5 árulkodó munkahelyi szokás: fordulj orvoshoz, ha ezeket tapasztalod

munkahelyi-szokas-depresszio
Olvasási idő kb. 5 perc

A depressziós emberek meglepő munkahelyi szokásokat vehetnek fel, azonban ezek a viselkedésbeli változások egyértelműen jelzik a problémát.

Azt gondolhatjuk, hogy a depresszióról már annyira sokat hallottunk, hogy szinte azonnal felismerjük akár magunkon, akár a környezetünkben lévőkön a jellegzetes tüneteket. Pedig a munkahelyen a depresszió nem feltétlenül csak lehangoltságban, kimerültségben vagy fásultságban mutatkozik meg. Gyakran olyan formában is megjelenhet, amire nem is gondolnánk. Ugyanakkor fontos lenne, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül az első jelzéseket, és a saját, illetve kollégáink irodai viselkedésére is odafigyeljünk.

Depresszióra utalhat, ha ezeket a szokásokat vetted fel a munkahelyen

Mindannyian átélünk hullámvölgyeket az életben, de amikor a nehéz napok általánossá válnak, és nem tudunk megbirkózni a problémákkal, akkor egy idő után mi is megtapasztalhatjuk azt, amit világszerte 280 millió ember él át: a depressziót. Mivel ma már szinte népbetegségnek számít, ezért sokszor nem is tulajdonítunk nagy jelentőséget a tüneteknek, és hajlamosak vagyunk elbagatellizálni az olyan dolgokat, mint a reménytelenség érzése, a tevékenységekben szerzett öröm csökkenése, a folyamatos fáradtság és alvászavarok vagy a koncentrációs nehézségek.

Egyes felvett szokások, illetve a viselkedés megváltozása a munkahelyen akár rejtett depresszióra is utalhatnak
Egyes felvett szokások, illetve a viselkedés megváltozása a munkahelyen akár rejtett depresszióra is utalhatnakPeopleimages / Getty Images Hungary

Ráadásul, mivel a munkahelyen igyekszünk tartani magunkat, és nem kötjük a problémáinkat a kollégák orrára, a depresszió tünetei is rejtve maradhatnak – nemcsak a munkatársak, hanem akár saját magunk előtt is.

5 munkahelyi szokás, ami mögött rejtett depresszió állhat:

1. Több feladatot vállalsz, csak hogy ne kelljen hazamenni

A munkatársak talán nem sejtik, hogy depresszióval küzdesz, mert mindig szorgalmas és megbízható vagy, szívesen vállalsz pluszfeladatokat, a vidéki utazásokat és kiküldetéseket sem bánod. Sokan munkamániásnak tartanak, pedig lehet, hogy nem erről van szó. Az ilyen viselkedés mögött az is állhat, hogy menekülsz az otthoni gondok, problémák elől, lehet ez válás, családi konfliktus vagy akár a magány – ezért inkább a munkába temetkezel. Ám attól, hogy túlvállalod magad, még nem fognak megoldódni a problémáid, sőt, egyre nagyobbra nőnek, ha nem nézel szembe velük.

2. Elkezded kerülni a munkatársakat

Korábban aktívabb szociális életet éltél az irodában, mindenkihez volt egy jó szavad, kimentél beszélgetni egy kávé mellett, vagy együtt ebédeltél a munkatársakkal, az utóbbi időben azonban inkább kerülöd a társaságukat? A kollégáktól való elzárkózás és önmagad elszigetelése a depresszió egy korai jelei is lehet. Megmutatkozhat egyre fokozódó közönyben is: már az értekezleteken sem vagy aktív, inkább háttérbe húzódsz, kifejezetten kerülöd az interakciót a kollégákkal, és a céges e-mailekre, telefonokra is késve vagy csak nagyon röviden válaszolsz.

3. Mindig kicsúszol az időből

Képtelen vagy időben beérni a munkába vagy határidőre elvégezni a rád bízott feladatokat. A koncentráció is nehezen megy, lassul a munkavégzésed, és mindennapos küzdelmet jelent, hogy teljesíteni tudd azt, ami korábban flottul ment. Ha nem történt nagy változás a munkádban (pl. nem bíztak rád kétszer annyi feladatot), hanem a jól megszokott tennivalóid elvégzése jelent kihívást, és mindehhez esetleg folyamatos fáradtság és alvásproblémák is társulnak, akkor előfordulhat, hogy depresszió áll a háttérben.

Az ingerlékenység és a dühkitörések a munkahelyen rejtett depresszióról is árulkodhatnak
Az ingerlékenység és a dühkitörések a munkahelyen rejtett depresszióról is árulkodhatnakLiubomyr Vorona / Getty Images Hungary

4. Ingerlékennyé válsz

Ha minden apróságon felhúzod magad, a kollégáid alig mernek hozzád szólni, a folyamatos bosszankodás zavarja a munkavégzésed (és másokét is), esetleg dühkitöréseid, kirohanásaid is vannak, akkor érdemes utánajárni, mi okozza a drasztikus viselkedésváltozást. A nyílt vagy elfojtott düh és harag mögött ugyanis gyakran áll frusztráció, szorongás vagy depresszió, amit a saját és mások érdekében is fontos kezelni.

5. Elveszíted az érdeklődésed a munkád iránt

Minden ember munkájában vannak kevésbé érdekes feladatok, azonban ha egy olyan elfoglaltság, amit korábban élveztél, teljesen érdektelenné válik számodra, az komoly figyelmeztető jel lehet. Főleg akkor, ha nemcsak alkalmanként tör rád ez az érzés, hanem folyamatosan jelen van, és az apátia a mindennapjaid részévé válik. A depresszió egyik vezető tünete az érdeklődés elvesztése, ezért ezeket a jeleket semmiképpen nem szabad félvállról venni.

Ha magadra ismersz a fentiek alapján (vagy netán valamelyik munkatársadra), akkor érdemes mielőbb szakemberhez fordulni. Bár az ember nem szereti a legmélyebb érzéseit a kollégái elé tárni, de hidd el, ha ilyen módon megváltozott a viselkedésed, akkor ők is pontosan tudják, hogy valami baj van. A depresszió kezeléséhez fontos, hogy miután felismerted a tüneteket, beszélj a problémáról, és ne félj szakértői segítséget kérni.

A tudósok szoros összefüggést találtak az alváshiány és a depresszió kialakulása között. Ebben a cikkünkben többet is megtudhatsz a kutatás eredményéről.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek