Megesett már veled az, hogy beléd hasított, valahogy mindig ugyanolyan típusú emberekkel jössz össze? Hiába néznek ki máshogy külsőleg, a személyiségük valahogy mégis egészen hasonló? Ha most szitkozódva sziszegsz a fogadon keresztül, hogy
„a csudába, tényleg ez a helyzet, pedig megígértem magamnak, hogy ilyennel nem kezdek még egyszer”,
akkor nyugtasson meg a gondolat, hogy kutatások szerint nem vagy vele egyedül. Sokáig nem létezett valódi, tudományos alátámasztása az elméletnek, miszerint az embereknek van egy bizonyos „romantikus típusa”, egy olyan személyiségjegy-elegy, amelyhez különösen vonzódnak. Most végre sikerült longitudinális adatok felhasználásával beigazolni egy-két dolgot ennek kapcsán, illetve arra is fény derült, hogy milyen személyiségűek térhetnek el jobban ettől a mintától.
Egy pár tagjai vajon hasonlítanak egymásra?
Amikor azt látjuk egy párnál, hogy még társaságban is gyakran pillantanak egymás felé, szinkronban vannak a mozdulataik, akkor ösztönösen tudjuk, hogy ez a két ember kétségbevonhatatlanul szereti egymást. Ha azon kezdünk gondolkodni, hogy vajon miért illenek össze ennyire, akkor a tudományos eredményekből kiindulva arra számíthatunk, hogy
hiába különbözik egymástól az alapszemélyiségük, a politikai és vallási hovatartozásuk valószínűleg megegyezik, hiszen az ilyen párok maradnak együtt a legtovább statisztikailag,
még ha nem is csak ezen az egy tényezőn múlik a kapcsolatuk sikere. Például, a hosszú távú kapcsolat boldogságához kell egy nagy adag kölcsönös empátia is, hogy a más területeken felbukkanó nézeteltérések súrlódásait át tudják hidalni egymás között.
Hasonló személyisége van az exednek és a jelenlegi párodnak? Mi a helyzet a többi emberrel?
De vajon egy ex és a jelenlegi partner mennyire egyezhet meg ezen a téren? A popkultúra szerint sokban, azonban ez az elmélet eddig nem nyugodott tudományos alapokon. Megeshet, hogy bizonyos személyiségjegyeket vonzóbbnak találunk, és öntudatlanul azokat keressük, vagy épp ellenkezőleg, nagyon is tudatosan el akarjuk kerülni az exhez hasonló embereket, mivel a vele való kapcsolat megégetett minket. Mindenesetre egy 2019-es kutatás 332 résztvevővel végzett longitudinális vizsgálatot, amelynek során azt elemezték, mennyire megegyeztethetők egymással az exek és a jelenlegi partner önbevalláson alapuló személyiségjegyei.
Azt találták, hogy a jelenlegi partnerek önbevallott személyisége, amely magában foglalta a Big Five személyiségjegyeket, megfelelt a volt partnerek önbevallott személyiségének, túlmenően azokon a közös vonásokon, amelyek abból eredhetnek, hogy ugyanazzal a személlyel jártak, vagy a személyiség normatív önbevallásának (például minden ember alapvetően jó embernek tartja magát) tulajdonítható.
Azaz úgy tűnik, hogy az emberek újra és újra hasonló személyiségű emberekkel randiznak.
Ők jelentik a kivételt
A tudósok szerint az eredmények azt sugallják, hogy az extrovertált, nyitott szemléletű emberek térhetnek el a leginkább ettől a normától, tehát ők nagyobb eséllyel ismerkednek különböző személyiségtípusokkal, azonban egyelőre ezt nem tudták elegendő adattal alátámasztani, így ezt még nem lehet tényként kezelni. Illetve, ahogyan az összes kutatás, ez is csupán az általános tendenciákat tudja összegyűjteni, ezek mellett létezhetnek egyéni, különleges esetek.
A kutatási eredmények azért lehetnek érdekesek, mert ha már bizonyítottan tudni lehet, hogy a legtöbb ember hajlamos ugyanolyan személyiségtípusokkal kapcsolatba bonyolódni, akkor azok, akik rossz, esetleg bántalmazó kapcsolatból kerülnek ki, könnyebben kérhetnek segítséget szakembertől, hogy tudatosítsák, milyen személyiségjegyeket találnak vonzónak, amelyeknek inkább „red flageknek”, azaz vészjelzésnek kellene lenniük.
Veled is volt már olyan, hogy azt érezted, az exed és a jelenlegi partnered személyisége között sok a hasonlóság?
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés