A fő szabály ugyanis így hangzik: betöltött 65 év és 20 év szolgálati idő esetén folyósítják ezt az ellátást. Ha valaki az utóbbi feltételnek ugyan nem felel meg, viszont van minimum 15 évnyi szolgálati ideje, akkor ő résznyugdíjra jogosult a HRportal cikke szerint.
Ez alól jelenleg van egy kivétel, de az sem a ledolgozott évek számában, hanem a korhatár betöltése előtti nyugdíjazásban nyújt segédkezet. A Nők40 adta lehetőséggel azok a nők élhetnek, akik 40 év jogosultsági idő után szeretnének még 65 éves kor alatt nyugdíjasokká válni.
Nekik a 40 évbe beszámít a munka mellett az az idő is, amelyet gyermekneveléssel töltött időre folyósított ellátásban töltöttek.
Emellett szolgálati idő alapját adja az ápolási díj vagy rehabilitációs ellátás folyósításának időtartama is, 1998 óta azonban a nappali tagozatos felsőfokú tanulmányokkal töltött évek már nem. A szakmunkás tanulói jogviszony és a katonai (polgári) szolgálat ideje azonban igen.
Aki a fentiek szerint a kormányhivataltól nyugdíj folyósítását igényli, az 60 napon belül született határozatot követő 13 nap után meg is kapja első járandóságot.
A nyugdíjban töltött évek száma csökkenhet
Jelenleg ez a rendszer működik, azonban nemrég az OECD javaslatait is megismerhettük arról, hogyan kellene azt megváltoztatni a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának érdekében – ebben a dokumentumban szerepel a Nők40 megváltoztatása több szolgálati év beiktatásával vagy alsó korhatár bevezetésével, illetve az öregségi nyugdíjkorhatár emelése is felmerül, 2070-re egészen 69 évre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés