Bár Győr-Moson-Sopron vármegyében egy év alatt közel a felére csökkent a testi sértéssel járó bűncselekmények száma, Magyarország más tájai nem ilyen szerencsések. A Pénzcentrum elemzéséből kiderül, hogy 2018 óta egyszer sem követtek el hazánk területén annyi bűncselekményt, mint 2023-ban.
Ugyan a durvább bűncselekmények száma jócskán visszaesett, összességében mégis mintegy 6 százalékkal több bűnesetet regisztráltak a hatóságok 2023-ban az előző évhez képest.
A legtöbb ezek közül csalás és lopás, de az ittas vezetés is igencsak jellemző volt honfitársainkra az elmúlt évben.
Átalakult Magyarország bűntérképe
Óriási különbségek mutatkozban a bűnelkövetések számát tekintve Magyarország különböző területei között. Az összes bűnelkövetést nézve Jász-Nagykun-Szolnok vármegye vezeti a listát. Egyetlen év alatt, 2022-2023 között 40 százalékkal emelkedett a bűncselekmények száma. 5525 eset helyett tavaly már 7748 bűnesetet regisztráltak. 28 százalékos emelkedést mutat az ezüstérmes Hajdú-Bihar vármegye is, ahol az esetszámok 5608-ról 7159-re ugrottak egy év alatt. Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye áll a dobogó harmadik fokán, itt 17 százalékkal követtek el több bűncselekményt tavaly, mint tavalyelőtt, azonban a számok jóval magasabbak a rekordernél is: míg 2022-ben 12 852, 2023-ban már 15 108 bűncselekmény történt a megye területén.
A 19 vármegye közül hatban, Baranya, Veszprém, Somogy, Győr-Moson-Sopron, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád vármegyében csökkentek a bűnesetek, Budapest esetében sajnos a tendencia nem javuló. A magyar fővárosban a tavalyi évhez képest két százalékos emelkedés mutatkozik a statisztikai adatok szerint a bűnelkövetések számában.
Máshogy bűnöznek a magyarok, mint egy éve?
A Pénzcentrum a testi sértést, az ittas vagy bódult állapotban való vezetést, illetve a lopást vizsgálta meg tüzetesebben: egészen pontosan azt figyelte, hol nőtt nagyot az ilyen bűncselekmények száma. A testi sértéseket terén Baranya vármegyében összességében 18 százalékkal jelentettek több esetet, e vármegye mögött Veszprém és Bács-Kiskun végzett egyaránt 13-13 százalékos esetszám-emelkedéssel. A dobogó harmadik fokán Pest vármegye állt 8 százalékos növekedéssel. Fejér, Zala, Budapest, Komárom-Esztergom vagy Szabolcs-Szamár-Bereg vármegyében ebben nem történt érdemi változás az előző évhez képest. Kiugróan csökkent azonban azonban Győr-Moson-Sopron (53 százalék), Csongrád-Csanád (30 százalék) és Somogy (18 százalék) vármegyékben az ilyen típusú bűncselekmények száma.
Bár Magyarország egészét tekintve 7 százalékkal visszaesett az ittas vezetések száma, voltak olyan vármegyék, ahol ezzel ellentétes volt a tendencia.
Többen ültek ittasan a volán mögé Hajdú-Biharban (32 százalék), illetve Tolna (15 százalék) és Vas (10 százalék) vármegyében is.
Megnőtt a lopások száma is
Országos szinte 5 százalékkal nőtt a lopásos bűncselekmények száma, itt szintén Hajdú-Bihar vármegye vezet. A második helyen Pest (20 százalék), amit Tolna vármegye (17 százalék) követett. De legalább 10-15 százalékos emelkedést regisztráltak Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Heves és Békés vármegyében is. Azért a fordított tendencia itt is tetten érhető: Nógrád megyében (20 százalék), Veszprémben (13 százalék), Baranya és Győr-Moson-Sopron vármegyében (egyaránt 11 százalék) kevesebb a lopások száma.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés