Kipirulsz és zihálsz a fűszeres ételektől? Tényleg lehet szívrohamot kapni tőlük?

GettyImages-154890138 (1)
Olvasási idő kb. 4 perc

A fűszeres ételeket nagyon szeretjük, nemcsak ízük, de számos egészségügyi előnyük miatt. Sajnos azonban ez a hatás nem mindenkinél érvényesül ugyanúgy, és egyesek szerint a fűszerezés akár szívrohamhoz is vezethet. Utánajártunk, van-e alapja a rémes pletykáknak.

A csípős ételek fokozzák az anyagcserét, a fűszerek pedig általában megnövelik a test hőmérsékletét, ami hozzájárul ahhoz, hogy az több energiát használjon fel. Aki Cayenne-borsot vagy csípős paprikát tesz az ételére, az akár 119 kalóriával is többet égethet el egy nap alatt, mint az, aki ezeket kihagyja. A fűszerezés lelki hátterét vizsgáló vélekedések szerint a kifejezett fűszeres ételeket rendszeresen fogyasztók nagyobb eséllyel lesznek sikeresek. Mivel szeretik a nagy kockázatok vállalásával járó lendületet, ők azok, akik nagyban játszanak, ha a karrierjükről van szó. Az izgatottság az adrenalinból fakadó fizikai erő azonban rövid életű, és végül nagyon kimerítő, még úgy is, hogy a lelkesedés hosszan tartó jó érzést ad.

A fűszeres ételek tényleg okozhatnak szívrohamot?

A fűszeres ételek fogyasztása fájdalmat és kellemetlen érzést okozhat, hasonlóan a szívinfarktushoz kapcsolódó tünetekhez – kipirosodott arc, mellkasi fájdalom, hányinger és izzadás. Az ilyen típusú reakciók miatt egyesek azt feltételezik, hogy a fűszeres ételek károsak a szív egészségére.

Ennek vajon van bármilyen alapja?

Vajon jó nekünk a csípős egyáltalán? A fűszeres étel tényleg szívrohamhoz vezethet?
Vajon jó nekünk a csípős egyáltalán? A fűszeres étel tényleg szívrohamhoz vezethet?jchizhe / Getty Images Hungary

Ez az igazság a fűszeres ételekről és a szívbetegségekről

Bár igaz, hogy bizonyos étrendi választások – mint például az alkoholfogyasztás és a telített zsírokban, transzzsírokban, nátriumban és hozzáadott cukrokban gazdag ételek fogyasztása – összefüggésben állnak a szívbetegségek fokozott kockázatával, az csak mítosz, hogy a fűszeres ételek és a szívbajok ennyire kapcsolódnának egymással, mondja Jeffrey H. Johnson, a Tennessee Egyetem Knoxville-i Orvosi Központjának kardiológusa.

A jó hír a fűszeres ételek szerelmeseinek, hogy nem jelentenek közvetlen kockázatot a szív egészségére. Sőt valójában a fűszeres ételek inkább jót tesznek.

Mit mond a kutatás a szív egészségéről és a fűszeres ételekről?

Kiderült, hogy a fűszeres ételek fogyasztása nemcsak nem káros a szívre, hanem a szív- és érrendszer egészségére is jótékony hatással van, ha olyan ételeket fogyasztasz, amelyek kapszaicint tartalmaznak. Ez a természetben előforduló vegyi anyag felelős az olyan ételek csípősségéért, mint a csilipaprika.

A Journal of Nutrition and Metabolism 2015 decemberében közölt egy áttekintő cikket, amelyben a kapszaicin fogyasztásának számos előnyét emelték ki. Ezek közé tartozik a vérnyomás, a koleszterinszint és a vércukorszint csökkentése – mindezek olyan változók, amelyek jól kezelve inkább csökkentik a szívbetegségek kockázatát.

Egy 2017-es kutatás a fűszeres ételek vérnyomáscsökkentő hatásának egyik lehetséges magyarázatát vizsgálta, összehasonlítva azokat az embereket, akik rendszeresen fogyasztanak ilyen finomságokat azokkal, akik nem.

A jelentés megállapította, hogy a fűszeres ételek szerelmesei kevesebb sót fogyasztanak, és emiatt alacsonyabb a vérnyomásuk.

A kutatók szerint lehetséges, hogy a fűszeres ételek fogyasztása érzékenyebbé teszi az embereket a só ízére, így egyszerűen kevesebbre van belőle szükségük. További kutatásokra van szükség ennek az elmélet megerősítéséhez, de a pontos októl és okozattól függetlenül ez egy újabb győzelem a fűszeres ételek szerelmeseinek, hiszen a magas vérnyomás a szívroham egyik rizikófaktora.

A Bioscience a fűszeres ételek elhízásra gyakorolt hatását vizsgálta, hiszen a túlsúly a szívroham másik nagy kockázati tényezője. Az áttekintés egy kettős vak vizsgálatra hivatkozik, amelyben a túlsúlyos vagy elhízott személyek, akik 12 héten keresztül minden nap 6 milligramm kapszinoidot (ez a kapszaicin kémiai rokona) kaptak, mérhető hasi zsír- és súlyvesztést tapasztaltak, összehasonlítva azokkal, akik placebót vettek be.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek