A 150 százalékos drágulás csak a kezdet, egyelőre nem tudni, hol áll meg a csokoládé világpiaci ára. A European Cocoa Association, azaz a csokoládégyártók európai szakmai szövetségének jelentése szerint az édességgyártásra rendelkezésre álló kakaóbab mennyisége az idei év első negyedében elmarad a tavalyitól.
Nem csak drágul a csokoládé, kevesebb is van belőle. A kakaóbab mennyisége az idei év első negyedében 2,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, és ennek megfelelően az ára is folytatta a növekvő tendenciát, már 10 700 dollárt kell fizetni egy tonnáért.
Egyre nő a csoki ára
Már tavaly is figyelmeztettek a szakértők a drasztikus drágulásra, egy év alatt a duplájára ugrott a kakaóbab ára 2023-ban. Ahogy azt nemrég mi is megírtuk a Díványon, a kakaóbab-termelés kétharmadát adó két afrikai ország, Ghána és Elefántcsontpart termelését természeti katasztrófák nehezítik, és a cukor ára is egyre csak nő, mindez az étkezési csokoládé árának alakulására is hatással van. Most Peter Feld, a svájci Barre Callebaut csokoládéfeldolgozó gyár vezérigazgatója közölt baljóslatú összefoglalót arról, mi is vár a jövőben a csokira. Úgy véli, a klímaváltozás az oka annak, hogy a legnagyobb kakaóbab-termesztő országokban, Elefántcsontparton és Ghánában hol a szárazság, hol a túl sok csapadék miatt csökkent a termés, és a csokigyártók sem rendeltek időben megfelelő mennyiségű kakaóbabot a termelésük biztosítására, ami a kereslet alakulására is hatással volt. A csoki árának emelkedése mögött látja azt is, hogy
az így kialakult helyzetre ráugrottak a spekulánsok.
Az, hogy a nem stabil kereslet-kínálat, illetve az elmúlt évek alacsonyabb árai miatt a kakaóbab-termesztő farmereknek nem volt elegendő bevételük ahhoz, hogy a növényvédelemre is pluszpénzt fordítsanak, már csak hab a tortán. A kakaócserjék egy részének gyökerét pusztító fertőzések támadták meg.
A nagyipari csokit is érinti a drágulás
Az így kialakult termeléscsökkenés miatt az eddig előrelátóbb, nagyobb gyártóknak arra sem volt lehetőségük, hogy előre nagyobb mennyiséget berendeljenek kedvezőbb áron, így már nekik is árat kell emelniük. A Lindt csokikat gyártó Lindor vezérigazgatója, Adalbert Lechner is nyilatkozott az ügyben. Úgy látja, hogy bár az ár növekedése egyelőre egy számjegyű, mégis egyre kevesebben fizetik meg a csokoládét. A minőségi csokoládé lassan, de biztosan igazi prémium termék lesz, prémium áron.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés