Lehetek olyan kliens, akit egyik pszichológus se vállal?

GettyImages-1316668394
Olvasási idő kb. 5 perc

Sokan évekig érlelik a gondolatot, hogy mentális nehézségeikkel szakemberhez forduljanak. A lelki problémák olyasfajta intimitással bírnak, amiket nem könnyű rábízni egy ismeretlenre. Ha ezt a lépést mégis megtesszük, joggal merülhet fel bennünk a félelem, hogy jó helyen kopogtatunk-e. Mikor mondhatja egy pszichológus azt, hogy nem?

A magyar társadalomban is egyre elfogadottabb nemcsak testi panaszainkkal, de lelki nehézségeinkkel is szakemberhez fordulni. Egyre inkább rájövünk, hogy nem kell „betegnek” lenni ahhoz, hogy bizonyos életszakaszokban, kérdésekben elakadásaink alakuljanak ki, amiben sokat segíthet egy objektív segítő támogatása. Sőt, egy ideális világban akár preventív jelleggel is beléphetnének a szakemberek az életünkbe, hogy a nehézség ne is feltétlenül tudjon megérkezni olyan mélységekbe, hogy az szenvedésnyomást okozzon. Ez egyelőre persze csak fantáziálás, de jól tükrözi, hogy az önismeret, az önreflexív, tudatos működés segítheti a lelkileg rugalmasabb életvitelt érzelmi viharok esetén is.

Egy jól működő segítői folyamathoz mindenképpen szükség van az úgynevezett kémiára, hogy érezzük, kialakulhat az a bizalmi kapcsolat, ami támogathatja a fejlődésünket. Ha a választott segítőnkkel nem alakul ki ez a légkör, nyíltan továbbállhatunk. De létezhet-e olyan eset, amikor a pszichológus mond nemet a kliensének?  

Túl közeli ismeretség

A segítői folyamatban elengedhetetlen az objektivitás. Ezt elősegítve fontos, hogy a kliens és a pszichológus között semmilyen más jellegű kapcsolódás ne legyen jelen. Nemhiába nem az anyukánk, a párunk vagy a barátunk a pszichológusunk! Természetesen a segítő nem helyettesíti ezeket a kapcsolatokat, ez egy teljesen másfajta kapcsolódási szint, ahol a pszichológus pártatlanul, teljes elfogadással és empátiával van jelen, miközben köti a titoktartás. Éppen ezért fontos kerülni az aszimmetrikus, kettős kapcsolat kialakulását. Az talán egyértelmű, hogy nem a barátunkhoz megyünk pszichológushoz, de nehézséget okozhat akár távolabbi kapcsolódás is: mint kliens én vagyok esetleg a gyereke tanárának testvére, egy volt kliensének az egyik exe vagy esetleg unokatestvére.

Több indoka is lehet, amiért a segítő inkább máshoz irányít minket
Több indoka is lehet, amiért a segítő inkább máshoz irányít minketbymuratdeniz / Getty Images Hungary

Hasonló problémák

Megvan az úgynevezett kémia. Nem is ismerjük egymást sehonnan, semmilyen relációban. A pszichológus mégis máshová küldhet minket. Miért lehet ez? Előfordulhat, hogy magának a segítőnek a nehézsége is nagyon hasonló a miénkhez. Ebben a helyzetben az objektivitás megszűnhet, és nagy teret kaphat az azonosulás. Talán érthető is, hogy ha éppen egy gödörben üldögélünk, és a választott segítőnk ugyanott ül velünk, akkor elég nehéz lehet megtalálni a kivezető utat. Ha van egy minket felemésztő gyászunk, és a segítő is gyászol, vagy ha édesanyánkkal való konfliktusunkon dolgoznánk, de ez a téma éppen a pszichológus életében is túl aktív, akkor akadályoztatottá válhat a folyamat, mert a segítőnek is ugyanolyan vakfoltjai lehetnek, mint nekünk. Ennek a tudatosítása a segítő felelőssége, és egy képzett pszichológus sokat dolgozik azon, hogy ezeket az összehallásokat azonosítsa és kiküszöbölje.

Kompetenciahatárok 

Mindegyik segítő más és más végzettségekkel és ezáltal kompetenciahatárokkal rendelkezik. Így meglehet, hogy jól képzett pszichológust választottunk, azonban nehézségeink megismerése után mégis jelzi nekünk, hogy mást ajánlana maga helyett. Ezt nehéz lehet elfogadni, főleg akkor, ha úgy érezzük, nagyon is szimpatizálunk az általunk választott pszichológussal. Annak ellenére, hogy nem elsőre találtuk meg a jolly joker szakembert, az általunk választott pszichológus segíteni fog minket abban, hogy a legjobb kezekbe adjon át minket.

Akadályoztatott empátia

Mindenkinek joga lehet nemet mondani, még akkor is, hogyha segítő szakmában dolgozik. A nemet mondás neki is fájdalmas, de szükségleteire hallgatva szükséges lépés lehet a mi fejlődésünk szempontjából is.

A segítő is ember, és lehetnek olyan helyzetek, amikor empatikus képessége akadályoztatott.

Lehetnek olyan szakemberek, akik képtelenek gyilkosságot elkövetőkkel dolgozni, vagy, mondjuk, kisgyerekeket zaklatóknak segíteni, de akár nehéz lehet szubjektíven megélni, ha valaki mélyen vallásos, vagy éppen nem, és a segítő nehezebben azonosul ezzel a világnézettel. Természetesen az is lehet, hogy más szakembereknek ez egyáltalán nem akadály.

Fontos tudatosítani, hogy a választott segítőnk nem ránk mond nemet, és hosszú távon nekünk is kifizetődőbb, ha olyan szakemberhez kerülünk, aki illeszkedik az igényeinkhez. Ebben az esetben azonban az a pszichológus sem engedi el teljesen a kezünket egyből, aki továbbküld minket. Csak akkor teszi ezt, ha megvan a kéz, aki aztán megtart minket. Támogathat minket ajánlásokkal a nehézségeinkhez jobban illeszkedő kollégákhoz, így nem kell elölről kezdenünk a keresgélést.

A CIKK SZERZŐJÉRŐL

Szabó Jennifer a Dívány pszichológus szakértője.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek