Leginkább a gyermekeket érinti az új légzőszervi megbetegedés, ami hetek óta tombol Kína-szerte. Attól tartanak, a Covid–19-hez hasonló következményekkel jár majd.
Mi történik Kínában?
A Kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság november 13-án a légúti megbetegedések ugrásszerű megnövekedéséről számolt be, főleg a gyermekek érintettek benne. A kínai hatóságok a hideg évszak beköszöntével, a Covid-korlátozások megszüntetésével és az általános, téli időszakra jellemző betegségek beköszöntével magyarázzák a helyzetet, a világ szeme azonban ismét Kelet-Ázsián van. A WHO is aggódik.
Hétfőn a ProMED közegészség-felügyeleti rendszer – ugyanaz, ami anno korai figyelmeztetést adott ki azokról a rejtélyes tüdőgyulladásos esetekről, amelyekről kiderült, hogy a koronavírus okozta őket – arról számolt be, hogy egyes kínai kórházak „tele vannak beteg gyerekekkel” egy tüdőgyulladásos járvány kitörése miatt. Pekingben a legrosszabb a helyzet, de az északi tartományok mindegyekében jóval átlagon felüli a megbetegedések száma.
A betegség magas lázzal és tüdőgyulladással jár. Halálesetről eddig nem érkezett jelentés. A múlt hét végén egy pekingi kórházban fekvő gyermekek szülei úgy nyilatkoztak az AFP-nek, hogy gyermekeik a mycoplasma baktérium által okozott tüdőgyulladásban szenvednek, ami a kiskorúak körében amúgy igencsak gyakori, és könnyen kezelhető antibiotikumokkal.
Új Covidtól tartanak
A külföldi sajtó azonban emlékeztet, négy éve is hasonló korai információk érkeztek a koronavírussal kapcsolatban, sokan aggódnak, hogy a vége ennek is ugyanaz lesz. Az Egészségügyi Világszervezet – amely többször bírálta Pekinget az átláthatóság hiánya miatt a Covid-világjárvány során – további információkat kért Kínától a „diagnosztizálatlan tüdőgyulladásban” szenvedő gyermekekről. Pekingi nyilatkozatok szerint azonban nem észleltek szokatlan vagy új kórokozót. A WHO további információkat kér az ázsiai országtól a megbetegedésekre vonatkozóan.
A szakértők szerint
Több szakértő rámutatott, hogy a tél beköszönte, a Covid-korlátozások vége, valamint a gyermekek immunitásának hiánya együttesen állhat a fertőzések hátterében.
„Mivel Kína sokkal hosszabb és keményebb lezáráson ment keresztül, mint lényegében bármely más ország a földön, várható volt, hogy ezek a »zárlati kilépési« hullámok jelentősek lehetnek Kínában” – nyilatkozta Francois Balloux, a University College London munkatársa.
Paul Hunter, az Egyesült Királyság Kelet-Angliai Egyetemének munkatársa hangsúlyozta, hogy
jelenleg túl kevés információ áll rendelkezésre a végleges diagnózis felállításához.
A WHO azt javasolta, hogy az érintett területeken élők tartsák be a szokásos egészségügyi szabályokat a légúti megbetegedések elkerülése érdekében, a betegeket különítsék el, hordjanak maszkot, illetve szorgalmazzák az influenza elleni védőoltást. A WHO szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet, kapcsolatban áll a kínai nemzeti hatóságokkal, és javasolja, hogy a légúti panaszokkal rendelkező betegek lehetőleg ne utazzanak most Kínába.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés