Megháromszorozódott a nyugdíjas munkavállalók száma az elmúlt másfél évtized során. Az adminisztratív és a könnyű fizikai munka terén is egyre többen dolgoznak nyugdíj mellett, de sokan eredeti szakmájukban folytatják.
Egyre súlyosabb a munkaerőhiány Magyarországon. Szakemberek szerint a megoldást nemcsak a külföldi munkavállalók behozatala jelentheti, hanem a munkaerő-tartalékok kiaknázása, és ebben fontos szerepe lehet a nyugdíjasoknak – írja a hrportál.hu.
Megoldás lehet a nyugdíjasok munkába állása
Bár külföldön sokkal magasabb a már nyugdíjasok továbbfoglalkoztatása, az elmúlt évtized során hazánkban is egyre gyakoribb, ha valaki nyugdíjazását követően nem a békés pihenőéveket választja, hanem tovább dolgozik, akár szakmájában, akár egy másik ágazatban. A leggyakoribb, hogy adminisztratív tevékenységekre vagy könnyű fizikai munkára alkalmazzák a szépkorúakat, ám sokan eredeti szakmájukban folytatják.
Míg 2009-ben 31 000 nyugdíjas munkavállalót tartottak számon Magyarországban, az elmúlt 5 év alatt ugrásszerűen megnőtt a számuk, ugyanis innentől a cégek jóval kedvezőbben, járuléklevonások nélkül foglalkoztathatták őket. 2022-től ráadásul szochó-mentesen alkalmazhatnak nyugdíjaskorú munkavállalókat a munkáltatók, ami még csábítóbbá tette az alkalmazásukat.
Már külön foglalkoztató irodák, munkaerő-kölcsönző cégek közvetítenek nyugdíjasokat. A legnépszerűbb állások között a mezőgazdasági idénymunkák, a takarítás, de a konyhai kisegítő éttermi kisegítő, szakács, pultos, pénztáros, eladó, árufeltöltő munkakörre is bőven várnak jelentkezőket.
„Az életkorból is eredendően az éjszakás munkalehetőségek nem sorolhatók a közkedvelt és elsőként választott alternatívák közé, ugyanígy a nehéz fizikai munkák sem. Sokan abban a munkakörben helyezkednének el, amiben eddig is dolgoztak. Ám akadnak olyanok is szép számmal, akik nem szeretnélek ott munkát vállalni, ahol 40 évet lehúztak” – nyilatkozta a lapnak Dolgos Attila, a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekvédelmi Szövetségének alelnöke
Általánosságban elmondható, hogy a nyugdíjas munkavállalók nagy része inkább 4-6 órás munkarendet tartja kedvezőnek, és fontos az is, hogy munkahelye könnyen megközelíthető legyen számára.
A munka mellett a család is fontos
Az elmúlt évek során az is láthatóvá vált, hogy az év egyes szakaszaiban, például karácsony előtt vagy tavasszal sokkal több nyugdíjas áll vissza ideiglenesen a munka frontjára, míg karácsonykor és a nyári tanítási szünetben lecsökken a számuk – ilyenkor a családon belül segítenek, például unokákra vigyáznak.
A részmunkaidős vagy alkalmi munkákkal akár 60-80 százalékkal többet keresnek, mint a nyugdíjuk, így ez a bevétel-kiegészítés komoly életminőségbeli javulással is együtt jár, azonban az is fontos, hogy szociális kapcsolataikra is jó hatással van a nyugdíjazás utáni munkavégzés.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés