8 hónappal növelnék a nyugdíjkorhatárt, de nem mindenkiét: őket érinti

magyar-nyugdijas (1)
Olvasási idő kb. 2 perc

Javaslatcsomagot készített az OECD a magyar nyugdíjrendszer átalakításához.

2024. június 30-ig kellett volna bemutatnia a magyar kormánynak azt a nemzetközi nyugdíjjelentést, amely az első lépése volt az Európai Bizottságnak ígért nyugdíjreformnak. Ennek kapcsán készítette el az OECD azt a javaslatcsomagot, melyet most a Grantis tett közzé.

Az OECD jelentésének célja feltárni azokat a megoldásokat, amelyekkel a jelenlegi nyugdíjrendszer fenntartható marad hosszú távon, írja a szakportál.

Változna a nyugdíjkorhatár, módosulna a NŐK40 is a tervezet szerint
Változna a nyugdíjkorhatár, módosulna a NŐK40 is a tervezet szerintgpointstudio / Getty Images Hungary

A nyugdíjkorhatár növelése csak egy lehetőség

A nyugdíjkorhatárt a tervezet a várható élettartamnak megfelelően növelné, ez a 65 éven felülieket érintené, számukra 8 hónappal nőne az aktív időszak a nyugdíj előtt. Ezzel egy időben kialakítanának egy korhatár előtti, korai nyugdíjazási opciót alacsonyabb nyugdíjjal. A dolgozó így eldönthetné, hogy alacsonyabb nyugdíjat szeretne hosszabb ideig, vagy magasabb nyugdíjat rövidebb időre. A szervezet javaslata szerint a korai nyugdíjazás maximum két évvel előzhetné meg a korábbi nyugdíjkorhatárt, hogy az ne jelentsen extra terhet.

Ezzel a megoldással 2045-re 67 év lenne a nyugdíjkorhatár, majd 2070-re 69 év, amennyiben elindulna a reform 2025-ben.

A NŐK40 sem maradna változatlan

A nők 40 éves munkaviszony utáni nyugdíjazásának megváltoztatása is felmerült az OECD által készített tervezetben,  a szervezet szerint egy alsó korhatárt kellene bevezetni és/vagy a szolgálati éveket szükséges fokozatosan emelni.

A szolgálati évek fokozatos növelése 1,1 százalékos megtakarítást hozna 2070-ben GDP-arányosan. 

A tervezet szerint indexálnák, azaz felső határral látnák el az esetleges 13. havi nyugdíjak maximálisan kifizethető összegét, amivel szintén spórolnának az államháztartásnak. Felmerült a valorizáció átalakítása is, miszerint kizárólag a keresetek helyett a keresetek és az infláció keveréke alapján történjen a nyugdíjak összegének megállapítása, de javasolják a nyugdíjskála átalakítását, továbbá a járulékok és kifizetések egymáshoz történő igazítását is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek