Összeszámoltad már valaha, mennyit költesz havonta mobiltelefonálásra, internetre, illetve különböző streaming- és online szolgáltatásokra? Ha nem, akkor épp itt az ideje, hogy tudatosítsd magadban az összeget, amely jelentősen magasabb lehet annál, mint amekkorának tippelnéd.
Így áll össze a rejtett rezsi összege
Ez a rejtett vagy digitális rezsi olyan, a mindennapokban használt szolgáltatások használatának ára, amelyek nélkül nem tudnánk dolgozni vagy szórakozni. Sokszor ezek eszünkbe sem jutnak a rezsi szó említésekor, pedig az otthoni internetelőfizetés épp úgy alapvető a legtöbb családban, mint az, hogy van mobiltelefonod, amelyen eléred az internetet is, lehetőleg egy olyan adatcsomaggal, amelyben hó végére sem fogy el a kereted.
Emellett egyre többen vannak azok, akik a digitális tartalomfogyasztás mellett teszik le voksukat a tévénézéssel szemben, amit egyszerűbbé tesz az, hogy az okostévéken már pillanatok alatt be is léphetünk streamingfiókjainkba.
Hol vannak már azok az idők, amikor a Netflix egyeduralkodó tudott lenni ezen a platformon, vagy csak az HBO-val kellett osztoznia?
Egy kezeden meg sem tudod számolni, hány streamingszolgáltató elérhető, de a zenehallgatásra is többféle megoldás létezik. Persze ez utóbbi esetében mondhatjuk, hogy olcsóbb Spotifyra, Apple Musicra vagy Tidalre előfizetni, mint CD-ket vásárolni, de ettől még nem lesz olcsóbb a végösszeg.
Az emelések apropóján tekintsd át, mire költesz
Ezek a költségek ugyanis növekvő tendenciát mutatnak: a Netflix és a YouTube is a napokban jelentette be, hogy megemeli előfizetési díját. A YouTube Premium szolgáltatása, melynek előfizetői elkerülhetik a videók közben, illetve között elhelyezett reklámok megtekintését, valamint lezárt képernyőjű mobileszközükön is hallgathatják a zenét, eddig 2600 forintba került, ami most 4700 forintra emelkedik. Ami a Netflixet illeti, a kétfelhasználós standard csomag ára emelkedik 3490 forintról 3990 forintra.
És ez csak két szolgáltatás a sokból: lássuk, mennyit is fizethetsz rejtett rezsire valójában!
Kezdjük az otthoni internet-hozzáféréssel. Ha a digitális jóllét alapcsomagban kínált, forgalomtúllépés esetén sávszélesség-csökkentéssel járó csomagokat kizárjuk, akárcsak a belépési díjat követelő, olcsóbb csomagokat,
azt látjuk, hogy 5000 forintos összegtől indulnak az előfizetések.
Persze ha valaki olyan munkát végez otthon, amelyhez gyors internet kell, vagy esetleg játszana, akkor nem alapcsomagot választ, de a speciális igényektől most tekintsünk el.
A következő a mobiltelefon-előfizetés. Ha olyan előfizetést választanál, amellyel már lehetőleg nem ér meglepetés, azaz nem fogy el sem a mobilnetkereted, sem az nem történhet meg, hogy extra költséget kelljen percekért fizetned, nagyságrendileg 13 ezer forintos költségre számíts. Az egyes szolgáltatók kínálatában akadnak különbségek, de ennél olcsóbban csak kevés percet vagy GB adatot tartalmazó változatot találsz.
A streaming ennyivel növeli a rejtett rezsit
Ami a streaming-előfizetéseket illeti, ezek az árak várnak:
- MAX (egykor HBO Go, majd HBO Max) standard csomag 2790 forint, prémium 3890 forint
- Netflix alap 2890 forint, standard 3990 forint, prémium 5090 forint
- SkyShowtime alap 2799 forint, kedvezmények 6 és 12 havi egyben fizetés esetén
- Disney+ 3090 forint, kedvezmény 12 havi egyben fizetés esetén
- Amazon 899 forint
- Apple TV 2790 forint
- RTL+ 1990 forint, kedvezmény 12 havi egyben fizetés esetén.
Természetesen az, hogy ki hány szolgáltatásra fizet elő, egyéni döntés kérdése, és a háztartás igényeihez alkalmazkodik.
Zenestreamingre a következő szolgáltatásokat veheted igénybe:
- Spotify egyéni 1990 forint, duo két főnek 2690 forint, premium 6 főnek 3290 forint
- Tidal 1790 forint, családi előfizetésként 6 embernek 2790 forint
- Apple Music egyéni 1790 forint, családi 2790 forint.
Sokakat érinthet még a fentieken túl a YouTube Premium már részletezett szolgáltatása, mely októbertől lesz 4790 forint, illetve a Google-nél is sokan vásárolnak extra tárhelyet, hogy a felhőben több fotót, videót vagy akár egyéb nagy dokumentumokat tárolhassanak. 2 TB tárhelyért 3590 forintot, 5 TB-ért már 8990 forintot kérnek el – de egy háztartásban talán már az utóbbira sincsen szükség.
Ennyi a rejtett rezsi egy háztartásban
Lássuk tehát, mekkora összegre rúghat a rejtett rezsi a fentiek ismeretében. Például vegyünk egy kétfős háztartást, amelyben mindkét tag rendelkezik mobiltelefon-előfizetéssel, van otthoni internet is, igénybe veszik a Google One nagyobb tárhelyes szolgáltatását, közösen használnak egy zenestreamelő oldalt, és három streamingszolgáltatóra fizetnek elő, melyek közé a talán legnépszerűbbeket válogattuk. Eszerint a következők a költségeik:
- Internet-előfizetés 5000 forint
- Mobiltelefon-előfizetés 13 000 forint, két főre, azaz 26 000 forint
- Google One-előfizetés 3590 forint
- Spotify-előfizetés, duo csomag 2690 forint
- Netflix-, MAX- és Disney+-előfizetések 3990+2790+3090 forint
Ez összesen 47 150 forintos költséget ad ki: meglepően magas, ugye?
Természetesen, ha családról beszélünk nagyobb gyerekekkel, ez az összeg magasabb lehet, és növelhető még azáltal is, ha gaming jellegű előfizetésekkel is rendelkezik a háztartás. Az ötvenezres keretet tehát át is lépheted, márpedig ezzel valószínűleg a rejtett rezsi összege magasabb is annál, amit havi szinten közüzemi számláidra kifizetsz. Így érdemes odafigyelned, összeszámolnod kiadásaidat, és akár döntéseket is hozni arról, hogy szükséged van-e az összes előfizetésre, vagy sem.
Streamelni színházat is lehet: a Covid ideje alatt lett népszerű, de máig érdekes ez a szolgáltatás.