Először is tisztázzuk, hogy mit is jelent ez az eljárás! A végrehajtás során a tartozást jogi úton próbálják az adóstól behajtani, amely folyamat a végrehajtást kérő kérelmével indul. A kérvényezőnek a közjegyző által hozott határozatok (például fizetési meghagyás) végrehajtását és a közjegyzői okiratok ellátását végrehajtási záradékkal a közjegyzőnél kell kezdeményeznie.
Ha végrehajtást kérő ismeri az adós bankszámlaszámát, vagy munkáltatóját, kérheti átutalási vagy letiltó végzés kibocsátását is. A bírósági végrehajtás során felmerülő költséget a végrehajtást kérő előlegezi, de valójában az adóst terheli.
Ez történik az értékeiddel
Ha végrehajtás indul ellened, akkor az a bankszámládra, munkabéredre, ingóságaidra (például az autódra) és az ingatlanodra is kiterjedhet. Először a rendelkezésedre álló összegből, vagy a munkabéredből, egyéb jövedelmedből próbálják rendezni a tartozást, ám, ha így nem tudják, vagy túl sokáig tartana, akkor a végrehajtási jogot először a vagyontárgyaidra, ingóságaidra lehet bejegyezni.
Ha ez sem elég, akkor az ingatlan következik, ezeket pedig árverésre bocsáthatják.
Az eljárással szemben kifogást tehet a végrehajtást kérő, az adós, de az az érdekelt is, akinek jogát vagy jogos érdekét a végrehajtó intézkedése sérti. A kifogást a végrehajtónál kell benyújtani.
Hogyan zajlik a végrehajtási eljárás?
3 millió forintnál nagyobb fennálló tartozás esetén, amit az adós nem fizetett ki a megállapított határidőre, a követelő polgári pert indít az adóssal szemben.
Ilyenkor a bíróság meghozza a végrehajtási eljárás megkezdéséről a döntést.
A végrehajtás alapja az adós és a követelő közti nyilatkozat, amely tartalmazza megállapodásuk részleteit, vagyis az adós személyét, a kölcsön mértékét és jogcímét, a kötelezettségvállalást igazoló aláírást és a határidőt. Hitelintézet esetében sokszor maga a hitelszerződés már végrehajtási záradékkal van ellátva, ami azt jelenti, hogy bírósági eljárás megkezdése nélkül is elindítható a végrehajtás folyamata – az aláíráskor a hitelfelvevő ebbe előzetesen beleegyezett. Ebben az esetben a végrehajtási jog a hitelszerződés aláírásakor rákerül az ingatlanunk tulajdoni lapjára, és életbe lép, ha nem tartjuk magunkat a szerződéshez.
Az ingatlant érintő végrehajtás
Minden lefoglalt érték óriási veszteség, de a legnagyobb talán, amikor az ingatlant is eléri a végrehajtás. Azonban ez nem kezdeményezhető, ha a tartozás mértéke kevesebb mint félmillió forint.
Ha az ingatlan osztott tulajdonú, akkor csak az adós tulajdonrésze kerül végrehajtás alá.
Először a végrehajtási jogot jegyzik be a tulajdoni lapon, amiről a tulajdonos értesítést kap. Ezután a végrehajtást kérő személy 45 nappal a bejegyzést követően kezdeményezheti az árverés megkezdését. Az érintettek a becsült értéket megvétózhatják, viszont ebben az esetben nekik kell állni az ingatlan újrabecslését. Ha kialakult a végleges becsült érték, a végrehajtó bíróság 30 napon belül megkezdi az árverést.
Mit lehet tenni a végrehajtás ellen?
A törvény megsértésével kiállított végrehajtási lapot, illetve végrehajtási záradékot lehet töröltetni. Ebben az esetben a bíróság megvizsgálja, hogy a végrehajtási lap kiállításának és a közjegyzői okirat végrehajtási záradékkal ellátásának feltételei fennálltak-e.
Ha megállapítható a jogsértés, a végrehajtást törölhetik.
A végrehajtási eljárásban az adósnak és a végrehajtást kérőnek egyaránt lehetősége van a végrehajtási eljárás felfüggesztését kérni a végrehajtótól és a bíróságtól. Ha végrehajtást kérő dönt így, akkor a bíróság függeszti az eljárást, míg az adósnak a felfüggesztésre okot adó méltányolható körülményt igazolnia kell – és fontos, hogy az eljárásban nem sújtották rendbírsággal.
Ha harmadik fél is érintett, akkor kérheti a bíróságtól, hogy a végrehajtási eljárásból bizonyos vagyontárgyakat vonjanak ki. Közös bankszámlán kezelt összegből történő levonás esetén a végrehajtási eljárással nem érintett harmadik fél kérheti a pénzösszeg visszafizetését.
Végrehajtás korlátozása, megszüntetése
Az adós indíthat pert a végrehajtást kérő − illetve annak jogutódja – ellen azzal a céllal, hogy a bíróság a folyamatban lévő végrehajtást korlátozza vagy szüntesse meg. A végrehajtási lappal indult eljárások esetén az adósnak nincs túl nagy mozgástere, mivel a végrehajtás okáról már korábbiakban született döntés bíróság vagy közjegyző előtt. Ez esetben a megszüntetési, korlátozási okok:
a teljesítés, a teljesítés lehetetlenné válása, a beszámítás, az elévülés és a felek eltérő tartalmú megállapodása.
A végrehajtás elévülhet
Gyakran előfordul, hogy 10, de akár 15 év elteltével szeretnének valamit végrehajtás alávonni. Azonban a végrehajtási jog is elévülhet, és a kötelezettség teljesítése állami kényszer útján nem kényszeríthető ki. Az általános elévülési idő 5 év, de vannak speciális esetek, például az áramszolgáltatási és a gázszolgáltatási díjak esetén 3 év, a televízió és telefonszolgáltatás díj tartozások 1 év alatt évülnek el.
Azonban teljesen ebben az esetben sem lehet fellélegezni, mivel ez a végrehajtási jog elévülését is megszakítja. Így pedig elölről kezdődik akkor, ha a végrehajtó és a bíróság tesz bármilyen intézkedést a végrehajtás érdekében, és akkor is, ha a végrehajtást kérő a végrehajtási eljárás folytatására kérelmet nyújt be.
Ha végrehajtást kezdeményeztek ellened, a teljes tájékoztatásért mindenféleképpen keress fel egy ügyvédet, aki segítséget tud nyújtani.
Tudd meg, mit tehetsz akkor, ha ellopták a telefonod – erről az alábbi cikkünkben olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés