Több mint ezer távmunkában dolgozó, 35 év alatti munkavállaló vallott arról, hogy jobban érzi magát otthon, mint az irodában. A Chartered Management Institute felmérése szerint a megkérdezett britek 13 százaléka jelentette ki, hogy semmi pénzért nem cserélné le a home office-t bejárós napokra, de a maradék 87 százaléknak is szüksége volna valamilyen motivációra ahhoz, hogy újra öt napra irodába „zárja magát”.
Csak ekkor lenne csábító az irodai munka
Fizetésemelés, ingyenebéd és rugalmas munkaidő – ezekért cserébe lenne csak hajlandó elhagyni az otthonát a munkavégzésért az Egyesült Királyság 1035, főleg nagyobb cégeknél dolgozó munkatársa,
akik 53 százaléka átlagosan négy-öt napot otthonról dolgozik, 26 százaléka pedig teljes munkaidőben az irodában.
Mint azt a CNBC megírta, a többség – 55 százalék – 1–10 százalékos fizetésemelést kérne, kétötödük, vagyis 43 százalék pedig azt mondta, hogy ennél többet várna, ha azt kérnék tőle, töltse minden napját az irodában. A fiatalabb vezetőket nagyobb valószínűséggel csábítanák vissza az irodába az olyan juttatások, mint az ingyenes ebéd vagy épp az utazási támogatás. De ami még ezeknél is nagyobb vonzerő lenne, az nem más, mint a rugalmas munkaidő.
Ezért a válaszadók 40 százaléka is képes lenne lemondani az otthoni munkavégzésről.
Ez a helyzet nálunk
A Trenkwalder 2023. novemberi kutatásából kiderült, hogy régiós összehasonlításban Magyarországon még továbbra sem népszerű a távmunka, noha a tapasztalatok alapján nem okoz hatékonysági problémákat. Az adatok alapján a magyar munkavállalók alig 2,8 százaléka dolgozik főleg otthon, további 7,8 százalék pedig megosztva végzi a munkáját itt is, ott is. Természetesen mi is kíváncsiak voltunk pró és kontra:
hazánkfiai miért szeretnek otthon dolgozni, vagy épp miért töltik munkaidejüket szívesebben az irodában.
Szilvia abban látja a home office előnyét, hogy megspórolja a munkába utazás idejét, ugyanannyi idő alatt többet tud dolgozni, ráadásul csendben és teljesen egyedül. Arról már nem is beszélve, hogy
közben haladnak az otthoni folyamatok is, tudja fogadni például a villanyóra-leolvasót vagy a futárt, és közelebb is van a gyermekei iskolájához, óvodájához.
Azt viszont sajnálja, hogy ezeken a napokon nem találkozhat a munkatársaival, akikkel egyébként gyorsabb a kommunikáció az irodában. No és home office-ban a kávéja és az ebédje sincs ingyen – pedig őt több bejárásra motiválná, ha nem kellene főznie és pénzt költenie.
Anikó jobban szeret kimozdulni, többek között azért, mert zavarja, ha látja otthon a tornyokban álló, mosatlan edényeket és a teregetésre váró ruhakupacot. Az irodába azért is megy örömmel, mert inspirálja többek között, hogy munka közben beszélgethet a kollégáival. Egyetlen dolog miatt viszont előnyét látja a home office-nak: miután gerincbeteg, a hosszan tartó székben üldögélés megviseli.
Nem is csoda, hogy éppen ezért őt egy pihenőszobával, matracokkal és babzsákokkal egész hétre be lehetne csábítani.
Gábor alapvetően introvertált, négyfalas embernek tartja magát, de a témához szabálykövető emberként közelít. Amit kérnek vagy előírnak, azt megcsinálja ellenérvek keresgélése nélkül, de azért bevallotta, hogy a Covid első hullámai idején a „Maradj otthon”-t például szépen, zokszó nélkül betartotta.
Szavazz!
Téged mivel lehetne öt napra az irodába csábítani?
Ha szeretnéd megtudni, hogy napi 22 percben hogyan tehetsz az egészségedért a munkahelyeden, olvasd el az erről szóló cikkünket!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés