Engedélyezték a laborban készült csirkehús értékesítését: ilyen az íze

Vermes Nikolett
GettyImages-1483786377

Ezúttal nem növényi alapanyagról van szó, hanem állati sejtek felhasználásával kikísérletezett mesterséges húsról. Már vacsorát is főztek a hamis csirkéből. Ilyen lesz a jövőben egy ebéd!

Első alkalommal készítettek ételt a hamis csirkehúsból. A kísérlet célja az volt, hogy a kutatók igazolják, a mesterségesen előállított csirkehús teljes mértékben megegyezik az eredetivel. Mint kiderült, ez csak részben igaz. 

Ilyet még nem látott a világ

Korábban több alternatívát kínáltak a húsfelhasználás csökkentésére. Már a hazai szupermarketekben is árulnak növényi alapú párizsit, kolbászt és húspogácsát. Bár a fűszerek miatt ezek az ételek valóban hasonlítanak az eredeti, húsból készült termékekre, a fogyasztók szerint „nem az igazi”. Az ember az eredetire vágyik. Ezért szükség volt egy megoldásra, ami hamis húst kínál, tehát fenntarthatóbb, és a lakosság is szereti, tehát olyan, mint a megszokott. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma szerdán engedélyezte a csirkesejtekből előállított hús tesztelését.

Főételt készítettek a mesterséges húsból
Főételt készítettek a mesterséges húsbólGettyImages

Acélkádban készül

A kísérlet alapját az állati sejtek adják, amiket különböző ehető adalékanyagokkal vegyítenek, mindezt laboratóriumi körülmények között, gyakorlatilag egy acélkádban. A végeredmény állagra és ízre is olyan, mint a csirkehús, csupán a színe sötétebb. A friss kísérlet egyik fontos lépése volt, hogy a tudósok egy séf bevonásával tesztelték a hamis csirkemellet. Zach Tyndall mesterszakács csirkesalátát készített majonézzel, mazsolával és dióval. Ezt követte egy újabb csirkés étel, a húst burgonyapüréágyon tálalták gombával és zöldségekkel. Elmondások szerint leginkább a csirkecombra hasonlít. 

Vége az állatok fogyasztásának?

A projektet ökológiai céllal végezték, így szeretnék befolyásolni az állattartás miatt kialakult káros környezeti hatásokat, valamint ezzel akarják védeni az állatokat. Minden jel arra utal, hogy van benne lehetőség. Prognosztizálható a hentesüzemek számának csökkenése és az állatszaporítás visszafogása. Az már más kérdés, hogy nevezhetjük-e húsnak a terméket, ami valójában nem az? Lesz új fogalom a hamis húsra, vagy az unokáink már így fogják ismerni a csirkét? Napról napra közelebb vagyunk az igazsághoz. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek