18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

A nők ellen egy kis erőszak még belefér a németországi férfiak harmada szerint

GettyImages-807078410

A „globális közegészségügyi kihívásként” is emlegetett nők elleni erőszakot egy nemzetközi kutatáshoz úgy definiálták, mint a párkapcsolatban kifejtett káros testi, nemi vagy lelki viselkedés, érzelmi és gazdasági visszaélés, akár kontrolláló magatartás. A 2000 és 2018 között 2 millió nőtől felvett adatokból táplálkozó tanulmány elszomorító eredményre jutott.

A The Lancet tanulmányának kiábrándító számadatai szerint, melyekről 2022-ben a CNN Health is beszámolt, már a 15 és 19 év közötti lányok 24%-a találkozott az erőszak valamilyen formájával, és a koruk előrehaladtával egyre többen lesznek kitéve hasonló tapasztalásnak. Az eredmények értelmében, 15 és 49 év közötti nőkre vetítve ez a szám már eléri a 27%-ot, vagyis minden negyedik nő biztosan átélt már legalább egyszer életében családon belüli erőszakot egy hozzátartozó férfitól. Az adatok lefedték a 15 éves vagy annál idősebb női populáció 90%-át.

Nők elleni erőszak napjainkban, globálisan

A fenti, Covid előtti számok már eleve ijesztő panorámát festettek le, de a szakértők egyetértenek abban, hogy a helyzet a bezártság alatt tovább romlott. Ráadásul, ha további aprólékos vizsgálatnak vetnék alá a kapott eredményeket, a kiszolgáltatottabb társadalmi rétegekben bizonyára még rémisztőbb arányokra bukkannának, mint például a fogyatékkal élő vagy a bevándorló női lakosság körében. Ezért a WHO és az ENSZ különböző szervezetei karöltve igyekeznek fellépni a szomorú helyzet megfékezéséért.

A nők ellen elkövetett, családon belüli erőszak gyakoribb, mint gondolnánk
A nők ellen elkövetett, családon belüli erőszak gyakoribb, mint gondolnánkMalte Mueller / Getty Images Hungary

Németországi kutatás a nők elleni erőszakról

Az említett értékek 161 egy ország adatainak vizsgálatán alapulnak, de a közeli Németországból is megdöbbentő eredmények láttak napvilágot. 1000 németországi férfi és 1000 németországi nő vett részt a Plan International Germany gyermekjótékonysági szervezet felkérésére folytatott kutatásban. A 18 és 35 év között férfi válaszadók 34%-a ismerte be, hogy alkalmazott már életében erőszakot női partnerével szemben a nagyobb „tisztelet” kivívása érdekében, 33%-uk pedig elfogadhatónak tartja azt is, hogy néha, a vita hevében, „eljár a keze” hölgyismerősével való felfokozott idegállapotú helyzetekben.

„Férfi és nő. Hogy érthetnék meg egymást? Hisz mind a kettő mást akar…”

Karinthy Frigyes örök érvényűként híressé vált megállapítása persze folytatódik az irónia jegyében (a férfi nőt – a nő férfit), ennek a kutatásnak az eredményei azonban nagymértékben rávilágítanak a kétféle gondolkodásra. Míg ugyanis a férfiak fele nyilatkozott úgy, hogy nem akar olyan nőt, akinek már sok partnere volt előéletében, addig a nőknek csak mintegy ötöde tudott azonosulni ezzel a szemlélettel. Egyéb, kapcsolati elvárásokban is mutatkoztak markáns különbségek.

Míg a kutatásban részt vevő nők kétharmad részénél is többen vágynak a kapcsolatban egyenlő elbírálásra és közös döntéshozatalra, addig a megkérdezett férfiak több mint fele, 52%-uk, kenyérkeresőként kíván családjukban fellépni, s az otthoni teendőket és a gyermeknevelést nejük vagy élettársuk gondjaira bízni.

A verbális bántalmazás is okozhat fizikai elváltozásokat
A verbális bántalmazás is okozhat fizikai elváltozásokatJustin Paget / Getty Images Hungary

A kutatás adatai a tények tükrében

Mindezen vélemények mellett a lakosság számát tekintve (ami 2021-es adatok szerint 83,2 millió főt jelent) „mindössze” 115 000 nő esett párkapcsolati erőszak áldozatává a német szövetségi bűnügyi rendőrség (BKA) nyilvántartása szerint. 

Ez nincs összhangban a kutatás eredményeivel,

aminek az egyik oka az lehet, hogy a bántalmazottak csak kevés esetben fordulnak a hatóságokhoz, a bekövetkezett agresszió így nem kerül regisztrálásra, nem rontja a hivatalos statisztikákat.

Ami viszont szintén rendőrségi nyilvántartásbeli adat, és ennél sokkal ijesztőbb is, az az, hogy egész Európán belül a nőgyilkosságok aránya Németországban volt az egyik legmagasabb már 2021-ben is, s a helyzet azóta csak súlyosbodott.

Magyarországon, a 2022-ben közzétett adatok szerint, a NANE (Nők a Nőkért Egyesület) több mint 226 000 fizikai bántalmazó kapcsolatban élő nőt tart nyilván, s ennél többen, nagyjából minden ötödik nő szenved el élete során valamilyen fizikai agressziót párkapcsolatában.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek