Egy jól felszerelt házi patikával megfelelően felfegyverkezhetünk minden váratlan helyzetre. Miután vészhelyzetben minden perc számít, a gyógyszerek mellett legyen a patikadobozunkban egy lista a segélyhívó számokkal, a gyógyszerek használati útmutatójával, valamint egy elsősegély-útmutató is.
Ellenőrizzük a szavatosságot!
Nagyon fontos, hogy a házi patikát rendszeresen ellenőrizni kell, és száraz, hűvös, gyermekek számára elérhetetlen helyen kell tárolni.
A hűvösebb idő beálltával egyre több családban fordulnak elő megfázásos, illetve vírusos megbetegedések. Már jó ideje nem volt szükségünk a láz- és köhögéscsillapítókra, a torokfájás elleni gyógyszerekre, éppen ezért érdemes ellenőrizni a fájdalomcsillapítókkal, az allergia elleni gyógyszerekkel, valamint az emésztési zavarokra használt készítményekkel, különféle cseppekkel, kenőcsökkel együtt ezeknek a szereknek is a lejárati idejét.
Soha ne vegyünk be olyan gyógyszert, aminek a szavatossága már lejárt! A lejárt gyógyszerek nemcsak a hatásukat vesztik el, hanem veszélyesek is lehetnek.
Semmi esetre se dobjuk ki őket a háztartási szemétbe vagy akár a vécébe, mert veszélyes hulladéknak minősülnek. Gyűjtsük össze őket, és vigyük el egy patikába, ahol a kihelyezett gyűjtődobozban minden lejárt szavatosságú gyógyszertől biztonságos körülmények között megszabadulhatunk.
Minden otthoni gyógyszeres doboz elengedhetetlen kelléke
Legyen szó bármilyen betegségről vagy egészségügyi panaszról, érdemes a gyógyuláshoz olyan készítményeket tartani és használni otthon, melyeket már kipróbáltunk és beváltak, hiszen ezek biztosan segítséget jelentenek majd a bajban.
Minden otthoni gyógyszeres doboz elengedhetetlen kelléke a fájdalom- és lázcsillapító, a lázmérő, a hasmenés és a székrekedés elleni készítmények, a hányinger és hányás elleni gyógyszerek, a gyomorégés elleni és emésztést segítő szerek, a sebfertőtlenítő, sebkötöző szerek és ragtapaszok, valamint a vitaminok.
Ősszel és télen mindezt kiegészíthetjük még torokfertőtlenítő tablettával, cukorkával vagy spray-vel, köhögéscsillapítóval, köptetővel, orrsray-vel, orrcseppel és fülcseppel. A házi patika elengedhetetlen kelléke mára már a szájmaszk és a Covid-teszt is.
Készüljünk fel a háztartási balesetekre
A legtöbbször mindig valamilyen háztartási baleset kapcsán kerül elő az otthoni elsősegélydoboz, amiből nem hiányozhatnak a fertőtlenítőszerek és a kötszerek. Az olyan kisebb sérülések esetén, mint a vágás, a horzsolás, elég, ha ragtapaszt használunk. A mélyebb sebeket azonban leginkább vágható sebtapaszokkal vagy párnázott ragtapaszokkal tudjuk megvédeni a szennyeződésektől. Ha mindez kevésnek bizonyul, kötszerre lesz szükségünk. Éppen ezért célszerű a patikában beszerezni steril nyomókötést, gézkötést, rugalmas rögzítőkötést vagy bandázst és rögzítőtapaszt.
Praktikus, ha van otthon kifejezetten égési sérülésekre való kötszer is. A házi patikába érdemes betenni egy ollót és egy csipeszt is, amit használat előtt fontos sterilizálni. A csipesznek tüskék, üvegszilánkok eltávolításakor vehetjük hasznát.
Az elsősegélykészletünkből nem hiányozhat egy háromszög alakú kendő sem. Egy jól felszerelt házi patikában ezenkívül megtalálhatóak a praktikus sebösszehúzó csíkok is.
Az egészség megőrzésére is gondoljunk
A legpraktikusabb házi patikában nemcsak kötszerek és orvosságok vannak, hanem olyan különféle segítők is, amelyek nemcsak a gyógyítást, hanem az egészség megőrzését is szolgálják. A hideg, stresszes, vírusokban gazdag időszakban egyre nagyobb szüksége van a szervezetünknek az immunerősítésre. A támogatásra kiválóan alkalmasak a különféle ásványi anyagok és vitaminok.
Mindenképpen legyen otthon D-vitamin, amely az izomzat, immunrendszer, csontok, fogak és a szívizom egészségét szolgálják; C-vitamin az immunrendszer és az erek épségének megóvása érdekében, szelén a máj méregtelenítésére és a hormonrendszer támogatására; szerves cink, amely az immunrendszer alapköve; valamint mindig legyen kéznél magnézium is, különösen sportos egyének számára.
Ez is legyen az otthoni gyógyszeres doboz mellett
Betegségek esetén a bőséges folyadékbevitel nélkülözhetetlen, emiatt érdemes többféle teát is tartani otthon. A náthás, megfázásos tünetek enyhítésében sokat segíthet a hársfa- és a csipkebogyótea, a kamilla gyulladáscsökkentő, görcsoldó és szélhajtó hatásáról ismert, a borsmenta köhögéscsillapító, míg a csalánlevélből főzött tea enyhíti az emésztési problémákat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés