Love bombing: ezekből a jelekből jöhetsz rá, hogy manipulál a partnered

GettyImages-134433380

Hatalmas gesztusok, állandó kapcsolódási igény és folyamatos figyelem. Könnyen hihetjük azt, hogy erre vágyunk egy kezdődő párkapcsolatban, de a „love bombing” sokkal inkább egy toxikus és manipulatív viselkedés, mintsem zöld lámpa egy hosszan tartó szerelemre.

Hatalmas csokor rózsa a munkahelyedre küldve, meghitt vacsora egy gyönyörű helyen, gyakori hívások és romantikus filmekből szalajtott bókok. Akár a várva várt nagy Ő-nek is tűnhet, de az sem kizárt, hogy éppen bombatámadás történik. A love bombing angol kifejezés egy olyan manipulatív taktika, amit főleg romantikus kapcsolatokban, de akár barátságokban, sőt szekták kiépítésében is előszeretettel használnak az erre hajlamos, gyakran narcisztikus vonásokkal jellemezhető személyek. Ez egy olyan módszer, amivel könnyedén uralmat lehet szerezni egy másik személy felett azáltal, hogy elárasztják őket szeretettel, figyelemmel és ajándékokkal, amiért bizony viszonzást is vár a másik fél. Persze kimondatlanul. Mindez azért is veszélyes, mert mintha minden romantikus film azt tanítaná nekünk, hogy ez a szerelem maga. Bár a love bombing elsőre csodálatos érzés lehet, fontos, hogy tisztában legyünk a lehetséges kockázatokkal, és megértsük, hogyan védhetjük meg magunkat, ha találkozunk valakivel, aki ezt a taktikát alkalmazza.

A love bombing alternatív valóságot teremt

Egy romantikus kapcsolatban a love bombing megjelenhet a túlzott bókokban, folyamatos kommunikációban és pazar ajándékokban. Egy barátságban jelentheti az állandó meghívásokat, a titkok gyors megosztását és a gyakori ajándékozást. A cél az, hogy a célpontban mindez egyfajta függőséget teremtsen. A nagy gesztusok, a feltárulkozás idővel könnyedén bűntudatot kelthet bennünk, amiért nem viszonozzuk ugyanazt a vonzalmat vagy figyelmet

Mindez gyakran a love bomber iránti kötelességérzethez vezet, és ez az a pont, ahol kikerül a kezünkből a kontroll.

A love bombing során a nagy gesztusok intő jelek lehetnek
A love bombing során a nagy gesztusok intő jelek lehetnekAntonioSolano / Getty Images Hungary

A love bombingnak jól elkülöníthető fázisai vannak:

  • Idealizálás

Pillanatok alatt piedesztálra emelnek minket. Ebben a szakaszban teljes idealizálás történik. Ez persze szinte minden párkapcsolat elején így van, de a love bombing esetén mindez túl gyorsan történik. Amikor egy potenciális partner eláraszt minket azzal, amire vágyunk, azzal szemben igazán nehéz a védekezés.

  • Leértékelés

A második szakaszban a leértékelés az igazi intő jel. Gyakran figyelhetőek meg a partnernél hangulatingadozások, egyik pillanatban hízelgőek, majd a másikban kegyetlenné válhatnak. Persze mindez a négy fal között történik, mások előtt továbbra is a legcukibb szerelmes képét ölti. A bomberek gyakran olyan személyeket választanak, akik amúgy is sérülékenyek, alacsony az önértékelésük, vagy nehéz életszakaszban vannak.

A love bomber felismerése

Mindezt nem könnyű felismerni, sőt nem is minden nagy gesztus és bók love bombing. Ezért érdemes ránézni a bomber működésére. Gyakran tökéletes partnernek vagy barátnak tűnhetnek, ami megnehezíti a figyelmeztető jelek észlelését. Ezekre a dolgokra azonban érdemes lehet odafigyelni:

  • Az érdeklődése mennyire túlzó a családod, barátaid, munkád vagy hobbid iránt?
  • A nagy bókok mellett elejt néhány jól csomagolt kritikát is?
  • Gyakran kérdezi, hol vagy és mit csinálsz? Esetleg dühös lesz, ha nem válaszolsz?
  • Kényelmes, felszabadító vele lenni, aki mellett önmagad lehetsz, vagy szorongást kelt a vele való találkozás?
  • Hogyan reagál a visszajelzésre? Képes-e az önreflexióra? Kényelmetlenségükre esetleg sértődéssel reagál?

Hogyan védjük magunkat a bombákkal szemben?

Ha azt gyanítjuk, hogy valaki szerelemmel bombáz minket, fontos, hogy lépéseket tegyünk önmagunk védelmére. Ennek egyik módja a kapcsolat lelassítása. Adjunk és kérjünk is időt a kapcsolat alakulására. Szánjunk időt a másik megismerésére, és hagyjuk, hogy a kapcsolat természetes módon fejlődjön. Megspórolhatatlan lépés, hogy határokat szabjunk, és világosan közöljük azokat. Ez segíthet egészséges dinamikát kialakítani a kapcsolatban, és megakadályozhatja, hogy a másik személy vegye át az irányítást teljes mértékben. Emellett fontos lehet a barátok vagy családtagok támogatása, akik képesek más perspektívát kínálni, és segítenek felismerni az esetleges piros zászlókat.

A CIKK SZERZŐJÉRŐL

Szabó Jennifer a Dívány pszichológus szakértője.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek