Ebben az esetben ugyanis nem külső okok hatására válik pénzügyi helyzeted kedvezőtlenebbé, hanem az általad tanúsított fogyasztói magatartás eredményeképp. Te ebből talán csak annyit veszel észre, hogy bár a béred nő, alapvető életkörülményeid pedig változatlanok, mégsem sikerül megtakarítást kialakítanod vagy annak összegét növelned.
Ahogyan a tanulásból a munka világába átlépsz, ideális esetben egyre többet keresel. Iskola mellett még csak diákmunkát végzel, esetleg gyakornokoskodsz, később kezdőként a ranglétra aljáról indulsz, majd ahogyan egyre jobban bedolgozod magad egy területre, a fizetésed is emelkedik. Ha viszont ezzel párhuzamosan egyre többet is költesz, nem tudsz olyan jó kijönni a pénzedből, mint ami indokolt lenne.

Így tűnik el a pénzed az életstílus-infláció miatt
Jobb környékre költözöl, nagyobb lakást bérelsz, veszel egy autót vagy az eddiginél jobb autót, gyakrabban szaladsz ki valahova ebédelni, mint hogy otthon elkészített fogásokat vigyél a munkahelyedre.
Többször ülsz be délután valahova egy kávéra, koktélra, egy hét helyett minimum tíz napot nyaralsz, drágább éttermekbe ülsz be, többet költesz ruhára, olyan kütyüket is megveszel, amelyekre talán szükséged sincs
– a sort akármeddig folytathatnánk.
Természetesen érthető, ha az jár a fejedben: ha már ennyit dolgozol, élvezni is szeretnéd a gyümölcsét. Ha viszont a felelőtlen költekezés eredménye az lesz, hogy nem tudsz megfelelő tartalékot képezni, az hosszú távon nagyon káros a pénzügyeid stabilitására nézve. Amikor minden rendben van, ez nem tűnhet olyan nagyon fontosnak, amikor azonban vészhelyzet üt be, jó lenne, ha tudnál hova nyúlni. Ha a kiadásaid hitelkártyáról is fedezed, azzal egy idő után akár hitelcsapdába is kerülhetsz, ráadásul az olyan, komolyabb befektetések, mint mondjuk egy saját lakás vásárlása, egyre távolabb kerülhetnek tőled.
Ennek elkerülésére érdemes havi büdzsét meghatározni költéseidhez, minden hónapban automatikusan félretenni egy akkora összeget, amely már valóban megtakarítást tud képezni, és nem árt eltervezni, hogy pénzügyi céljaidat milyen tempóban szeretnéd megvalósítani.
Ha az is érdekel, a bankok hogyan kezelik a pénzed, olvasd el ezt a cikkünket!

Vajon biztonságban van a pénzed a bankban? Mikortól tartjuk intézetben a vagyonunkat? És mégis mi köze ennek Artemiszhez?
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés