Ha egy házaspár gyermeket szeretne, nem elég csupán, ha a leendő édesanya életmódot vált, és például csökkenti a cukorfogyasztást. A családbővítés érdekében a férfiaknak is változtatniuk kell életvitelükön, ami lehet, hogy egyes kényelmi szokások feladásával is járhat, de elengedhetetlen ahhoz, hogy a megtermékenyítéshez szükséges sperma minősége és mennyisége megfelelő legyen.
A környezet és az életmód is fontos tényező
A nemrég közzétett tanulmányban a svájci Genfi Egyetem (UNIGE) kutatói megállapították, hogy míg az átlagos spermakoncentráció egykor körülbelül 99 millió spermium volt milliliterenként, mára ennek a felére esett vissza, ami nagyjából 47 millió. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a 15 millió/ml alatti spermiumkoncentráció nagymértékben megnehezíti a teherbe esést. Továbbá, ha a koncentráció 40 millió alá csökken, az akadályozza a sikeres fogantatás valószínűségét.
A kutatócsoport szerint a sperma minőségének ez a jelentős csökkenése az olyan környezeti és életmódbeli hatások eredménye, mint például az elhízás, az alkoholfogyasztás, a stressz, a növényvédő szerek használata és a dohányzás.
A káros szokások és tényezők közül a kutatók szerint a mobiltelefonok elektromágneses sugárzása ad igazán aggodalomra okot.
Eredményeik azt mutatják, hogy a digitális eszközöktől való egyre növekvő függőség jelentősen befolyásolhatja a biológiai funkciókat.
A túl sok mobilozás káros a férfiakra nézve
A kutatás során 2886 egészséges, 18 és 22 év közötti svájci férfi adatait elemezték, figyelembe véve az életmódjukat, illetve a technológia iránti elkötelezettségüket. A tanulmány eredményéből kiderült, hogy azok a férfiak, akik naponta több mint hússzor használtak mobiltelefont, 44,5 millió spermiumkoncentrációt mutattak milliliterenként. Ezzel szemben azoknál a férfiaknál, akik mindössze hetente csak egyszer használták a telefonjukat, magasabb, 56,5 millió spermiumkoncentrációt produkáltak milliliterenként. Ez a spermiumkoncentráció jelentős, 21 százalékos csökkenését jelentette a legsúlyosabb felhasználók körében azokhoz képest, akik minimálisan használták mobiltelefonjukat.
A hálózati fejlődésnek is fontos szerepe van
A tanulmány másik érdekes megállapítása az volt, hogy a mobiltelefon-használat és a sperma minősége közötti kapcsolat hogyan alakult a mobilhálózati technológia fejlődésével párhuzamosan. A vizsgálat kezdeti szakaszában, 2005-től 2007-ig, amely a 2G-hálózatok korszakához igazodik, a spermiumkoncentrációra gyakorolt negatív hatás meglehetősen észrevehető volt.
Ahogy azonban a mobiltechnológia a 3G-re, majd a 4G-re váltott, ez a kedvezőtlen hatás csökkenni látszott.
Ez a megfigyelés rámutat arra a lehetőségre, hogy a mobiltechnológia fejlődése, különösen az átviteli teljesítmény 2G-ről 4G-re való váltása, csökkenthette a spermiumok egészségére gyakorolt káros hatásait.
A modern technológia hatással van az egészségünkre
A folyamat megértése szempontjából jó tudni, hogy a herék tízhetente új spermát termelnek, ami elősegíti a rendszeres megújulást. Ez azt jelzi, hogy a mobiltelefon-használat spermiumok egészségére gyakorolt negatív hatása átmeneti lehet. Mindazonáltal a tanulmány felvet kérdéseket azzal kapcsolatban, hogy a mobiltelefon-használat hogyan befolyásolhatja a spermiumokat, például a herék hőmérsékletének vagy a hormonális szabályozás változásával. A szakemberek szerint újabb kutatásra van szükség azzal kapcsolatban is, hogy a mobiltelefon-használat hogyan befolyásolhatja a nők termékenységét.
A kutatás eredményei mindenképpen rávilágítanak arra, fontos, hogy legyünk tisztában a digitális szokások egészségre gyakorolt nem kívánt hatásaival. Ha érdekesnek találtad a cikkünket, olvasd el a témában a tankolás közbeni mobilozás veszélyeiről szóló írásunkat!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés