Megtalálták a megoldást: akár 8 fokkal lehet hűvösebb Budapest levegője a kánikulában

GettyImages-1138500880

Egyre nehezebben viseljük a városokban a nyarakat a nagy hőség miatt. A klímaváltozás hatása mind jobban érezhető, s ha ma nem teszünk érte, a holnap egyre kérdésesebbé válik.

A főváros betondzsungelében extrém meleg nappali hőmérsékletben tapossuk az aszfaltot, nem ritkák a rekordmelegek sem. A hőséget azonban a környezet átalakításával képesek lehetünk mérsékelni. 

Az extrém hőség egyre nagyobb problémát jelent nyaranta, főként a városi környezetben. A zöld növények jelenléte nem mindenhol biztosított az épített környezet miatt, s ahol jelen vannak, ott is egyre gyakrabban fordul elő, hogy a nem megfelelő környezeti feltételek miatt nem képesek hosszú távon életben maradni. Ezt ismerte fel a budapesti BMK Nonprofit Zrt. FŐKERT Kertészeti Divíziója is, s hosszú távú stratégiájukat az élhető, zöldebb főváros kialakítása mentén alkották meg. Sokszor azonban annak ellenére nehézségekbe ütköznek, hogy a fásítás komoly megoldást jelenthetne mindennapi komfortérzetünkre is.

Egyre rosszabbul viseljük a forró nyarakat a városokban
Egyre rosszabbul viseljük a forró nyarakat a városokbantrinculo_photo / Getty Images Hungary

Fákkal a hőség ellen

A zöldterületeken akár 10-12 fokkal hűsebbnek érezhető a levegő hőmérséklete, bizonyították be a zürichi Svájci Szövetségi Műszaki Intézet kutatói. A New Scientistben megjelentetett tanulmány szerzői az európai műholdak által szolgáltatott adatokat összegezve jutottak arra a következtetésre, hogy a fás területek képesek nagymértékben befolyásolni a környezeti hőmérsékletet, ellentétben az egyéb zöldfelületekkel. 

Amikor egy-egy nyári napon akár 40 fok fölé is emelkedik a belvárosi aszfalt közvetlen környezetében a talaj menti hőmérséklet, nem tudjuk nem észrevenni, hogy ezek az élőlények azok, amik a leginkább hiányoznak jelenleg a budapesti utcákról. De hamarosan ez változhat. 

A főváros területén ugyanis nemcsak a fák száma növekszik, de harmadával bővült a természetvédelmi védettséget élvező részek területe is azzal, hogy a nagytétényi Hárosi-Duna partja, a Jegenye-völgy, a Hajógyári-sziget galériaerdeje, illetve hamarosan a Farkaserdő is védett státuszt kap. Ezzel átlépte az 1000 hektárt a FŐKERT kezelésében lévő, biztosan zölden maradó budapesti természetvédelmi területek mérete. 

A városok számára a klímatudatosan megtervezett és ezáltal egészségesen növekedő zöldinfrastruktúra sokkal több hasznot hoz, hiszen a kiültetést követően kevesebb utógondozást igényel

– fogalmazza meg a zöldterületek növelésének fontosságát Lékó-Kacsova Csenge is, a Másfélfok, éghajlatváltozás közérthetően portálon. 

Akár 10 foknyi különbség is lehet a fáknak köszönhetően
Akár 10 foknyi különbség is lehet a fáknak köszönhetőentirc83 / Getty Images Hungary

Az SZTE Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszékének doktoranduszhallgatója szerint több, egybefüggő parkra van szükségünk ahhoz, hogy az úgynevezett állományklíma kialakulhasson, ez képes ugyanis csak tényleges hőmérséklet-csökkentő hatást kifejteni a közvetlen környezetre.

A budapesti városfejlesztés is hasonló felismerésnek köszönhetően igyekszik a fővárosi zöldterületeket növelni. Oda kell azonban figyelni a fajtaválasztásra is, mert a fauna gazdagsága is éppen ennyire fontos.

A geológus szakértő szerint például olyan fajokat – ezüst hársat, virágos gömbkőrist, bugás csörgőfát, nyugati ostorfát – érdemes választani, melyek képesek lesznek megbirkózni a városok jelentette stresszfaktorokkal is. 

„Ha ideális környezetükben, az erdőben nézzük a fákat, akkor akár több száz évig is élhetnek. A városi, mostohább körülmények között már annak is örülünk, ha 40-60 évig meg tudjuk tartani őket – magyarázza Zakar András, a FŐKERT főigazgatója. Komoly terhelésnek vannak kitéve a fák, gondoljunk csak a kis méretű fahelyekre, a közművekkel terhelt talajokra, a kutyáknak a fák számára mérgező vizeletére. Ezen tényezők miatt sajnos sokkal rövidebb lesz az élettartamuk a városon belül. Ők küldetést teljesítenek, amivel együtt jár az is, hogy a mi feladatunk minél tovább életben tartani őket.”

Apró erdőket telepítenek fővárosszerte, Zakar András ebben látja a megoldást a helyszűkére
Apró erdőket telepítenek fővárosszerte, Zakar András ebben látja a megoldást a helyszűkéreFŐKERT Zrt.

Egyre nagyobb gondot okoz az is, hogy olyan, eddig ismeretlen kártevők szaporodnak el, melyek képesek teljes fasorokat tönkretenni. Ezért is lett cél az elmúlt években a változatos növénytársulások, biodiverz fasorok ültetése, mert nagyobb eséllyel maradhatnak meg akkor is, ha egy részüket hirtelen megjelenő kártevő pusztítaná el. 

A flóra és a fauna is számít, ha élhető környezetre vágyunk

Nemcsak a darabszám a fontos a faültetésnél, hanem a többszintes növényállomány kialakítása is. Hiszen nemcsak madarak élnek a fővárosi parkokban, és ők sem kizárólag a lombkorona tetejét használják, hanem sünök, rovarok, gyíkok és egyéb állatok is. Az ő környezetet befolyásoló hatásukra pedig ugyanúgy szükségünk van, mint a növényekre. 

Minierdők a városban

A nemrég elhunyt japán botanikusról és növényökológusról, Miyawaki Akiráról nevezték el azokat az apró, városi erdőket, melyek képesek az erdősítés jótékony hatásait kifejteni a lehető legalkalmatlanabb körülmények között is.

Miyawaki-erdőnek nevezzük az alig néhány tíz négyzetméteren létrehozott egészen sűrű növénytársulást, mely mindenütt, ahol alkalmazzák, a helyi, őshonos növénytársulásokra építve képes a szűkebb környezetére jótékony hatást kifejteni. A növények a sűrű elhelyezkedés és a kezdeti gondoskodás miatt gyorsan növekedni kezdenek, és évtizedek helyett akár már öt-tíz év alatt is erdőszerű foltot képesek alkotni.

A fényért folyó küzdelem felgyorsítja a folyamatokat, és egy valódi erdőhöz képest tizedannyi idő alatt lesz azon a néhány négyzetméteren tényleges életközösség. A Miyawaki-erdők képesek minőségi életteret kialakítani rovaroknak, méheknek, apró emlősöknek és madaraknak egyaránt.

Japán minta alapján őshonos növényekkel zöldítenek

A legnagyobb problémát a főváros épített környezete miatt kialakult helyszűke okozza. A talaj kötött a nagy forgalom és terhelés miatt, a gyökerek számára kicsi hely jut az amúgy is alkalmatlan földben, ezért gyökeres változtatásra van szükség a zöldítési folyamatokat illetően. A FŐKERT kerttervezői a japán Miyawaki-kertek szemlélete mentén találták meg erre a megoldást. A modell alkalmas arra, hogy egyfajta minierdőt alakítsanak ki, ahol a fák mellett a cserjeszint is megjelenik. Teljes talajcserét követően eltávolítják az agyagos, kötött, néha törmelékes talajt, majd négyzetméterenként átlagosan öt fát és cserjét ültetnek a friss, termékeny földbe, melyek aztán egymást támogatva képesek meghálálni a kezdeti, intenzív gondoskodást.

„Ezek a fák versengenek, a gyökereik lefelé, a lombjaik felfelé töltik ki a teret. A Kertészeti Egyetemmel közös vizsgálatokból az is kiderül, hogy az alig másfél éve létrehozott első, tabáni kis erdőben élnek olyan fák is, amik azóta a háromszorosukra nőttek. Maguk alakítják a szintjeiket – mondja a FŐKERT főigazgatója. Belsejükben akár 5-8 fokkal hidegebb hősziget alakul ki, mely képes hűsíteni a hőmérsékletet a közvetlen közelükben. Azt várjuk ezektől a kis zöld szigetektől, hogy nemcsak a szemet gyönyörködtetik majd, hanem a környezeti hatásokat is képesek befolyásolni. Megkötik a port, a szén-dioxidot, párologtatnak, hűsítenek is. Élhetőbbé és szemet gyönyörködtetőbbé teszik a várost.”

A FŐKERT által telepített Miyawaki-erdőkkel találkozhatunk többek között a Tabánban, a Rákóczi híd pesti hídfője mellett, a Boráros téren, az Andor utcánál és a Népligetben. 

„Meg kell tanulnunk ebben a szemléletben tervezni, létrehozni, fenntartani – mondja Zakar András. A pünkösdfürdői, 7 hektáros park területének alakítása volt eddig a legnagyobb projektünk a biodiverzitást szem előtt tartva. Itt már nemcsak a vetett évelők, hanem ültetett cserjék, koros, nagy fák is jelen vannak, a lebetonozott sportpályák helyének egy részét átvette a zöldterület, gyümölcsöst is kialakítottunk, közösségi komposztálót is kihelyeztünk. Piknikezőrészt alakítottunk ki, tematikus sétaútvonalak mentén járhatjuk be a parkot. Maximálisan pozitív és elismerő visszajelzéseket kaptunk.”

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek