Európában egyértelmű, hogy születésnapunkon leszünk egy évvel idősebbek, ám ez nem minden országban van így. A koreai rendszer komplikált, ráadásul kétféle változata is van – kész csoda, hogy eddig működött. 2023-tól már csak a sztenderdizált, nemzetközileg is használt, és valljuk be, a többihez képest logikus rendszer működik.
Így számolnak életkort Koreában
Ezt megelőzően a legszélesebb körben használt számítási rendszer az úgynevezett koreai életkor alkalmazása volt: e szerint az ember születésekor egyéves, és minden január elsején egy évet adnak ehhez.
Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy egy december 31-án született gyermek aznap egyéves, január elsején, egy naposan azonban már kétévesnek számít.
A másik módszer, a számított életkor szerint a születése napján ugyan nullaéves a gyermek, akárcsak nálunk, de január elsején e módszer szerint is egy évet adnak az életkorhoz. A fenti példa szerint a december 31-én született gyermek másnap, január elsején egyéves lesz – egynaposan. Ezt a módszert főként akkor alkalmazzák, amikor megállapítják, hogy mikortól vásárolhat valaki legálisan alkoholt vagy dohányterméket.
Nagyon nagy zűrzavart okozott a rendszer eddig
Hogy teljes legyen a káosz, mindezeken túl a nemzetközi rendszert is alkalmazták a fenti két metódus mellett Koreában: ezt mindannyian ismerjük, és így számítjuk saját életkorunkat, születésünk napján természetesen nullaévesek vagyunk, majd első születésnapunkon leszünk egyévesek, január elsején pedig nem történik semmi azon túl, hogy új évet írunk a naptár szerint.
Könnyű megérteni, miért zavaró ez a háromféle életkor egyszerre:
az interneten koreai életkor-kalkulátorok is találhatók,
melyek megkönnyítik bárkinek átlátni azt, valójában hány évesek is ők vagy mások. Mostantól ennek azonban vége: mindenki annyi éves lesz, amennyi a valóságban is.
A méhben töltött idő is beleszámított a korba
Hogy mi áll a furcsa rendszer hátterében?
A dél-koreaiak úgy gondolják, az ember életkorába beleszámít az az év – a valóságban persze alig valamivel több mint kilenc hónap –, amelyet az anyaméhben eltölt.
Amint azt a számított életkor jelensége is mutatja, azt azért ők is érezték, hogy így valaki akár 16 évesen is lehet nagykorú: mostantól tehát vannak, akik hirtelen azzal szembesültek, hogy két évvel fiatalabbak, mint ahány esztendősnek eddig tartották magukat. Ha az örök fiatalság titkára nem is bukkanunk rá a módszer tanulmányozásával, azért időnként megpróbálhatjuk koreai módszer szerint számolni életkorunkat – ennél azonban sokkal jobb megoldás elfogadni az idő múlását, hiszen az életkor csak egy szám, igazán az számít, ahogy érzed magad, és amilyen egészséges maradsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés