Bár sokan csupán bosszantó szépséghibának vélik, ha a hajuk egyre vékonyabb, töredeznek a szálak, vagy éppen már nincs olyan tartása a frizurájuknak, valójában a haj betegségeket is jelezhet, amit nem hagyhatsz figyelmen kívül.
Őszülés
Az, hogy egyre több fehér hajszál vegyül a hajadba, teljesen természetes velejárója annak, hogy az évek múlnak, hiszen az úgynevezett a melanociták működése lelassul, majd idővel teljesen leáll. A génjeid is szerepet játszanak abban, hogy mikor kezdesz őszülni – érdemes megkérdezni a szüleidet, hogy ők mikor fedezték fel az első ezüstszínű szálakat a hajukban –, ám a krónikus stressz is okozhatja, hogy egyre fehérebb a hajad. Az állandó szorongás ugyanis DNS-károsodást okozhat, amely csökkenti a pigmenttermelő sejtek mennyiségét a hajhagymákban. A stressz sajnos hajhulláshoz is vezethet.
Töredezett haj
A töredezett hajszálak nem csak arra hívhatják fel a figyelmed, hogy itt az ideje egy frissítő hajvágásnak. A Cushing-szindrómának, amelyet a szervezet túlzott kortizoltermelése okoz, szintén lehet ez a tünete.
A betegség kialakulhat bizonyos gyógyszeres kezelések kapcsán – mint például a szteroidok –, de egyes tumorok is okozhatják.
Természetesen, a Cushing-szindrómát nem csupán a töredezett haj jelzi; általában magas vérnyomással, erős hátfájással és leküzdhetetlen fáradtsággal is jár.
Ritkuló haj
Ha azt veszed észre, hogy korábban erős hajad egyre vékonyabb, illetve ritkább, az esetleg lehet a pajzsmirigy-alulműködés jele. Az egyik amerikai egészségügyi szervezet jelentése szerint a 12 évnél idősebb lakosság mintegy 4,6 százaléka szenved ebben a betegségben, de általában a tünetek enyhék. A hajritkulás mellett a kór fáradtságot, ízületi és izomfájdalmakat, puffadt arcot és súlygyarapodást is okozhat. Amennyiben a laborvizsgálat megerősíti a pajzsmirigy-alulműködés gyanúját, gyógyszerrel kezelhető a betegség.
A hajritkulás mellett bizonyos pajzsmirigy-rendelleneségek okozhatnak autoimmun hajhullást is. Ebben az eseten hirtelen és kerek foltokban tűnik el a haj. Oka az, hogy az immunrendszer megtámadja a szőrtüszőket.
Hajhullás
Ha azt veszed észre, hogy az átlagosnál sokkal több szál van a hajkefédben, vagy a ruhádra, kabátodra tapadva, az jelezhet vashiányt és vérszegénységet is.
Egy egyszerű vérvizsgálattal a végére lehet járni, hogy valóban erről van-e szó, ebben az esetben javasolni szokták a magas vastartalmú ételek – például a vörös húsok, a spenót vagy a tojás – fogyasztását, illetve vastabletta szedését.
Az alacsony vasszint gyakrabban előfordulhat a vegetáriánusoknál – ha nem figyelnek oda a vaspótlásra –, illetve azoknál a hölgyeknél, akiknek erős a menstruációjuk.
A hajhullás – átmenetileg – az ösztrogénszint hirtelen megváltozásával is összefügghet, gyakran terhesség alatt jelentkezik, vagy amikor valaki abbahagyja a fogamzásgátló tabletták szedését.
Szintén a szálak elvesztéséhez vezethet a fehérjehiány, mivel szükség van rá a haj egészségéhez és növekedéséhez. A legtöbb felnőttnek testtömegkilogrammonként 0,8 gramm fehérjére van naponta szüksége, a legjobb források pedig a görög joghurt, a csicseriborsó vagy a csirkemell. A gyomorproblémákkal küzdő betegek esetében előfordulhat, hogy nem tudják megfelelően megemészteni a fehérjét, és ezt jelezheti a hajhullás.
Korpásodás
Ha a hajadban vagy a válladon apró sárga vagy fehér pelyheket fedezel fel, a legtöbb esetben elegendő, ha valamilyen korpaellenes készítménnyel kezeled a hajad, a kellemetlen tünetek hamar megszűnnek. Ám előfordul, hogy a bőr leválását az úgynevezett sebborrheás dermatitisz okozza, mely során egy gomba irritálhatja a bőrfelületet. Az erre a problémára kifejlesztett termékekkel a tünetek enyhíthetőek, ám a tél áltában súlyosbítja azokat, mivel a fűtés szárazabbá teheti a bőrt.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés