Ez a rejtélyes magyarázata a magyarországi sarki fénynek

GettyImages-2066619878
Olvasási idő kb. 6 perc

A Nap sugárzása folyamatosan változik. Mintegy 11 éves ciklusokban előbb erősödik, majd a maximumot elérve csökkenni kezd. Kutatók szerint még ebben az évben elérheti a Nap a tevékenységi maximumot, amelynek ideje alatt minden korábbinál gyakrabban láthatunk sarki fényt.

Amikor a naptevékenységi maximumról beszélünk, nem egy pár óra alatt lezajló eseményre kell gondolni. Ahogyan a napciklus maga is roppant hosszú – 11 éven keresztül tart –, úgy a maximum sem zajlik le egyetlen nap alatt, ráadásul előtte és utána is aktív marad a Nap. Ez az aktivitás akár éveken keresztül is eltarthat. De pontosan mit is jelent, és milyen hatásai lehetnek annak az időszaknak, amikor a naptevékenységek a legerőteljesebbek?

Tizenegy év alatt zajlik le egy ciklus

A Nap intenzitása szinte folyamatosan változik. Egy ciklusának 11 éve alatt a tipikus naptevékenységek gyakorisága és erőssége előbb fokozatosan növekszik, majd a maximum elérése után csökkenni kezd. Ilyen tevékenység a többi között például a napfolt, a napfáklya vagy a napkitörés. Ezalatt az idő alatt változik a Nap mágneses mezeje is, és

a ciklus tetőpontján helyet cserél egymással a déli és az északi félteke mezeje. Jelenleg a 25-ös napciklusban járunk, amely 2019 decemberében kezdődött.

Hogy pontosan mikor éri el a Nap a ciklusa maximumát, a tudósok csak utólag tudják megmondani. A Nap aktivitását ugyanis 13 hónap napfoltjainak átlagából számítják ki. Vagyis azt, hogy ebben a pillanatban milyen mértékű ez az aktivitás, csak hat hónap múlva tudják majd kiszámítani. Ezt az adatot kell majd összehasonlítani a következő hónapra vonatkozóval, és amennyiben csökkenést mutat, jó eséllyel elérte a Nap a maximumot.

Nagyjából 11 éven át tart egy napciklus
Nagyjából 11 éven át tart egy napciklusremotevfx / Getty Images Hungary

Bizonyos esetekben azonban a következő hónap csökkenése még nem jelenti azt, hogy elmúlt a Nap legaktívabb időszaka, és megcserélődtek a mágneses pólusok. Olykor egy kis visszaesés után újra növekedésnek indul a naptevékenységek száma. Noha biztosat csak hónapokkal később tudnak mondani a tudósok, előrejelzéseket természetesen tesznek.

Legvalószínűbbnek azt tartják, hogy a maximumot 2024 közepe és 2025 vége között fogja a Nap elérni.

Több sarki fényben gyönyörködhetünk

A naptevékenységek erősödése többek között azzal jár, hogy sokasodik a napfoltok száma, ami a mágneses tevékenység intenzitásának növekedését mutatja. Ennek hatására erősödik és gyakoribbá válik a napszél, amely tulajdonképpen töltött részecskék áramából áll. Ezeknek a részecskéknek sokféle hatása lehet a Földre.

A naptevékenységek intenzívebbé válásával gyakrabban tapasztalható sarki fény is
A naptevékenységek intenzívebbé válásával gyakrabban tapasztalható sarki fény isNoppawat Tom Charoensinphon / Getty Images Hungary

Gyakrabban láthatunk például sarki fényt. Ezt a látványos jelenséget az okozza, hogy a napszél részecskéit a Föld mágneses mezeje eltéríti, és a sarkok felé irányítja. Itt találkoznak a légkör sűrűbb rétegeivel, és a részecskék ütközése váltja ki a fényjelenséget. Noha sarki fényt általában a sarkok környékén lehet megfigyelni, olykor-olykor Magyarországon is gyönyörködhetünk ebben a jelenségben. Idén a naptevékenységi maximum felé közeledve márciusban többször is észleltek sarki fényt hazánkban.  

Sőt, februárban két nap alatt három X-osztályú napkitörést mértek a kutatók (a kitörések erősségét A-tól X-ig terjedő skálán mérik), amelyek ennek a napciklusnak a legerősebb naptevékenységei voltak. Mivel az elkövetkező időkben mindenképpen intenzív naptevékenységre lehet számítani, érdemes lehet tiszta, felhőtlen éjszakákon az eget kémlelni – különösen, ha mágneses vihart jósolnak.

A napkitörések hatással lehetnek különféle műszerek működésére
A napkitörések hatással lehetnek különféle műszerek működéséreCameran Ashraf / Getty Images Hungary

Komoly gondokat is okozhatnak a naptevékenységek

Nem csak ilyen kellemes és szép hatásai lehetnek azonban a naptevékenységeknek. Amikor például 2003-ban, halloween környékén egy rendkívül erős mágneses vihar érte el a Földet,

a bolygó körül keringő űreszközök működésében komoly fennakadásokat okozott.

Egy műhold olyan mértékű sérüléseket szenvedett, hogy javíthatatlannak bizonyult, és világszerte kommunikációs problémákat jelentett a légitársaságoknak és a sarkvidékeken a kutatóállomásoknak. Az erős napszél a vándorló állatok tájékozódóképességét is megzavarhatja, aminek hatására kutatások szerint például növekedhet a partra sodródó bálnák száma.

Nemcsak technikai szerkezetekre, hanem az emberekre is hatással lehetnek a naptevékenységek
Nemcsak technikai szerkezetekre, hanem az emberekre is hatással lehetnek a naptevékenységekScience Photo Library - NASA/NOA / Getty Images Hungary

Hat az emberekre is egy napkitörés?

A napkitöréseknek az emberi szervezetre gyakorolt hatásáról kiterjedt kutatásokat nem folytattak. Az biztos, hogy

a Föld mágneses mezeje mintegy pajzsként véd minket, így komolyabb kellemetlenségekkel szerencsére nem kell számolnunk.

Egyes tudósok szerint az űrhajósok és a légiutas-kísérők, illetve a pilóták a legveszélyeztetettebbek. A már említett 2003-as vihar idején kiadott figyelmeztetésben az szerepelt, hogy a 35. szélességi foktól északra és délre elhelyezkedő területeken, a repülőgéppel utazók túlzott sugárdózisnak lehetnek kitéve.

Egyes kutatások szerint a mágneses viharok hatással lehetnek az agytevékenységre. Rosszabbodhat ilyenkor a skizofréniában és a depresszióban szenvedők állapota, és kifejezetten megnehezíthetik a koncentrációt, illetve migrént is okozhatnak. Egyes mérések szerint az intenzív naptevékenység hatására megváltozik a homlok, a nyak és a vállak izmainak feszülése.

Olvasd el, mit ne egyél, ha a napszél miatt kínoz a migrén, kattints ide!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek