A munka, amit szinte csak férfiak végeznek még nálunk is

GettyImages-684641111

Nem titok, hogy az információs és kommunikációs technológiák (IKT) iparágában hazánkban is kevesebb nőt foglalkoztatnak, mint férfit. Az sem titok, hogy a társadalom még mindig férfias szakmának tartja az informatikát, és a szektorban dolgozó nők találkoznak is a mindennapokban ezekkel a sztereotípiákkal. Pedig a tapasztalatok szerint egyre nagyobb szükség lenne a női kompetenciákra a digitális világban.

Csak utólag derült ki, milyen találó címmel indította el legfrissebb kutatását a Szövetség a Digitális Gazdaságért (IVSZ), amely arra kereste a választ, hogy milyen arányú a nők foglalkoztatása az IT területén. A FemInTech – Tedd Láthatóvá címet viselő felmérés rávilágított arra, hogy a szektorban dolgozó nők sok esetben láthatatlanok maradnak, és ez nem csak a munkáltatókon múlik. Gyakran a nők sem bíznak abban, hogy éppen olyan kiváló szakemberek, mint férfi kollégáik.

Makacs számok: több férfit foglalkoztatnak

Az Európai Unióban 8,4 millió szakember dolgozik az IKT-iparágban, de csupán 18,5 százalékuk nő. Magyarországon ez az arány mindössze 12,3 százalék. Itthon még mindig férfias szakmának tartják az informatikát, ugyanakkor a vállalatok jóval több női digitális szakembert szeretnének látni a szektorban – derül ki az IVSZ nemrégiben készült FemInTech-kutatásából.

Uniós viszonylatban is kevés nő dolgozik az informatika területén
Uniós viszonylatban is kevés nő dolgozik az informatika területénvalentinrussanov / Getty Images Hungary

A jelentés szerint 2020-ban a női IKT-szakemberek aránya Bulgáriában volt a legmagasabb, 28,2 százalék, a legalacsonyabb arány pedig 10,2 százalékkal Csehországban volt megfigyelhető. Az EU-ban a sereghajtó Csehország és Málta után rögtön ott áll harmadikként hazánk is. Ez némi javulást mutat 2017-hez és 2018-hoz képest, amikor is ez az arány regionális szinten Magyarországon volt a legalacsonyabb, akkor mindössze 10 százalék volt. 

A női jelölteket leginkább a nagyvállalatok és a nemzetközi hátterű cégek hiányolják, s a megkérdezett vállalatok mintegy 31 százaléka is azt nyilatkozta, hogy nagyon hiányoznak a női kompetenciák a nagyvállalati kultúrából.

Korcsok Katalin, az IT-tanácsadással és -szolgáltatással foglalkozó cég, a Qualysoft Csoport magyarországi irodájának sales- és üzletfejlesztési igazgatója úgy fogalmazott: a nők szerepvállalása a technológia területén nemcsak a különböző és a befogadó munkakörnyezetek kialakítását segíti elő, hanem friss perspektívákat és új ötleteket hoz a vállalatoknak, ez pedig végső soron a fejlődést és a vállalat sikerességét is elősegíti.

Egyre vonzóbb a női munkaerő

A szövetség felmérésében részt vevő válaszadók több mint 35 százaléka vallotta be, hogy előmenetelét a női IT-munkavállalókkal szembeni sztereotípiák akadályozzák, illetve közel 30 százalékuk gondolja úgy, hogy akadály lehet a karrierépítésükben, ha feladják a munkájukat a család érdekében. Ezzel szemben a női munkavállalók alacsony százaléka gondolta, hogy a nők informatikai pályán történő karrierépítésénél akadályt jelent, hogy az IKT-vállalatok nem rugalmasak a foglalkoztatásban, illetve hogy nem családbarát munkahelyek.

Sok nő érzi úgy, hogy ha IT-pályán szeretne elhelyezkedni, előítéletekkel kell megküzdenie
Sok nő érzi úgy, hogy ha IT-pályán szeretne elhelyezkedni, előítéletekkel kell megküzdenieHinterhaus Productions / Getty Images Hungary

Úgy tűnik, a pandémia sok mindent megváltoztatott az IKT-szektorban: a dolgozó nők kevésbé voltak kitettek az elbocsátásnak, mivel a szektor elsőként állt át home office-ra és a távmunkára.

A jövőt elnézve a hibrid foglalkoztatási struktúra valószínűleg sokáig velünk marad még, ami azért is szerencsés fordulat, mert ezzel az IT-szektor kezd egyre nyitottabbá válni a női képességek integrálása iránt, továbbá elkezdődött egy folyamat abban a tekintetben, hogy fizikailag és mentálisan is biztonságos munkakörnyezet épüljön a női munkatársak köré.

Le kell számolni a sztereotípiákkal az informatika területén is

„Nagyvállalati szegmensben mi is azt tapasztaljuk, hogy igen nagy szükség van a hölgyek tudására, hiszen a műszaki-informatikai terület és a digitális világ nem csak racionalitásból áll. Elég komplex, innovatív szegmens, ahol a szoftverfejlesztés mellett projekt- és üzleti szemléletre, üzleti analitikára és csoportmunkára való képességre, valamint megosztott figyelemre is szükség van” – erősítette meg Korcsok Katalin.

A nőkre jellemző megosztott figyelemre is szükség van az IT-ágazatban
A nőkre jellemző megosztott figyelemre is szükség van az IT-ágazatbanMaskot / Getty Images Hungary

Az igazgató szerint hosszú távon azok a cégek válhatnak jövőállóvá, amelyek képesek a különböző tapasztalatokkal, gondolkodásmóddal, társadalmi szerepekkel bíró közösségeket működtetni, s mindezt ötvözni a technológiai fejlődéssel.

Fontos, hogy a női munkatársak kompetenciájuk alapján kapják meg a feladatokat, így lehet őket abban segíteni, hogy magabiztosabbá váljanak szakmájukban, s tevékenységükkel hozzásegítsék a csapatokat az eredményességhez.

A szakember szerint még mindig rengeteg sztereotípián kell keresztülverekedni magukat a nőknek, de a férfiaknak is. Éppen ezért nagy szükség van olyan jó gyakorlatokra, példaképekre és mentorokra, akik új, innovatív szemlélettel képesek új működési modelleket felállítani a szervezeteknek.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek