Ez történik a testeddel, ha nyers tejet iszol: meglepő a válasz

GettyImages-1214776551
Olvasási idő kb. 4 perc

A nyers tej fogyasztásának valójában igen súlyos következményei lehetnek.

Vannak, akik szerint a nyers tejben több a tápanyag, vagyis egészségesebbnek kell lennie, arra azonban nem gondolnak, hogy a hőkezelésnek fontos szerepe van, ami minden más szempontot felülírhat. Lássuk, hogy milyen előnyei és hátrányai lehetnek annak, ha ellenérzéseidet félretéve nyers tejet iszol.

Mi a különbség a nyers és a pasztörizált tej között?

A nyers tej attól nyers, hogy nem esik át semmilyen élelmiszeripari eljáráson, így lényegében közvetlenül a tehén tőgyéből kerül a fogyasztóhoz. Ezzel szemben a boltokban kapható pasztörizált tejet hőkezelésnek vetik alá, ami biztonságosabbá teszi fogyasztását, hiszen elpusztítja az emberi egészségre káros baktériumokat, illetve a termék eltarthatósági idejét is javítja.

A nyers tejben veszélyes baktériumok lehetnek
A nyers tejben veszélyes baktériumok lehetnekSimonSkafar / Getty Images Hungary

A tej pasztőrözősének gyakorlatát az 1920-as években az Egyesült Államokban vezették be, ami a szennyeződések és az emberi megbetegedések csökkentése érdekében 1950-re széles körben elterjedt.

Melyik az egészségesebb?

Egyesek váltig állítják, hogy a nyers tej sokkal egészségesebb és táplálóbb, a szakértők viszont úgy vélik, hogy potenciális előnyeit messze meghaladják a felmerülő egészségügyi kockázatok. Bár való igaz, hogy a pasztőrözési folyamat a tejben található vitaminok százalékos arányát is csökkenti, ez valójában nem olyan drasztikus, mint ahogy hangzik.

A hő hatására kevesebb B12-vitamin, E-vitamin, C-vitamin, folsav és B2-vitamin (riboflavin) marad benne, de a pasztőrözés csak minimálisan befolyásolja a tej tápértékét.

Már csak azért sem, mert több vitamin enélkül is viszonylag csekély mennyiségben van jelen a tejben.

Milyen veszélyei lehetnek a nyers tejnek?

A nyers tej olyan káros baktériumokat hordozhat, mint például a Campylobacter, a Cryptosporidium, az E. coli, a Listeria, a Brucella vagy a Salmonella, amelyek az emberi szervezetbe kerülve élelmiszer-eredetű betegségeket okozhatnak.

A gyakran ételmérgezésnek is nevezett állapot hasmenéssel, hányingerrel, hányással, fáradtsággal és lázzal járhat, szélsőséges esetben pedig vesekárosodást, agykárosodást, krónikus kiszáradást vagy akár halált is okozhat.

A pasztörizálás jelentősen csökkenti az egészségügyi kockázatokat
A pasztörizálás jelentősen csökkenti az egészségügyi kockázatokatdusanpetkovic / Getty Images Hungary

Az 1930-as években, amikor a pasztőrözést még nem írták elő, a tömeges megbetegedések 25 százalékát a nyers tejre vezették vissza, ami a 21. század elejére, az eljárás elterjedésével kevesebb mint 1 százalékra szorult vissza.

Statisztikák szerint a nyers tejtermékek 840-szer nagyobb valószínűséggel okoznak betegséget, mint pasztőrözött változataik.

Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy a nyers tejben található kórokozók némelyike súlyos, életveszélyes betegségek forrása is lehet. Ilyen például a Guillain–Barré-szindróma és a hemolitikus urémiás szindróma.

Szakemberek szerint a nyers tej népszerűségének egyik fő oka a közösségi média, ahol rengeteg téves információ terjed, de szembe kell nézni a ténnyel, hogy fogyasztása akkor sem biztonságos, ha megbízható gazdaságból szerzik be.

Függetlenül attól, hogy az állatok mennyire egészségesek, vagy mennyire karbantartott a farm, még mindig megbetegíthet.

Ennek az a magyarázata, hogy a tehenek ürülékéből származó baktériumok a legnagyobb gondosság ellenére is beszennyezhetik a tejet, de hatással lehet rá az állatok tőgygyulladása és egyéb jellemző betegségei is.

A nyers tej fogyasztása fokozott kockázatot jelent a gyermekekre, a terhes nőkre, a 65 évnél idősebbekre és azokra a súlyos betegekre nézve, akiknek legyengült az immunrendszerük – figyelmeztetnek a szakértők.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek