Jó hírt kaptak a magyarok az Európai Bizottságtól: csökkenhet a legjelentősebb rezsiköltség

GettyImages-1502946757
Olvasási idő kb. 3 perc

Olcsóbb lehet a gáz, legalábbis ebben bízik az Európai Bizottság, miután a cseppfolyósított földgáz globális kínálatának növekedése hamarosan az energiahiány felől a bőség felé terelheti az energiapiacot.

Az uniós bizottság szerint az energiaköltségek csökkentése azért kiemelten fontos, mert az európai versenyképességet is befolyásolják.

Csökkenhet a gázár

A gázárak csökkenését reméli az Európai Bizottság (EB), miután a cseppfolyósított földgáz globális kínálata emelkedik, amely teret ad a megújuló energiaforrásokban történő befektetéseknek – adta hírül az MTI Ursula von der Leyen Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elmondott beszédére hivatkozva. Mint írták, az EB elnöke szerint elsődleges az energiaköltségek csökkentése, ezek ugyanis

továbbra is befolyásolják az európai versenyképességet, különösen a nagy energiaigényű iparágak esetében.

Kiemelték: az uniós bizottság elnöke szerint szorgalmazni kell, hogy Európa több, olcsó és tiszta energiát állítson elő, amelyhez még ebben az évtizedben meg kell duplázódnia a határon átnyúló villamosenergia-átviteli kapacitásnak.

Az Európai Bizottság abban bízik, hogy csökkennek a gázárak
Az Európai Bizottság abban bízik, hogy csökkennek a gázárakBloomberg Creative / Getty Images Hungary

A legtöbben gázzal fűtenek

A hazai használóknak ez igen jó hír, tekintve, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2021-es adatai szerint a magyar lakások több mint 60 százalékában gázzal fűtenek. Ám egyre többet hallani arról, hogy az Európai Unió kibocsátáscsökkentési terve fokozatosan száműzné ezt a fűtési módot az új építésű ingatlanok után a régebben felhúzott épületekből is. Mint arról a Dívány is írt korábban, az épületek energiahatékonyságáról szóló irányelv megújítása azt a célt szolgálja, hogy 2030-ra jelentős mértékben csökkenjen az uniós épületállomány üvegházhatású gázkibocsátása és energiafogyasztása, 2050-re pedig már egyáltalán ne terheljék a környezetet az épületek.

Kötelező lesz a napelem

Tegnap pedig már arról is beszámoltunk, hogy el is nyerte az Európai Parlament támogatását az a törvényjavaslat, amely kötelező napelem-telepítést ír elő a házakra és a közintézményekre. Ez pedig azt jelenti, hogy egy évtizeden belül meg kell oldani a fűtési átállást a legtöbb épület tekintetében. Egy lépéssel tehát közelebb kerültünk ahhoz, hogy kötelezővé váljon a napelemes fűtési rendszer mind az újonnan épített, mind a már álló közintézmények és a lakóépületek esetében is.

Az ütemterv alapján 2026-ra az új kereskedelmi és középületek, 2027-re a felújított kereskedelmi és középületek, 2029-re az új lakóépületek, míg 2030-ra a meglévő középületek esetében kötelező lesz a napelemes berendezések beépítése.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek