Emiatt tűnik el a legtöbb gyerek otthonról

GettyImages-173676365
Olvasási idő kb. 5 perc

Kevéssel ugyan, de meghaladta a 18 ezret Magyarországon az eltűnt gyerekek száma az elmúlt években. Van, aki az előkerülése után újra és újra világgá megy.

De vajon milyen okból szöknek meg a gyerekek, és hogy hogyan segíthetünk akkor, ha tudomásunkra jut egy-egy eltűnés? A rendőrséget kérdeztük.

Vannak gyerekek, akik többször is eltűnnek

Évente nagyjából annyi gyerek tűnik el, amennyi Oroszlány összlakossága – a rendőrségi statisztikák szerint ugyanis az eltűnt kiskorúak száma az elmúlt esztendőkben több mint 18 ezer. Azt azonban már fontos az elején tisztáznunk, hogy

a nyilvántartásba vett körözések száma nem azonos az eltűntek számával.

Mint azt a Dívány kérdésére az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata elmondta, a körözések magas száma ugyanis jellemzően a gondozási helyükről engedély nélkül távozott vagy oda az előírt időben vissza nem térő, ideiglenes hatállyal elhelyezett, nevelésbe vett kiskorúak számából fakad.

Előfordul, hogy egy gyermek egy évben akár többször is megszökik, így annyi körözési eljárás indul ellene, ahányszor engedély nélkül elhagyja a tartózkodási helyét.

„Ezekben az esetekben tehát nem beszélhetünk hagyományos értelemben vett eltűnésről, mert ilyenkor többnyire tudják, hova ment a gyermek” – tudtuk meg az ORFK-tól.

Évente több mint 18 ezer gyerek tűnik el Magyarországon
Évente több mint 18 ezer gyerek tűnik el MagyarországonAlexLinch / Getty Images Hungary

Családi konfliktusok a háttérben

A gyerekek eltűnésének hátterében a leggyakrabban a szülők közötti vagy a szülő-gyermek közötti konfliktushelyzet, gyermekelhelyezési vita áll, de van, aki azért megy világgá, hogy ezzel útját állja egy vele kapcsolatos gyermekvédelmi intézkedésnek. Az ORFK tájékoztatása szerint a gyermekotthonban, lakásotthonban és nevelőszülőnél elhelyezett kiskorúak engedély nélküli távozásaik során általában a szüleikhez, a rokonaikhoz és a barátaikhoz szöknek vissza.

Itt a nyilvántartás az eltűntekről

Az eltűntek adatait a Hermon Körözési Nyilvántartási Rendszer (Hermon-KÖNYIR) tartja nyilván. Miután az eltűnt személyre vonatkozó adatok közérdekből nyilvános adatnak minősülnek, a körözés elrendelésével az automatikusan megjelenik a rendőrség oldalán. A portálon többek között születési időintervallumok, nemek és még más kategóriák szerint is lehet szűrni és keresni, valamint itt találhatók meg a körözöttekről szóló legfrissebb adatok is.

Ennyi idő, míg előkerülnek

A gyerekek mintegy 30 százaléka az eltűnésük bejelentése után egy napon, újabb 30 százaléka a bejelentés után egy héten, míg 35 százaléka egy hónapon belül előkerül. A fennmaradó 5 százalékba azok tartoznak, akikről a hatóság sejti, hogy hol lehetnek, de bizonyos okok miatt nehézkes a felkutatásuk – például külföldön tartózkodnak, vagy épp a család, a barátok bújtatják őket.

Minél hamarabb, annál jobb

Noha gyakran halljuk azt, hogy az eltűnést csak egy bizonyos idő eltelte után lehet jelenteni, az ORFK szerint a felkutatás hatékonyságát növeli, ha minél hamarabb értesítjük a rendőrséget. Ezt megtehetjük személyesen vagy a rendőrség oldalán található elektronikus űrlapon, az új ügy indítása/eltűnés bejelentése fülön is.
„Ha a hatóság tudomására jut, hogy eltűnt egy személy, akkor a bejelentés után a körözést azonnal elrendeli, amely a gyakorlatban azt jelenti, hogy amint nyilvántartásba kerül a körözés, rögtön el is indul az eljárás.”

Minél hamarabb kérünk segítséget, annál hatékonyabb az eltűnt személy felkutatása
Minél hamarabb kérünk segítséget, annál hatékonyabb az eltűnt személy felkutatásaJuan Algar / Getty Images Hungary

Segítenek a részletek 

Mint azt ORFK-tól megtudtuk, az eltűnés bejelentésekor rendkívül fontos, hogy minél részletesebb és pontosabb információkat próbáljunk adni az eltűntről, legyen szó akár az életviteléről, a foglalkozásáról, a baráti köréről vagy éppen a szokásairól. A közösségi oldalon terjedő felhívások komoly segítséget jelenthetnek a rendőrség munkájában a körözési eljárások során, de csak akkor, ha azok valósak, a rendőrség által kiadottak.

A hoaxok, álhírek terjedése többek között azért is lehet veszélyes, mert félő, hogy az emberek nem veszik többé annyira komolyan a valódi segélykéréseket. 

„Mielőtt valaki továbbítana vagy megosztana egy eltűnt gyerekről szóló felhívást, előbb ellenőrizze, hogy az valódi-e, illetve aktuális-e még” – hívja fel a figyelmet az ORFK, hozzátéve: előfordulhat például, hogy időközben a keresett személy előkerült, és visszavonták a körözését. 

Ha az is érdekel, hogy melyek voltak 2023 legnagyobb álhírei, olvasd el az erről szóló írásunkat!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek