Nem mindenkinek való a házasság, és sokan tudják is magukról, hogy ez rájuk is igaz. Ettől függetlenül nagyon nehéz lehet be- és elismerni ezt, amikor a szociális normák szerint akkor lesz teljes az életünk, ha házasodunk és jó sok gyereket potyogtatunk bele a világba. Ha sikerül is eljutnunk erre a konklúzióra, hogy a családalapítás nem tudna akkora örömöt okozni, mint az egyedülállóság, akkor még az ismerősök és a családtagok vissza-visszatérő nyaggatását, vájkálódását és akár a nagyszülővé válni óhajtó szülők érzelmi zsarolását is meg kell tanulnunk kezelni. Pedig a szingli létnek sok előnye van, főleg, ha valakinek nem igazán fűlik a foga az elkötelezett, hosszú távú párkapcsolatokhoz. A pszichológus dr. Mark Travers szerint ez a 3 dolog jelzi előre, hogy téged talán nem a házasság fog boldoggá tenni.
Házas vagy nem házas: az itt a kérdés
Majdhogynem hamleti dilemmát okozhat sokak számára, hogy eldöntsék, valóban akarják-e azt a nukleáris család víziót, amelyet a társadalmunk mindenki agendájára kitűzött, vagy csak a társadalmi nyomás miatt gondolják boldogságuk kulcsának. Esetleg tudják is, hogy annyira azért nincs kedvük hozzá, de hát ha a többség szerint ez a földi paradicsomhoz vezető út, akkor végül is lehet, hogy igazuk van, és ez után a döntés után vagy tényleg boldogok lesznek, vagy nem. Olyanok is vannak, akiket pusztán a rokonok nyaggatásának elkerülése motivál, vagy a családos ember presztízsére vágynak, a siker jelének gondolva, pedig valójában se a házassághoz, se a gyerekneveléshez nincs sok érzelmi motivációjuk.
Valójában viszont egyes számítások alapján, amelyet görög és kínai emberek felmérésével végeztek, a felnőttek körülbelül felének nehézséget jelent hosszú távú kapcsolatban lenni, ezért a szingliséget választják hosszabb időszakokban. Ha te is hasonló kérdések mentén dilemmázol, akkor boldogságod érdekében érdemes lehet elgondolkodnod ezen a 3 dolgon dr. Travers szerint:
1. A gyermeknemzés nem élvez prioritást számodra
Az tény, hogy a legtöbb ember biológiai indíttatású késztetést érez arra, hogy családot alapítson, egy házastárssal és gyerekekkel körbevéve magát, hiszen az evolúciós pszichológia egyik alapelve, hogy a szaporodási sikeresség a mozgatórugója viselkedésünk mikéntjének. Azonban a biológia és az evolúció mellett más tényezők is hatással vannak döntéseinkre, tehát nincs azzal semmi probléma, ha valaki számára mégsem a gyermeknemzés a legfontosabb célja az életében.
Több befolyásos ember is döntött már a gyerekmentes életforma mellett, például Oprah Winfrey, Gloria Steinem, Ricky Gervais és Jon Hamm is. Kutatások kimutatták, hogy a saját döntésükből kifolyólag gyermektelen, tehát „gyerekmentes” nők általánosan boldogabbak, mint társaik, még ha nagyobb társadalmi elítélés övezi is a választásukat.
Mások arról írtak tanulmányt, hogy a nem szülők nagyobb arányban élik meg a pillanat örömeit, míg a szülők a visszatekintő, reflektív boldogság kategóriájában élnek meg nagyobb százalékkal örömöt vagy nagyobb mértékű kiteljesedettséget. Hogy melyik típusú boldogság a jobb, az teljes mértékben egyénfüggő, és jobb, ha ezt letisztázod magadban, számodra melyik fontosabb, mielőtt belevágnál a babaprojektbe. Illetve tedd fel magadnak a kérdést:
„Valóban én, személy szerint szeretnék gyereket vállalni a saját boldogságomért, vagy csak azért akarok gyereket, mert ezt várja el tőlem a társadalom?”
2. Kiemelten fontos számodra a karriered
Vannak olyan emberek, akik számára mindennél fontosabb, hogy a karrierjükben kiteljesedhessenek, hogy elérhessék azokat a céljaikat, amelyeket a munkaéletükben kitűztek. És ezzel semmi probléma nincsen: mindannyian mások vagyunk, és „a változatosság gyönyörködtet” alapon ez így jó (nem mellesleg pedig hasznos a társadalom egészének).
Ha te is ebbe a kategóriába tartozol, akkor ne érezz bűntudatot, és ne hagyd, hogy az „önző vagy” narratívába passzírozzanak mások, mert egyrészt, mindenki önző valamennyire dr. Travers szerint, másrészt pedig egy 2020-as nemzetközi mintával (több mint 1,7 millió válaszadóval) rendelkező kutatás szerint az emberek boldogságához nagyobb mértékben járul hozzá a munkájuk, mint a házasságuk. Ha belegondolunk, nagyobb önzőség azért a világra hozni egy olyan gyerkőcöt, akit soha nem akartunk valójában, hanem csupán mert mások elvárásai beleijesztettek minket ebbe a helyzetbe. Tehát ha a családalapítást hátráltató erőnek éreznéd a karrierambícióid valóra váltásában, akkor ne hagyd, hogy a külső nyomások vegyenek rá mégis erre az útra, mert életed végéig kísérteni fog ez a ballépés.
3. Jobban érzed magad, ha nem illesz be a társadalmi normákba
A legtöbb ember számára tényleg beválik a társadalmi norma, amelyet a házasság, a monogámia és a családi egység jelentenek. De nem minden ember szeret betagozódni, nem ez segíti elő a boldogságukat. Megeshet, hogy pont azokban a helyzetekben, felállásokban és szerepekben érzik igazán elemükben magukat, amelyek nem tartoznak bele a tradicionális körökbe. A tudomány szerint a nem konformista emberek személyisége stabilabb, mint azoké, akik bármilyen társaságba be tudnak olvadni.
Honnan tudhatod, hogy te is azok közé tartozol, akik számára nem a normák határai közötti élet a legfelszabadítóbb? Ha az életedre visszatekintve nem rögtön egyértelmű, hogy igaz rád ez a leírás, akkor dr. Travers szerint a Big Five személyiségteszted eredményére érdemes vetned egy pillantást. A személyiség 5 dimenzióját vizsgálják ezek a felmérések, skálában gondolkodva: az introvertált –extrovertált, a lelkiismeretes – nem lelkiismeretes, a simulékony – civódó, az érzelmileg stabil –neurotikus és az új élményekre nyitott – az új élményekre nem nyitott skálákat.
Ha az utolsó szempontnál az új élményekre fogékony kategóriába esel, akkor valószínűleg fogékonyabb vagy az alternatív életformákra, hiszen ez a csoport szabadgondolkozókból áll, és progresszívek a szex és szexualitás terén, intellektuális kíváncsiság jellemző rájuk, és nagyra értékelik a szépséget. Szeretnek utazni, új gondolkodásmódokat megismerni, és mások szemszögébe is szívesen belehelyezik magukat. Velük szemben, akik a skála másik felébe esnek, őket a társadalmi hierarchiák, a szabálykövetés és a konformitás fogják megnyugtatni.
Összességében tehát dr. Travers szerint a hosszú távú kapcsolat melletti elköteleződés és a családalapítás kérdésének megválaszolása mindenki számára az egyik legfontosabb mozzanat.
Amelyre, ha belegondolunk, biológiai lehetőségeink csak egy meghatározott ideig tesznek minket képessé, tehát időnyomásban kell döntenünk életünk egyik legmeghatározóbb kérdésében. Mielőtt belevágnál a babaprojektbe, érdemesebb lenne brutálisan őszintének lenned magaddal és megvizsgálnod a személyiségedet, vágyaidat dr. Travers három szempontja alapján, hogy ne kárhoztasd magad boldogtalanságra mások elvárásai vagy egy általad felépített idealizált elképzelés miatt. Csak te tudhatod igazán, mi fog boldoggá tenni hosszú távon.
Téged mi tesz/tenne boldogabbá?
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés