A vállalkozók az elmúlt években hozzászokhattak már, hogy az adózási szabályozások nincsenek örökre kőbe vésve. Márpedig a NAV által elrendelt legkisebb módosítások is nagy hatással tudnak lenni a cégek életére. Ilyenekből idén sem volt hiány, ráadásul a változtatások közül sok egyáltalán nem épült még be a köztudatba, pedig ha az ilyen tartozásaid nem rendezed el időre, az komoly következményekkel járhat.
Az adószabályok átrendezése tartozásba sodorhat
Ebben az évben sem tétlenkedett a NAV, ami a szabálymódosításokat illeti. Noha megnyíltak az adóoptimalizálást lehetővé tevő legális kiskapuk is, több olyan változás lépett életbe, amely szigorúbb feltételeket szab a vállalkozások működésére. Érdemes tehát mindig naprakésznek kell lenni az adókörnyezettel, másként kellemetlen meglepetések is érhetik az adózót: akár tudtán kívül csúszhat olyan tartozásba, amelynek ha elmarad a rendezése, a cégét is bezárhatja.
A Dívány által megkérdezett adószakértő elmondta: idén és a jövőben is hiába várják az áfás magánszemélyek, az őstermelők és az egyéni vállalkozások, hogy az e-szja bevallástervezetük véglegessé váljon, mert ezt nekik önállóan kell kiegészíteniük a vállalkozói adatokkal.
Sokan ezen elcsúsztak tavasszal, pedig megfelelő szakértői támogatás mellett ez elkerülhető. A szakma visszajelzései alapján nagyjából 100 ezer egyéni vállalkozó működik könyvelő nélkül, ami az egyre szigorodó szabályokat és az egyéni vállalkozók korlátlan vagyoni felelősségét tekintve életveszélyes
– fogalmazott Csongár Gábor, az Első Magyar Könyvelő és Pályázatíró Kft. ügyvezetője.
Akár az adószámot is törölheti a NAV
Szigorodtak az adószámtörlések is. Ha az áfa-bevalláshoz kapcsolódó összesítő nyilatkozat vagy a havi adó- és járulékbevallások benyújtásának egy vállalkozás az esedékességtől számított 180 napon belül – az adóhivatal felszólítása ellenére – sem tesz eleget, akkor törölhetik az adószámát. Ez komoly szigorításnak számít, hiszen korábban egy év volt erre.
A végelszámolás alatt lévő ügyfeleknél viszont némi könnyítés lépett életbe, ugyanis az ellenőrzési megállapításokra korábban ők nem tehettek észrevételt, az idei évtől viszont – nyolc napon belül –módjuk van erre.
Újdonság az egyéni vállalkozók esetében, hogy ha szünetelni kezdenek, akkor az általuk kiszámlázott, de még ki nem fizetett tételek is bevételnek minősülnek a szüneteltetést megelőző nappal.
Az átalányadózóknál viszont ezt érdemes jól időzíteni, mert míg a hónap közepén szüneteltetett vállalkozások után korábban még időarányosan kellett járulékokat fizetni, most már a teljes hónapra kötelező
– figyelmeztetett a szakértő.
Nem mindegy, kik a webáruházak vásárlói
Szintén az átalányadózáshoz kapcsolódik, hogy az elszámolást nem igénylő 10 százalékos költséghányad csak akkor választható, ha a vállalkozó az adóév egészében kizárólag kiskereskedelmi tevékenységből szerez bevételt.
Azt azonban kevesen tudják, hogy a NAV és a KSH állásfoglalása szerint a kiskereskedelmi értékesítés végfelhasználónak kell, hogy történjen, ami alatt a magánszemélyeket kell érteni
– mutatott rá a cégvezető, aki szerint alkalomszerűen egy-egy vállalkozás részére is lehet eladni, de ezt nagyon nehéz például egy webáruházban kontrollálni, ezért, ha biztosra akarnak menni az átalányadózók, akkor értékesítéseiket kizárólag magánszemélyekre korlátozzák.
Elég egy üzletbezárás a kockázatos adózói minősítéshez
A kockázatos adózói minősítést is könnyebb immár „kiérdemelni”, ha pedig már ebbe a kategóriába került egy vállalkozás, akkor onnantól állandó ellenőrzésekre számíthat.
Korábban évi két üzletbezárással kapta meg valaki ezt a minősítést, de idéntől már egy üzletbezárás is ilyen jogkövetkezménnyel jár
– tudtuk meg. Ez ugyanolyan, mint ha a számlaadási kötelezettséget szegi meg valaki, ami felett a NAV nem elnéző, így a vállalkozó az adóhatóság célkeresztjében találhatja magát. Idei fejlemény az is, hogy megszűnt az amerikai-magyar kettős adóztatást kizáró egyezmény, ami az érintettek számára azt jelenti, hogy nem ússzák meg adószakértő bevonása nélkül az elszámolásokat.
Így lehet legálisan csökkenteni az adót
A szakértők egyébként arra is jók, hogy megismertessenek az adóoptimalizálás legális lehetőségeivel, amelyek segítségével a vállalkozások csökkenthetik adóterheiket anélkül, hogy megsértenék a törvényi előírásokat. Ilyen megoldás lehet például a különböző kedvezmények, mentességek vagy költségcsökkentő lehetőségek kihasználása.
- Kata (kisadózó vállalkozások tételes adója): fix 50 ezer forintos havi befizetéssel eleget lehet tenni az adózási kötelezettségnek, igaz 2022 óta csak azok maradhattak katások, akik kizárólag magánszemélyeknek számláznak. Azok a vállalkozások, amelyek nem felelnek meg az új szabályoknak, más egyszerűsített adózási formákat – például a kiva (kisvállalati adó) vagy az eva helyett alkalmazott átalányadózási rendszert – választhatják.
- Csoportos társasági adózás: társaságok számára létezik a csoportos társasági adóalanyiság, amely lehetővé teszi, hogy több vállalkozás csoportos adóalanyként adózzon. Ennek előnye, hogy az egyik társaság veszteségét kompenzálhatják a másik nyereségével, így csökkenthetik a teljes csoport adóterheit.
- Szociális hozzájárulási adókedvezmények: vállalkozások bizonyos foglalkoztatotti csoportokra szociális hozzájárulási adókedvezményeket vehetnek igénybe. Például pályakezdők, idősebb munkavállalók vagy megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása esetén az adóterheket csökkenteni lehet.
- Adómentes juttatások kihasználása: a munkáltatók adómentes juttatásokat nyújthatnak dolgozóiknak, ilyenek például a SZÉP-kártya, a lakáscélú támogatások vagy akár home office költségtérítése. Ezekkel a juttatásokkal a munkáltatók kedvezményesen támogathatják alkalmazottaikat, és nem utolsó sorban ezáltal csökkentik az adóalapjukat.
Érdemes mindeközben észben tartani, hogy a NAV folyamatosan figyelemmel kíséri a vállalkozások tevékenységét, és több területen bevezette az automatikus adatkapcsolatokat és adatfeldolgozási rendszereket, például a számlák valós idejű nyomon követését. A szabályok változtatása alapvetően mindig a jogkövető magatartást ösztönzi, de az ezekkel való lépéstartás és a szándékolatlan szabályszegések miatti büntetések elkerülése érdekében a vállalkozásoknak átfogóbb tervezésre és gondosabb adminisztrációra van szükségük a problémamentes működéshez.
Bár a három leggyakoribb mulasztás esetében idén megduplázódtak a bírságok, ezek felétől mégis meg lehet szabadulni. Hogy ehhez mi kell, arról ebben a cikkünkben írtunk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés