Ezek kerültek a kosaradba a 70-es, 80-as években

fortepan 277375
Olvasási idő kb. 5 perc

Ha már éltél a hetvenes-nyolcvanas években, jó néhány termékre rá fogsz csodálkozni, ami bekerül retró kosarunkba.

A Közért Vállalat 1948-tól egészen a rendszerváltásig működött, ám a hetvenes években Budapesten már ABC-ben, míg vidéken az Áfész boltokban vásároltak. A magasabb minőségű különlegességekért a Csemege boltot célozták meg, de minden termékféleségnek megvolt a maga szakboltja: kozmetikumért és vegyszerekért az Azúrba, finom porcelán- és üvegáruért az Amforába, edényért és lábasért, no meg mákdarálóért a Vasértbe, illetve a Vasedénybe mentünk. A mai napig sokan hívják a papír-írószer üzletet ÁPISZ-nak, hiszen ez az állami cég volt az egyeduralkodó. 

Magyar vállalatok gyártották a kólát

Ha a nyolcvanas évek élelmiszerboltjaiból egyetlen momentumot kellene kiemelnem, amely azonnal felidézi számomra a korszak hangulatát, az egyértelműen a kasszasor mögötti kávédaráló. Amikor édesanyám gyerekként elküldött a közeli boltba, mindig azon aggódtam, hogy jól csíptessem fel a kávészacskót, és hogy mi van, ha az őrölt kávé nem fér bele a tasakba.

„Az abban az időben népszerű kávék közül ma már csak az Omnia és a Karaván lehet ismerős – mondja Oravec Éva, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum muzeológusa. Ám abban az időben az Amigo, a Rio és az Ali baba kávék is rendkívül népszerűek voltak.”

1981-től volt kapható a gyerekeknek is adható Maci Kávé, illetve megjelentek az oldódó kakaóporok is, például a Nesquick.

1977 is fontos év volt: akkor jelent meg az emlékezetes, alutasakos első Sió gyümölcslé, amelyből évente kétmillió darabot adtak el. 10 évvel később pedig piacra dobták az 1 literes, majd 2 deciliteres kartondobozos Siót. 

Így nézett ki régen az Omnia kávé
Így nézett ki régen az Omnia kávéFortepan/Bauer Sándor

„Ebben az időben a Traubisoda és a Meggy Márka volt a fiatalok kedvence, illetve kapható volt Pepsi, és a Coca-Cola is, melyeket magyarországi vállalatok gyártottak.”

A retró kosárba ritkán került nyugati csoki

A hetvenes, nyolcvanas években a családanyák általában dolgoztak, így szükség volt olyan termékekre is, amelyek megkönnyítik a vacsorafőzést, és lerövidítik az idejét.

„A hetvenes-nyolcvanas években keresettek voltak a mirelit áruk, illetve a régi hagyományokkal rendelkező márka, a Globus konzervjei és befőttjei – mondja szakértőnk. Valószínűleg mindenki kamrájában ott volt a májkrémkonzerv vagy éppen a löncshús.”

Az akkoriban divatos édességek közül jó néhány – ha új formában is, de – megtalálható a boltok polcain ma is.

„Három jelentős állami céget említhetünk ebből az időszakból: a Budapesti Édesipari Vállalatot, a Szerencsi Édesipari Vállalatot és a Győri Keksz- és Ostyagyárat – mondja Oravec Éva. Termékeik a ma is ismert pilótakeksz és vaníliás karika, a Piros mogyorós, a Balaton, a Sport, a Vadász és a Kapucíner szelet a hetvenes, nyolcvanas években is nagyon népszerűek voltak, ahogyan a Tibi is, amely az államosítás után került a Stühmertől a Budapesti Csokoládégyárhoz, és a névadó nem volt más, mint Stühmer Frigyes kis unokája.”

A retró kosár csokoládéi
A retró kosár csokoládéiFortepan/FŐFOTÓ

Azok, akik már éltek ebben az időszakban, vagy éppen kicsi gyerekek voltak, bizonyára emlékeznek például a Szerencsi betűs csokikra – mindenki próbálta a dobozból a saját neve kezdőbetűjét kikeresni –, de létezett olyan csokoládészelet is, amelynek elején a magyarországi várak voltak, a hátulján pedig egy rövid leírás a történelméről az edukáció jegyében. 

„A márkás, nyugati csokoládékat a nyolcvanas évek közepe-vége felé már egy-egy trafikban is meg lehetett venni, de előtte a konzumboltokban vásárolhatták csak meg valutáért például a Tobleronét, de ugyanez volt igaz a Nyugatról érkező italokra és a dohányárura is.” 

Gabi fogkrém és Odol szájvíz a fürdőben

Negyven-ötven évvel ezelőtt töredéknyi mennyiségű termékből válogathattunk, és ez igaz volt a kozmetikumokra, tisztítószerekre is. 

A házibuli elmaradhatatlan kellékei, 1978-ból
A házibuli elmaradhatatlan kellékei, 1978-bólFortepan/Bauer Sándor

„Bip súrolót, Biopon és Tomi mosószert használtunk, és tudtuk, hogy »Fabulon a bőre őre, ezt használja nyakra, főre!«” – idézi fel Oravec Éva muzeológus.

Leginkább Baba és Amo szappant használtak, a hajmosáshoz pedig WU2-t.

„A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum kiállításán rácsodálkoznak a látogatók többek között az Odol szájvízre is; még emlékeznek rá, hogy ott volt a fürdőszobában. A Caola termékei is rendkívül népszerűek voltak – elődje a Budapesti Illatszer és Piperegyárban készült –, és valószínűleg nem akadt olyan gyerek, aki ahelyett, hogy fogat mosott volna vele, ne ette volna meg inkább a Gabi fogkrémet.” 

Ha nemcsak a kedvenc termékeidre szeretnél visszaemlékezni, hanem arra is, hogy milyen volt akkor iskolásnak lenni, böngészd át galériánkat is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek