Eltávolították Budapest egyik legikonikusabb szobrát: ez a sors vár rá

szobor ikon
Olvasási idő kb. 2 perc

Zala György szobra túlzás nélkül Magyarország egyik jelképe. Az ikonikus műalkotást hosszas előkészületek után a hétvégén emelték le a helyéről, hogy restaurálják. Állapotától függően a szobor 6-12 hónap múlva kerül majd vissza a budapesti Hősök terére.

Az azóta ikonikussá vált szobrot  1901. október 24-én  avatták fel, azóta mindig csak kisebb, esztétikai javításokat végeztek rajta. Most azonban a restauráció keretében az oszlopfőt is megerősítik. 

Gábriel arkangyal ikonikus figuráját hetekkel ezelőtt állványozták fel, majd szeptember 21-én, sötétedés után emelték ki a helyéről. A szobor körüli munkálatok még július 22-én kezdődtek, és 2025 első felében fejeződnek majd be. 

A Hősök tere ikonikus szobrát felújítják
A Hősök tere ikonikus szobrát felújítjákMohai Balázs / MTI

Az ikonikus szobrot még soha nem restaurálták

A Nemzeti Örökség Intézete közleménye szerint 3D-szkenneléssel dokumentálják a szobor minden egyes részletét, ezzel a restaurátorok pontos képet kaphatnak az évtizedek alatt végbement változásokról.

Az Andrássy út végén 1894-ben még egy Ybl Miklós által tervezett ivókút állt, mígnem egy évvel később a milleniumi ünnepségekre készülve új koncepció alapján kezdték meg a tér átrendezését. Az Andrássy utat lezáró, a Városliget kapujában lévő tágas területen egy nemzeti pantheont kívántak létrehozni. A regnáló miniszterelnök, Wekerle Sándor Zala Györgyöt és Schikedanz Albertet bízta meg az azóta ikonikussá vált tér koncepciójának megalkotásával. 

Régen más szobrok álltak a Hősök terén

Az eredeti szobrok egy részét, a második világháború harcai során megsérült Habsburg uralkodókat, Mária Teréziát, II. Lipótot, Ferenc Józsefet, III. Károlyt, és II. Lipótot a Rákosi-korszakban eltávolították. A teret végül 1932-ben nevezték el Hősök terének. Ekkor még virágágyások díszítették, majd 1938-ban díszburkolatot kapott. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek