A béren kívüli juttatások bőven túlmennek a Széchenyi Pihenőkártya keretein. Tudtad például, hogy akár a gyermeked óvodai vagy bölcsődei költségeit is térítheti a cég, ahol dolgozol?
Csekély értékű ajándék, háromszor
A legfontosabb változás 2023-hoz képest, hogy míg tavaly a Széchenyi Pihenőkártya keretét használhattad akár élelmiszer vásárlására is, addig idén visszaállították az eredeti felhasználási kört.
„2024-ben meleg éttermi kosztra, vendéglátóhelyeken, gyorséttermekben lehet elkölteni a Széchenyi Pihenőkártyára feltöltött keretet, a munkáltató pedig ily módon tudja támogatni például a munkavállaló ebédjét – mondja Fata László, a Cafeteria TREND ügyvezetője. Ugyanakkor sokan választják azt a megoldást, hogy összegyűjtik a havonta kapott összeget, így egy év alatt akár egy hosszú hétvége árát is ki tudják fizetni belőle a szálláshelyen, hiszen erre is fordítható a kártyán adott béren kívüli juttatás.”
Változás történt idén a csekély értékű ajándék összegében is, amelyet szintén adhat a munkáltató a munkavállalónak.
„Tavaly erre egyszer volt lehetőség, a minimálbér 10 százalékának mértékéig, amely 2023-ban 23.200 forint volt – mondja a cafeteria-szakértő. Idén azonban már háromszor is kaphatja ezt a juttatást a munkavállaló, és az összeg is emelkedett a minimálbérrel, 26 680 forintra. Az ajándék lehet termék vagy szolgáltatás is.”
Törvény írja elő, mire költheted
A munkáltatónak lehetősége van utalványt is adni a munkavállalónak csekély értékű ajándékként, ám fontos, hogy az szja-törvény értelmében ez csak olyan utalvány lehet, amely meghatározott termékkörök vásárlására vagy szolgáltatáscsoportok igénybevételére jogosít.
A juttatásokat három adózási kategóriába sorolják, amelyek mindegyike kedvezőbb a munkabér adózásánál.
„Jelenleg – adókedvezmények nélkül – a nettó munkabért közel 70 százalék teljes adó terheli, ezáltal mindkét fél jobban jár a cafeteriával – mondja Fata László. Az első kedvezményes körbe tartoznak a csekély értékű ajándék, illetve a Széchenyi Pihenőkártyákra töltött éves keretösszeg fölött adott juttatás. Ez 33,04 százalékkal adózik.
A második a Széchenyi Pihenőkártyára töltött összeg – a törvényben előírt keretig –, ennek 28 százalék az adója. Illetve vannak adómentes juttatások, például magyar borászati termékek, a bölcsődei vagy óvodai szolgáltatások, ellátás, de adhat a munkáltató évente a minimálbér értékéig – idén 266 800 forintig – kulturális szolgáltatásra vagy sportrendezvényre szóló belépőt adómentesen.”
Cafeteria 2024: többet költenek rá a cégek
2022-től – és idén is – adómentesen támogathatja a munkáltató, ha a munkavállaló elektromos vagy normál kerékpárt használ, emellett adómentes az is, ha valaki munkáltatói támogatással közösségi autót – például MOL Limót, wigót vagy GreenGót – bérel.
„A munkába járás költségeinek térítését kormányrendelet írja elő” – magyarázza Fata László cafeteria-szakértő.
Azoknak a munkavállalóknak, akik közigazgatási határon kívülről járnak dolgozni, a munkáltató köteles 86 százalékig téríteni a bérletet vagy a menetjegyet, ám tavaly óta választhatja azt is, hogy egy megyényi távolságból vármegyebérletet, míg két megye távolságból országbérletet biztosít.
A Cafeteria TREND nem reprezentatív kutatása szerint, amelyben 433 cég válaszait dolgozták fel, tavaly az átlagos bruttó cafeteriakeret 2023-ban 405 627 forint volt, míg idén 432 630 forint.
Ha kíváncsi vagy, milyen változásra számíthatsz még idén, olvasd el ezt a cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés