Ebben a hónapban döntenek a legtöbben a válásukról

GettyImages-1292346964
Olvasási idő kb. 6 perc

A január az élet számos területén hozhat újat az életünkben. Az elmúlt évek tendenciája alapján nem véletlenül nevezik a januárt a válás hónapjának. Tapasztalatok szerint az év első hónapjában sokan döntenek úgy, hogy kilépnek a meglévő kapcsolatukból, és új életet kezdenek egy új társsal, vagy akár egyedül.

A jogi szakértők úgy vélik, az, hogy épp januárban születik meg a döntés, annak az az egyik oka, hogy az emberek nem akarnak elválni az ünnepek alatt. Különösen jellemző ez azokra, akik gyerekeket nevelnek. Az angolszász országokban már neve is van a szomorú jelenségnek: január első munkanapját „divorce day”-nek, azaz a válások napjának hívják.

Válás az új évben: sokan megvárják, hogy lecsengjen az ünnep

Sokan az új évbe való belépéssel fogadalmakat tesznek azzal kapcsolatban is, hogy rendbe teszik a magánéletüket még akkor is, ha ez magában foglalja akár egészségtelen házasság felbontását is. Magyarországon naponta több mint ötven pár dönt úgy, hogy a kapcsolatuk már nem megmenthető, a legtöbb válás pedig az ünnepek utáni időszakra tehető. Miért épp januárban hozzuk meg ezt a nehéz döntést?

Az új év elején nyélbe ütött válások az év bármely szakában felbomlottak volna
Az új év elején nyélbe ütött válások az év bármely szakában felbomlottak volnaSohl / Getty Images Hungary

A párterapeuták beszámolójából kiderül, hogy a karácsonyt övező stressz és feszültség tovább súlyosbítja, és soksor felerősíti a házassági konfliktusokat, ám a kettő együtt már túl nagy tehernek bizonyul ahhoz, hogy a válást tervezők már az év végén rászánják magukat a kapcsolat felbontására. Míg mások épp az ünnep hangulatába, a szép fényekbe és zenébe, a viszonylagos boldogságba belemerülve remélik, hogy a hétköznapok valósága is szebb lehet, és azt hiszik, továbbra is működőképessé tudják tenni a házasságukat. 

Ám amint az óra elüti az éjfélt, január 1-jén a valós életből fakadó problémák ismét gyűlnek, és felerősödik a szakítás gondolata.

Családjoggal foglalkozó ügyvédek is azt tapasztalják, hogy ügyfeleik januárban valóban nagyobb hajlandóságot mutatnak arra, hogy benyújtsák a válókeresetet, melyek általában tavasszal vagy a nyár elején realizálódnak is. Ebből a szempontból talán pontosabb, ha úgy fogalmazunk, a január nem feltétlenül a válás hónapja, hanem az év azon időszaka, amikor a párok megvizsgálják, milyen lehetőségük van a házasság vagy az élettársi kapcsolat felbontására. A Google statisztikái is megerősítik, hogy ilyenkor keresnek rá a legtöbben a válóperre az interneten. 

Elég az anyós elsózott töltött káposztája a szakításhoz

A válóperek lebonyolítására szakosodott ügyvédek beszámolója szerint sokan meg sem várják az új év első munkanapját, már január elsején égnek a vonalak, hogy azok, akik változtatni szeretnének a családi állapotukon, jogi segítséget és tanácsot kérjenek. 

Az ünnepek körüli stressz csak tovább súlyosbíthatja az egyébként is feszült házastársi viszonyt
Az ünnepek körüli stressz csak tovább súlyosbíthatja az egyébként is feszült házastársi viszonytEstradaanton / Getty Images Hungary

Egy általunk megkérdezett ügyvéd elmondta: válások tekintetében a karácsonynak valóban visszatartó ereje van, de sokan már összeszorított foggal vészelik át az ünnepeket. Ahol már nagyon elmérgesedett a kapcsolat, ott gyakran elég az anyós elsózott töltött káposztája ahhoz, hogy az addig érlelődő döntésből elhatározás legyen. 

Sokan meg sem várják az új évet, már a két ünnep között jogi segítséget kérnek a válás lebonyolításához.

A statisztikák szerint Magyarországon évente több mint 20 ezer válást regisztrálnak. Ez azt jelenti, hogy naponta 50 házasság romlik meg, és döntenek úgy a párok, hogy kilépnek a házasságukból.

Az, hogy ez az elszánás éppen januárban csúcsosodik, annak a szakértők szerint elsősorban pszichológiai oka van. Ilyen lehet például a már fentebb említett család által támasztott ünnepi nyomás, vagyis amikor a felek azt gondolják, döntésükkel inkább nem rontják el a szeretet ünnepét, hanem megvárják a szakítással az új évet, ami egyébként is sokaknak ad lehetőséget és lendületet az újrakezdéshez. 

HA NEM ISMERED EZT AZ ELMÉLETET, AZ KÖNNYEN A KAPCSOLATODBA KERÜLHET

A párterapeuta szerint a kapcsolatok megromlásához legtöbbször két egzakt ok vezet. Az egyik – melyről már a Díványon is írtunk – a kommunikáció megromlása és hiánya, a másik pedig a szeretetnyelvek helytelen használata.

A megfelelési kényszer csak ront a helyzeten

„Egyrészt az év végi ünnepek alatt az átlagosnál több időt töltünk a családunkkal, így megnő annak az esélye, hogy az összezártság miatt gyorsabban egymás idegeire menjünk. Másrészt a karácsony olyan elvárásokkal állít szembe minket, melyeknek sokan csak nehezen tudnak megfelelni. Még egy ideálisnak mondható kapcsolatban is vannak nehézségek, nem még akkor, amikor kényszerek sora okoz feszültséget. Stresszes helyzetet teremthet, ha kireped a bejgli, az ajándékvásárlás, a fadíszítés vagy a lakás kitakarítása. Ha pedig nem a tervek szerint alakulnak a dolgok, akkor a tapasztalatok szerint azon csattan az ostor, aki a legközelebb van hozzánk. Sok esetben ez az ember a párunk. A helyzetet pedig csak tovább bonyolítja és rontja, ha a házastársak nem tudnak a problémáikról kommunikálni” – mondja Hliva Éva családi és közösségi mediátor.

Az összezártság próbára teszi a házastársak türelmét
Az összezártság próbára teszi a házastársak türelmétbymuratdeniz / Getty Images Hungary

Az év elejével újra elindulnak a dolgos hétköznapok, és elillan az az illúzió is, amit esetleg advent időszakában vagy a karácsony miatt érzünk. Amint az életünk visszatér a megszokott kerékvágásba, gyorsan szembesülhetünk azzal, hogy az életünk, a párkapcsolatunk ugyanott tart, ahol korábban.

A januári bejelentés fő motivációja lehet akár pénzügyi jellegű is, és szeretnék az új évet anyagi szempontból is a saját igényeikre szabni. Az év eleje ugyanis már nemcsak mentálisan és érzelmileg kevésbé megterhelőbb, mint az óév vége, hanem anyagilag is, így van lehetőség átgondolni, milyen kiadásokkal járna rövid és hosszú távon egy válás. Januárban a munkaigények és az egyéb kötelezettségek is csökkennek, ami szintén több lehetőséget ad arra, hogy átgondoljuk a jövőnket.

Illetve bizonyos esetekben a párok úgy döntöttek, hogy a válási szándékuk bejelentésével inkább megvárják az ünnepek végét, hogy ne a karácsonyi időszakban okozzanak lelki fájdalmat a gyermekeiknek.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek