A hosszú távú komoly kapcsolatokban néha érdemes tudatosan tenni azért, hogy ne aludjon ki a szikra. April Eldemire párterapeuta szerint ez a három tevékenység segíthet megerősíteni a kapcsolati kötődést, de akár gondolatébresztőként is szolgálhat, hogy egyéni programokat gondoljatok ki pároddal.
1. Randizzatok hetente, havonta vagy negyedévente!
A dolgos hétköznapok sűrűjében nehéz időt találni arra, hogy pároddal minőségi időt tudjatok tölteni egymással. Viszont ha előre terveztek, könnyebben tudjátok a randi köré szervezni kötelezettségeiteket. Néhány heti/havi/negyedéves randiötlet:
- Páros masszázs
- Túrázás (kedvenc vagy éppen új utakon)
- Rövid kiruccanás egy közeli szállodába
- Színházi előadás megtekintése együtt
- Közös zuhanyzás vagy fürdőzés
- Új receptek közös elkészítése otthon
- Filmest szervezése a telefonok szigorú kitiltásával
2. Közösen véghez vitt jótettek
A jótékonykodás, mások segítése annak is jólesik, aki ad, nem csak annak, aki kap. Saját közösségeteket, barátaitokat, családtagjaitokat is inspirálni fogjátok, ha rendszeresen jótetteket visztek véghez pároddal:
- Havonta kitűzött minimumóraszám önkéntes tevékenységekre
- Jótékonysági adományok betervezése az évetekbe
- „Csak úgy” ajándékozás családtagok és barátok számára (például bébiszitterkedés, egy üveg bor, váratlan képeslap)
- Titkos jótékonykodás (például ajándékutalványok elrejtése a városban és boltokban, a mögöttetek sorban álló kávéjának kifizetése)
3. Panaszböjt
Meg tudod állni, hogy egy egész hónapon keresztül ne panaszkodj a párodra? Egy hét menne, vagy akár csak egyetlen nap? Nem mintha eredendően rossz lenne a panaszkodás, vagy a problémák felhozása, azonban amikor tudatosan ügyelünk arra, hogy egy ideig tartózkodjunk a sopánkodástól, akkor tűnhet csak fel igazán, mennyire hajlamosak vagyunk erre. Ezekre figyelj a panaszböjt során:
- Ítélkezés nélkül figyeld meg magadat, hogy milyen gyakran szoktál panaszkodni párodra, milyen gyakran kritizálod őt akár hangosan, akár gondolatban.
- Tekerd lejjebb a panaszáradat hangerejét, és töltsd meg a helyét csöndes megfigyeléssel.
- Minden alkalommal, amikor azon kapod magad a böjt alatt, hogy panaszkodsz, fejezd ki a háládat (még akkor is, ha csak gondolatban vagy a naplódban teszed ezt).
Praktikus tippek a célkitűzésben
Minden változás nehéz, legyen bármilyen nemes is a kezdeti szándék. Érdemes ezeket figyelembe venni, amikor meghatározzátok közös céljaitokat:
- Legyenek nagyobb célkitűzéseitek, de bontsátok le őket egyszerűen elvégezhető részfeladatokra, hogy ne tűnjön ijesztően nagy feladatnak az új szokás kialakítása. Például ha a közös testmozgás a célotok, kezdjétek 10 perces vacsora utáni sétákkal, és innen építkezzetek a jövőben.
- Írjátok le céljaitokat jól látható helyre, ugyanis kutatások szerint megnő az esélye annak, hogy valóban véghez is viszitek ezeket, ha írásba foglaljátok őket.
- Kérjetek meg valakit, hogy vonjon felelősségre titeket, ha elmulasztjátok ígéreteiteket, amikor motivációtok megcsappan. Lehet ez egy hivatásos párterapeuta, de akár egy családtag vagy kedves barát is.
- Használjatok mérhető célkitűzéseket. Ahelyett, hogy azt fogalmaznátok meg, „javítunk a kapcsolatunkon”, keressetek kézzelfoghatóbb célokat, például, hogy havonta X mennyiségű randevúra mentek együtt. A ködös ígéretek helyett konkrét cselekedeteket gyűjtsetek össze.
A jó párkapcsolatokat ápolni kell, hogy ne satnyuljanak el és essenek ki összeaszottan cserepükből, hanem szépen növekedjenek és virágozzanak.