Egy nő 9/11 túlélőjének hazudta magát, ez történt vele, amikor leleplezték

GettyImages-493896763

2001. szeptember 11-én a világ elborzadva figyelte, amint két eltérített repülőgép a World Trade Centerbe csapódik. A támadásokban közel 3000 ember vesztette életét, emléküket azóta is életben tartják a rokonok és a túlélők beszámolói. Tania Head túlélő története viszont különleges ívet járt be. Kiderült ugyanis, hogy az egész kitaláció.

Tania Head, aki akkor 27 éves volt, azt állította, hogy egyike volt azon kevés túlélőnek, akik kimenekültek a World Trade Center déli tornyából. Elmondása szerint a tragédia napján a repülőgép becsapódási helye feletti szinten, a 78. emeleten tartózkodott, míg vőlegénye, Dave, az északi torony 100. emeletén dolgozott. 

Miután a második repülőgép becsapódott a déli toronyba, Tania részletekbe menően leírta, hogy a karja majdnem leszakadt, és súlyosan megégett, miközben megpróbált menekülni a lángok elől. Arról is beszámolt, hogy egy törmelékekkel borított férfi megkérte, hogy adja oda a jegygyűrűjét a feleségének, amit később, állítása szerint meg is tett.

Mégis miért talál ki egy ember ilyen dolgokat, kérdezzük magunkban. A tudomány erre is képes magyarázatot adni. 

Kóros hazudozó bárhol felbukkanhat

Tania ugyanis egy kóros hazudozó, a szakirodalom a pseudologia fantastica, avagy a patológiás hazudozás kategóriájába sorolja az esetét. Ez a hazudozás egy olyan kóros formája, amely esetén a beteg nem azért hazudik, hogy elkerülje a fájdalmas következményeket, hanem inkább azért, hogy belső jutalmat vagy kielégülést szerezzen.

A pszichológiai irodalomban Anton Delbrück német orvos beszélt először a krónikus hazudozásról. Eme tünetet a szakma gyakran említi még mitománia néven is

Kóros hazudozásról akkor van szó, ha valaki számára a megtévesztés már napi rutinná válik.

Ha a valóság és a képzelet már annyira összeolvad az egyén életében, hogy nem tudja a kettőt elválasztani egymástól. A kórosan hazudozók olyan szinten élnek a megtévesztés eszközével, hogy maguk is elhiszik minden egyes hazugságukat. Ezért fordulhat elő az, hogy néha képesek lehetnek a hazugságvizsgáló gépek befolyásolására is.

A kóros hazudozó képtelen felhagyni viselkedésével, amely mögött nem húzódik meg nyilvánvaló rosszindulatú szándék vagy haszonlesés. A cselekvés mozgatórugója lehet a figyelemfelkeltés vagy a környezetnek való megfelelés, mások lenyűgözésének vágya. A kóros hazudozás egyes személyiségzavarok tüneteként is megjelenhet.

Mit nyert Tania a hazugságokkal?

Tania különös figyelemre tett szert, amikor élménybeszámolójával kitűnt a többi túlélő története közül. A közel 500 főt tömörítő támogató csoportban széles körben ismertté vált, mert figyelemre méltóan jól birkózott meg a gyásszal, és volt energiája sorstársait aktívan támogatni: írásos anyagokat készített a tagok számára, adománygyűjtéseket szervezett, ő állította össze a találkozók napirendjét, és saját zsebből fizette az előadókat és a traumával foglalkozó szakértőket.

Taniának köszönhették, hogy a csoport hivatalos státuszt és állami támogatást kapott – de az ő munkájának gyümölcse volt az is, hogy a csoport meglátogathatta a Ground Zerót, ami valamiféle lezárást jelentett számukra (a tragédia helyét sokáig fémkerítés óvta a kíváncsiskodóktól, nem lehetett a területre engedély nélkül belépni).

Ahogy Tania története egyre ismertebbé vált, hiába vették néhányan észre a következetlenségeket, senki nem merte szóvá tenni. 2006-ban a New York Daily News az ötéves évforduló tiszteletére írt Taniáról, amelyben először közölték le teljes egészében a történetét. Sok New York-i számára ez csak egy jó érzésű cikk volt, de a New York Times újságírói, David W. Dunlap és Serge F. Kovaleski számára bizarrnak tűnt. Korábban már minden túlélővel beszéltek – így furcsának tűnt, hogy van ez az új személy, akiről még sosem hallottak.

Ez történt, amikor leleplezték

Ekkor kellett először szembenéznie a túlélésről szóló történetével kapcsolatos vizsgálatokkal. A Taniával kapcsolatos nyomozás során az újságírók kiderítették, hogy Tania egyáltalán nem dolgozott a bankszektorban, és soha nem dolgozott a World Trade Centerben. Feltételezett vőlegénye, Dave viszont valódi volt, és sajnos a támadásokban elhunyt. Dave családja azonban megerősítette, hogy nem állt kapcsolatban Taniával, és soha nem is találkozott vele.

9/11 idején Tania nem is tartózkodott Amerikában. Szülőhazájában, Spanyolországban volt, üzleti iskolába járt, valódi nevén, Aliciaként.

Bár története híressé tette őt, Tania nem húzott különösebb hasznot hazug meséiből, így nem lehetett vádat emelni ellene semmilyen bűncselekmény miatt. Tania Head leleplezése után egyszerűen csak eltűnt a nyilvánosságból. Újságírók sem akadtak a nyomára, jelenlegi tartózkodási helye ismeretlen.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek