Végre kiderült, miért vagyunk olyan lehangoltak minden vasárnap

GettyImages-1169877603

Vasárnap van, egyre közeledik az este. Óraműpontossággal átjárja a testünket a feszültség. Ellepnek minket a szorongató gondolatok: „Hogyan lehetett ilyen gyorsan vége a hétvégének, olyan nehéz hetem lesz, nem akarom, hogy elkezdődjön.” Miért jár a vasárnaphoz egy kis lehangoltság is?

A vasárnap az a nap, ami sokunkból vegyes érzelmeket válthat ki. A hétvége vége és az új munkahét közeledése egyedülálló melankóliát képes teremteni körénk. Ezt a lehangoltságot angolul el is nevezték „Sunday Blues”-nak, amit magyarul „vasárnapi depinek” fordíthatnánk. Ez a szorongás, nyugtalanság és szomorúság keverékével jellemezhető jelenség elég sok háztartásban felüti a fejét. A kiváltó okok megértése és a hatékony stratégiák alkalmazása segíthet minket abban, hogy a vasárnapot a megújulás és a jóleső várakozás napjává változtassuk, megnyitva az utat egy tartalmasabb hét felé.

A vasárnapi melankólia eredete

A vasárnapi nyugtalanság egyfajta anticipátoros szorongás. Ez az úgynevezett előrevetítő vagy jósló szorongás azt az élményt kelti bennünk, hogy ami történni fog, az nehéz lesz számunkra. Ha elképzeljük, milyen volt egy szóbeli vizsga előtt már az ajtóban állva várakozni, akkor könnyen felidézhetjük magunkban, milyen is lehet a vasárnap ránk törő anticipátoros szorongás, annyi különbséggel, hogy az utóbbi kevésbé erős intenzitással bír. Legalábbis szerencsés esetben.

A Sunday Blues ezenkívül azt az aggodalmat is gyakran bekapcsolhatja bennünk, ahogy érzékeljük a hétvége végességét, hogy nem tettünk meg elég dolgot, amit szerettünk volna. Mindez felvetheti bennünk a munka–magánélet egyensúlyának nyomasztó kérdéseit is. A vasárnapi depiben szorongunk az eltelt időn, és aggódunk a jövőn, miközben valóban elfelejtjük élni a jelenünket, amikor a hétvége még tart, és van még lehetőségünk azzal foglalkozni, amivel szeretnénk. Ezt persze gyakran mi magunk is észrevesszük, és a melankólia megfűszereződik egy adag bűntudattal is, ami egy sor negatív gondolatot indít el bennünk: „Miért nem vagyok képes élvezni a napot, miért aggódom állandóan, már megint semmihez sincs kedvem.”

A vasárnapi szomorú hangulat mögött sok negatív gondolat húzódhat meg a hét kihívásaival kapcsolatban
A vasárnapi szomorú hangulat mögött sok negatív gondolat húzódhat meg a hét kihívásaival kapcsolatbanAlexandre Morin-Laprise / Getty Images Hungary

A szomorúság normális és elfogadható

A vasárnapi lehangoltság mögött húzódó csomag láthatóan nem túl kellemes élmények tárházát nyújthatja. Az első gondolatunk bizonyára az lehet, hogyan tüntessük el az életünkből mindezt. Fontos tudatosítani, hogy a Sunday Blues megtapasztalása általános és teljesen normális jelenség. Sokan osztozunk a félelem és a szomorúság érzésében, ahogy elszáll felettünk a hétvége. Ennek ellenére nem az a cél, hogy elfojtsuk vagy ignoráljuk ezeket a nehéz érzéseket. Inkább vizsgáljuk meg őket, mit is szeretnének velünk tudatni, a hétvége végének fájdalma mellett mi is az, amitől igazán tartunk. Ha felismerjük, hogy ezek az érzések természetes válaszok a közelgő kihívásokra, akkor elkezdhetjük hatékonyabban kezelni őket.

Néhány példa, hogyan kerülhetünk közelebb érzéseink megértéséhez:

  • Gondoljunk az elégedetlenség forrására: A Sunday Blues gyakran a munkánkkal vagy a magánéletünkkel kapcsolatos elégedetlenségből vagy nyugtalanságból fakad. Szánjunk egy kis időt vasárnap arra, hogy átgondoljuk az érzések forrásait és a mögöttük húzódó gondolataink tartalmát. Ezek azonosítása lehetővé teszi, hogy célzott lépéseket tegyünk a megoldása felé.
  • Hozzunk létre egy vasárnapi rutint: Egy olyan vasárnapi rutin kialakítása, ami magában foglalja a kedvelt tevékenységeinket, segíthet enyhíteni az aggodalmainkat. Vegyünk részt olyan tevékenységekben, amelyek kikapcsolódást, örömet és sikerélményt nyújthatnak, miközben feltöltik szellemi, érzelmi és fizikai akkumulátorainkat.
  • Héttervezés: Tervezzük meg proaktívan az előttünk álló hetet. Vasárnap szánjunk egy kis időt feladataink megszervezésére. Képzeljük el, mit szeretnénk elérni ezen a héten, mik a prioritásaink. Bontsuk le a nagyobb feladatokat, így enyhíthetjük a túlterheltség érzését. A hetünk megtervezésében ne felejtsük el kiemelni az örömteli tevékenységeket és a feltöltő programokat is, hogy hét közben is legyen mit várnunk.
  • Öngondoskodási gyakorlatok: Az öngondoskodás létfontosságú eleme az érzelmi jóllét fenntartásának, a vasárnap pedig kiváló nap lehet a testünk és lelkünk gondozására. Például a meditáció, a naplóírás, a természetben való séta vagy a kreatív, alkotó folyamatok remek öngondoskodási lehetőséget adnak. Ha szánunk időt az öngondoskodásra, az feltölt minket energiával, és javítja ellenálló képességünket, így könnyebben eligazodhatunk a hét kihívásai között.

Igaz, a Sunday Blues nagy árnyékot vethet a hétvégéinkre, de nem muszáj átadnunk az irányítást neki. Érzelmeink fel- és elismerésével, a mögöttes okok azonosításával és proaktív stratégiák segítségével kezünkbe vehetjük a kormányt, és vasárnapjainkat a pihenés, a feltöltődés és az önreflexió napjaivá alakíthatjuk. Az aggodalom, a szorongás és a lehangoltság helyett a vasárnapokat a növekedés, a megújulás és a személyes kiteljesedés időszakaként is megélhetjük.

A CIKK SZERZŐJÉRŐL

Szabó Jennifer a Dívány pszichológus szakértője.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek