Nem biztos, hogy okosabb vagy egy csimpánznál: kő-papír-ollóban ők a jobbak

GettyImages-659577387
Olvasási idő kb. 3 perc

Amikor azon gondolkozunk, mennyi különbség van ember és csimpánz közt, előszeretettel feledkezünk meg a tényről, miszerint DNS-ünk 99 százalékban egyezik meg a főemlősökével: bizonyos feladatok teljesítése kapcsán úgy tűnik, agyműködésünkben sincsenek akkora különbségek…

Memóriánk és stratégiaalkotási képességünk legalábbis arról árulkodik, hogy közel sem térünk el annyiban ezektől a majmoktól, mint azt elsőre hinnénk: jó eséllyel a tudomány is alulbecsüli a csimpánzok kognitív képességeit. Meg fog lepni, mi mindenben tudnak többet, mint hinnéd!

Van, hogy az embernél is jobb egy csimpánz

Ha egyetlen területre korlátozódna az, amiben ezek a majmok jobbak, mint mi vagyunk, afölött még könnyebben szemet hunyhatnánk, de közel sem erről van szó. Egészen változatos feladatok teljesítése során derült már ki, hogy

a csimpánzok helyenként az embernél könnyedébben is átlátnak összefüggéseket, és megértik bizonyos mechanizmusok működését.

Lássuk, mi mindenben verne meg egy csimpánz simán!

Kő-papír-olló

Az embert jóval kevesebb választja el a csimpánztól, mint hinnénk
Az embert jóval kevesebb választja el a csimpánztól, mint hinnénkPicture by Tambako the Jaguar / Getty Images Hungary

Egy 2014-es kutatás a népszerű stratégiai játék egy verzióját játszatta emberpárokkal és csimpánzpárokkal. Aki valaha kő-papír-ollózott, az tudja, hogy

a játékosok ellenfeleik korábbi döntései alapján igyekeznek kikövetkeztetni, mit mutat majd következőnek párjuk,

egy idő után pedig mind a ketten a stratégiailag legmegfelelőbbnek tűnő alternatívát mutatják a másiknak.

Ezt a szintet a majmok jóval hamarabb érik el, mint az emberek. Soha ne állj ki egy csimpánzzal kő-papír-ollózni!

Az elérhetetlen mogyoró esete

Ezt a próbát négy- és nyolcévesekkel szemben kellett a majmoknak kiállnia. Egy függőlegesen rögzített cső alján hever a mogyoró, amelyet ujjal elérni lehetetlenség, a csövet pedig nem tudják felemelni, hogy kirázzák belőle. A négyévesek tizede, a nyolcévesek fele jött csak rá arra, amire minden csimpánz: a közelben levő ivókútból szájukban hozott vizet juttatták a csőbe, a mogyoró így lassan felemelkedett.

A számok emléke

Ebben a próbatételben érintőképernyőn tűnnek fel a számok egytől kilencig. Ha a játékos megérinti az egyest, minden más szám eltűnik, neki pedig emlékezetből kell megfelelő sorban megérintenie az üres négyzeteket. A csimpánzok itt nem teljesítettek ugyan jobban az embereknél – viszont gyorsabban végrehajtották a feladatot. Memóriájuk nagyszerűségére utal jó teljesítményük. Te is kipróbálhatod a tesztet ezen a linken.

Hogy mi a tanulság? Annyi mindenképpen, hogy túlzottan lebecsüljük a főemlősöket, azt gondolva, az evolúció tökéletes terméke csakis az emberi agy.

A fenti eredmények rácáfolnak erre: lehet, hogy egy ötödikesnél okosabb vagy, de bizonyos helyzetekben egy csimpánznál nem…

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek