Befejeződött a Crowne Plaza Budapest teljes felújítása. Május 24-i ünnepélyes átadójának fényét tovább emelte, hogy a világhírű hungarikum, a Gömböc feltalálóinak egyike, Domokos Gábor átadott egy egyedi, 180 mm-es csúcskategóriás plexi Gömböcöt Maurice Janssen igazgatónak. Azonban az összetalálkozás nem állt meg egy díszállványon kiállított dísztárgy átadásnál, ugyanis a Medve Matekkal karöltve adományozási akciósorozatot tervez Janssen és Domokos.
Mi az a Gömböc?
A Gömböc a világ leghíresebb geometriai formái közé tartozik, amelynek összesen két egyensúlyi pontja van: egy stabil és egy instabil. Ez azt jelenti, hogy a keljfeljancsihoz hasonlóan a Gömböc is mindig az egyetlen stabil egyensúlyi pontjába tér vissza, bárhogyan helyezik is le egy vízszintes felületre. Azonban, míg a keljfeljancsiban a játék aljába helyezett nehezék felel ezen tulajdonságáért, addig a Gömböc, ez a homogén test, a formájából adódóan képes erre.
Ezt a nagyszerű adottságot próbálják kiaknázni a lenyelhető Covid-oltás kifejlesztésénél az MIT kutatói. Domokos Gábor elmagyarázta: a lenyelhető oltás így a gyomorban mindenképp az egyetlen stabil oldalával fog a gyomorfalhoz érni, amelyet egy a gyomorsavban feloldódó tűszerű elemével az ember számára érzékelhetetlenül megsebez, a véráramba juttatva ezáltal a hatóanyagot. Az inzulinadagolás fejlesztésénél is ezt a logikát követik, amelynél a kapszula tűszerű része is inzulinból készülne.
A Gömböc érdekessége, hogy bizonyíthatóan nincs ennél kevesebb egyensúlyi helyzettel rendelkező test. A Gömböcből bármelyik más, különböző számú egyensúlyi helyzettel rendelkező formát elő lehet állítani, azonban a Gömböc létére nem lehet következtetni más formák létezéséből, tehát ez egy „őstest”. Egy tudományos dolgozat azt is levezette, hogy az élettelen természetben zajló kopási folyamatok kezdetét a kocka jelzi (hasonlóan Platón kijelentéséhez, miszerint a Föld kockákból épül fel), és a kopás során a Gömböc alakjához közelítenek a formák, azt soha el nem érve. Ennek az elméletnek köszönhetően a Marson összegyűjtött kavicsokat elemezve sikerült bizonyítania a tudósoknak, hogy a Mars felszínét egykor folyók szelték.
Hogyan kerül a Gömböc egy hotelbe?
Janssen kedves anekdotával mesélte el találkozását a Gömböccel és Domokossal. Egy kollégájának keresett helyi különlegességet ajándékként a hotelcégcsoport többi igazgatójához hasonlóan. Azonban úgy gondolta, a Rubik-kocka túl kiszámítható hungarikum lenne, így kis kutatás után rövidesen rábukkant az addigra már világhírű Gömböcre. Nemcsak kollégájának szerezte be ajándékként, de a Crowne Plaza Budapest részére is kért egy különleges darabot.
„Fontosnak tartjuk, hogy a Budapestre érkező nemzetközi vendégek a világhírű magyar tudományos eredményekkel találkozzanak, ezért ennek egy szimbólumát, a Gömböcöt állítottuk ki a hotelben” – mondta Janssen.
Amikor a hoteligazgató megtudta, hogy Domokos egyik álma az lenne, hogy minden magyar iskolába eljuthasson a Gömböc, Janssen felajánlotta támogatását Hogy mely iskolákkal kezdjék az adományozási akciót, Domokos a Medve Matek szervezet segíts.égét ajánlotta, akik a gyerekek számára szerveznek népszerű matematikai programokat. Külön emiatt a két feltaláló, Domokos és Várkonyi Péter kifejlesztették a Gömböc megfizethető árú változatát, amelyet a szállodában meg lehet vásárolni, és az eladásokból származó bevételt felhasználva fogják országszerte elterjeszteni a Gömböcöt az iskolákban.
A világ több pontjára is eljutott már a Gömböc. Olyan rangos egyetemeken talált otthonra egy-egy számozott darab, mint az Oxfordi Egyetem matematikatudományi központjában, a Cambridge Egyetem tudománytörténeti rezidenciáján, a Princeton Egyetem matematika tanszékén, és legújabban már a világ egyik legjobb felsőoktatási intézményének tartott Stanford Egyetemen is avattak Gömböcöt. Domokos elárulta, hogy a Crowne Plaza Budapest Gömböcéhez hasonló kaliberű darab mindössze öt helyen található meg a világon, ezek egyike például a brit királyi család rezidenciáján pihen, amelyet ezüstből készítettek. Néhány híresség is kapott ajándékba Gömböcöt, többek között Karikó Katalin is rendelkezik eggyel.
Hogy pár év múlva már a Gömböc is minden magyar fejbe bevillan-e, ha a híres hungarikumok kerülnek szóba, majd az idő kideríti. Mindenesetre, egyedi számozású darabjai már most gyűjtőkincsnek tűnnek ritkaságuk miatt, és az is jól látszik, hogy nagy inspirációként hatott a tudományos életre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés