Nem panaszkodhatunk a magyar fesztiválfelhozatallal kapcsolatosan: bárki megtalálhatja az ízlésének megfelelőt ezek közt, csak bírja a pénztárcája is a dolgot. Amikor összepakolunk egy fesztiválra, azon ritkán gondolkodunk, hogy milyen veszélyekre érdemes felkészülni, pedig Molnár István Jenő bűnmegelőzési szakember szerint ennek is fontos szempontnak kellene lennie.
Már a fesztiváljegy megváltása sem egyszerű
Már a jegyvásárlás sem biztos, hogy teljesen eseménytelenül telik el, ha nem hivatalos jegyeladótól szerezzük be belépőnket: a gyanúsan olcsó belépők, amelyeket az online térben kínálnak eladásra, koncertek és fesztiválok esetén is reális veszélyt jelentenek. Ha ezt sikerült megúszni, jöhet a bulizás, de az sem mindig teljesen veszélytelen.
A szakértő megosztotta a Dívány olvasóival, hogy három típusú bűncselekmény fordul elő viszonylag gyakran a fesztiválokon:
a vagyon elleni bűncselekmények, a bódító szerek használatából fakadó helyzetek, valamint a testiséghez köthető veszélyek.
A legtöbb, fesztiválon bekövetkező bűncselekmény az első csoportba tartozik, ezeknek van valóban reális esélye – így érdemes felkészülni arra, hogy ilyesmi ne történhessen meg veled.
„Az áldozattá válást kell megelőzni. Ha valaki elmegy egy hétre sátorozni, figyelni kell arra, mit visz magával, fontos, hogy értékeire odafigyeljen.
Tabletet és bluetooth-hangfalat így elvinni a mai napig felelőtlenség, egy olyan eseményen, ahol több ezer, akár több tízezer ember fordul meg, biztonsági őr legyen a talpán, aki kiszúrja, hogy illetéktelen megy be egy sátorba.
Ha valamit elloptak, szinte kizárt, hogy megtalálja a rendőrség. Abból is komoly kellemetlenség származhat, ha valakinek lakcímkártyája, személyi igazolványa tűnik el így” – mutatott rá Molnár István Jenő. Némi túlzással élve a legszakadtabb cuccban, egy szál személyivel menjünk inkább bulizni, mint értékekkel – aki gyermekét engedi el ilyen eseményre, annak fontos őt erre figyelmeztetnie.
Nyári fesztiválon se hagyjuk magára azt, akivel elindultunk
Ami a bódító hatású szereket illeti, nem az esetleges büntetés jelenthet igazi veszélyt, hanem az, hogy aki rosszul van, azt a társai ott hagyják, fogalmaz a Balaton Sound Safety First kampányának egyik szakértőjeként is tevékenykedő Molnár István Jenő.
Így készülj egy fesztiválra: pro tippek a szakértőktől
Készíts fotót mindarról, amit magaddal viszel, a telefon és egyéb elektronikai eszközök azonosító számát is írd fel.
Ha autóval mész, ne hagyj benne értéktárgyat, és biztonságos helyen parkolj, és ha olyan állapotban vagy, semmiképp se vezess haza, tervezd meg az utad előre.
A közösségi médiában bárki által elérhető tartalomként ne oszd meg, hol vagy megtalálható a következő napokban.
Ha gyógyszert szedsz, megfelelő mennyiségben vidd magaddal.
A megfelelő hidratálásról se feledkezz meg.
Előre ismerkedj meg a fesztivál területével, hogy ott tartózkodva már ismerős legyen minden hely.
„Ha van egy baráti társaság, és abból eltűnik valaki, ne legyen természetes, első gondolat, hogy biztos nincs baja, csak elment csajozni vagy pasizni. Ha valaki magatehetetlenül fekszik, elalszik egy fesztiválon, könnyen ki lehet venni a telefont, a tárcát is a zsebéből” – mondta el a szakértő. Persze a rosszullétből egyéb baja is adódhat bármelyikünknek. Azt is nagyon fontosnak tartja, hogy a szülők olyan kapcsolatot alakítsanak ki gyermekeikkel, amelyben ha bajba kerülnek, mernek szólni nekik, hogy ők nyújtsanak segítséget, ne hallgassanak félelemből, esetleg még nagyobb bajba keveredve.
A szakértő szerint kiemelt szerepe van a tudatosságnak, az egymásra figyelésnek, érdemes például kijelölni minden estére valakit, aki vigyáz a többiekre, őrzi testi épségüket is,
cserébe akár fizetik az üdítőit és az ételét is. Arra is figyelni kell, hogy idegenektől elfogadunk-e italt, vagy őrizetlenül hagyjuk-e az innivalónkat. A kábítószerekkel kapcsolatosan a büntetőjogi következmények is reálisak ugyanakkor: a szakértő szerint a fogyasztó könnyen elkövetővé válhat, kérdéses, hogy megéri-e az erkölcsi bizonyítványt kockáztatni egy bulis éjszakáért.
A nem az tényleg nem: a nyári fesztiválok harmadik gyakori veszélye
A testiséggel kapcsolatosan Molnár István Jenő úgy fogalmazott: fontos, hogy a fiúk megértsék, hogy a nem az mindig nem, az erkölcsi és jogi szabályokat pedig minden helyzetben be kell tartani.
„Egy egyszerű heccnek is komoly büntetőjogi következményei lehetnek. Ha valakiről ittasan úgy tűnik, hogy benne van egy együttlétben, azt később nehéz lesz bizonyítani, hogy tényleg beleegyezett, vagy volt olyan állapotban, hogy beleegyezhessen” – int mindenkit. Ugyanígy érdemes tartózkodni képi vagy videófelvételek készítésétől is intimebb helyzetekben.
A rendszerint a szabadban, akár vizek mellett megrendezett fesztiválokon a balesetek előfordulását leginkább azzal tudjuk megelőzni, ha az ottani szabályokat és a biztonságiak kérését minden esetben betartjuk, a vizet pedig bódult állapotban mindig kerüljük el.
„Komoly veszélyei lehetnek, ha valaki felmászik egy kandeláberre vagy megpróbál a kerítésen át bemászni a VIP-részlegbe. Rendőrként láttam olyat, aki megpróbálta, aztán az egész éjszakát a sürgősségin töltötte” – figyelmeztet a bűnmegelőzési szakértő, aki szerint érdemes egy fesztivál előtt biztosítást is kötni értékeinkre, illetve az eseményen jó, ha használjuk az értékmegőrzőt.
Ha a gyerekekre leselkedő nyári veszélyek is érdekelnek, olvasd el ezt a cikkünket is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés