Ezt nem teheted meg, ha védett épületben van a lakásod

GettyImages-1469792543
Olvasási idő kb. 6 perc

Budapest és hazánk nagyvárosai hemzsegnek a szebbnél szebb épületektől. A több mint 100 éves épületek lakóinak azonban komoly nehézségeik akadhatnak, ha bármilyen felújításba kezdenének.

Csak a fővárosban száznál is több, helyi védettséget élvező épület van. Ezek között természetesen jócskán találunk egykor közfeladatot ellátó építményeket, ipari emlékeket, de olyan házakat is, amelyekben a mai napig családok százai élnek. 

Hazánkban jelenleg több mint 50 ezer épület élvez valamilyen formában védettséget. A korábbi gyakorlattal ellentétben, mely leginkább a világháborúk előtti magyar építészeti emlékeket helyezte védelem alá, 2022 óta már a modern házak is védetté válhatnak. A fővárosban a védett házak életkora átlagosan 120-150 év között van. 

A műemléki védettséggel ellátott házakkal még a tulajdonosok sem tehetnek meg akármit
A műemléki védettséggel ellátott házakkal még a tulajdonosok sem tehetnek meg akármitIzzet Keribar / Getty Images Hungary

A védett házakra különleges szabályok vonatkoznak

A magyar jogrend megkülönbözteti a műemlékvédelmi oltalom és a helyi védettség hatálya alá eső házakat és épületeket. A törvény szerint műemlék minden olyan építmény, történeti kert, történeti temetkezési hely, műemléki terület, illetve ezek maradványa, amely hazánk múltja és a magyar nemzet vagy más közösség hovatartozás-tudata szempontjából országos jelentőségű.

A korábbi, 1997. évi LIV. műemlékvédelmi törvény értelmében az azt megelőzően műemlék jellegű és városképi jelentőségű kategóriába eső ingatlanok is műemléknek minősültek. A védetté nyilvánításkor az ingatlan tulajdonosának és a település polgármesterének véleményét is figyelembe veszi a hatóság. Fővárosi ingatlanok esetén a kerületi polgármester véleménye a mérvadó. A műemlékké nyilvánítási folyamat elindításáról tájékoztatják az ingatlan tulajdonosait, az érintett személyeket és szervezeteket egyaránt.

A műemléki védettség nemcsak magára az épületre, a történeti, művészeti, tudományos és műszaki emlékre vonatkozik, hanem annak tartozékaira és beépített berendezési tárgyaira is

A műemlékházak jelentős részét könnyű felismerni, hiszen koruk szinte első pillantásra látható. Leginkább a budai és pesti kerületek belvárosi területén, az egykori fővárosi városmagban találhatóak. 

A budapesti belvárosban egymást érik a védettséget élvező házak
A budapesti belvárosban egymást érik a védettséget élvező házakPeter Zelei Images / Getty Images Hungary

A helyi védettségű házak kiemelt értéket képviselnek

A helyi építészeti örökség részét képezik azok az épített emlékek, amelyek sajátos megjelenésüknek, jellegzetességüknek, településképi vagy településszerkezeti értéküknek köszönhetően a település szempontjából kiemelkedőek, ezek a helyi védettséget élvező házak.

A helyi védettségű házak általában a környékbeli emberek és közösségek számára fontos épületek, hagyományt őriznek.

A tulajdonosoknak kötelességük van

Egy-egy épület érdekében a tulajdonos, illetve az önkormányzat indíthat helyi védelem alá helyezési eljárást. Ilyenkor úgynevezett értékvizsgálat zajlik, amely során megvizsgálják építészeti értékeit, illetve elővédelembe helyezik, hogy ne lehessen lebontani, felszámolni a vizsgálat ideje alatt. 

helyi egyedi védelem alatt álló érték nem bontható el, pusztulása esetén a védett építmény eredeti, építéskori állapotát kell hiteles módon visszaállítani. A védettség alapjául szolgáló jellegzetességének karbantartása, állagmegóvása vagy éppen helyreállítása a tulajdonos, illetve a vagyonkezelő feladata. Ugyanez érvényes az Elővédelmi jegyzékbe vett épületek esetén is, tehát maga az eljárás megindítása már védelmet ad az egyes házaknak vagy épületeknek. 

Ami építészettörténeti szempontból nagy biztonságot ad, bizonytalan helyzetet teremthet a tulajdonosoknak. Nem nehéz azonban kideríteni, hogy otthonunk vajon védettséget élvez-e valamilyen formában, ugyanis már az elővédettséget is be kell jegyezni úgynevezett jogi helyzetként a hatóságoknak a tulajdoni lapon

A helyi védettséget élvező épületek a terület kulturális értékeit őrzik meg a jövőnek
A helyi védettséget élvező épületek a terület kulturális értékeit őrzik meg a jövőnekWalter Bibikow / Getty Images Hungary

Ha eladnál vagy vásárolnál műemléki védettség alatt álló házat, minden bizonnyal nem lesz olyan egyszerű dolgod, mint egy Kádár-kocka esetében. Adásvétel esetén ugyanis lelkes magánszemélyként csak a negyedik helyen állunk a potenciális vevők sorában. Tudniillik a vásárlási szándékról értesíteni kell az elővásárlásban jogosultakat is, azaz

  • a magyar államot, 
  • az ingatlant kezelő, üzemeltető és használó önkormányzatot, illetve, ha nem ugyanaz, 
  • az ingatlan fekvése szerinti települési önkormányzatot. 

Ha védett házat vettünk, a felújítás sem lesz egyszerű

Amennyiben az elővásárlási joggal egyikük sem él, úgy magánszemélyek között is létrejöhet az adásvétel egy védett házzal kapcsolatban. Természetesen ilyen esetben a további hasznosítást, felújítást is szigorú szabályok között kezdhetjük majd meg, hiszen az eredeti állapot fenntartása elsődleges. 

A helyi védelem alatt álló építészeti örökséggel jelölt épületeknél az átépítés, felújítás, átalakítás, bővítés vagy a részleges bontás csak értékvédelmi dokumentáció alapján végezhető. A ház  védettségére okot adó jellegzetességei nem változtathatók meg, és a felhasznált anyagokat tekintve is törekedni kell az eredeti korszak anyagainak alkalmazására. A házunk homlokzatának nemcsak a kinézetét nem változtathatjuk meg, de a színét sem, sőt szigetelni is csak akkor szabad, ha a külcsín változatlan tud maradni. 

Ha szívesen nézegetsz szemet gyönyörködtető magyar ékszerdobozokat, az ebben a cikkben összegyűjtött kastélyok biztosan elnyerik majd a tetszésed

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek