Ma reggel több iskolában is bombariadót rendeltek el mind a fővárosban, mind az ország más területein. A híradások kezdetben legalább húsz iskoláról szóltak, a szám azonban ennél magasabb: Gulyás Gergely a Kormányinfón már 121 intézményt említett. Volt, ahol már a tanítás megkezdése előtt kezdték a kiürítést, de akadt olyan intézmény is, ahol jóval később értesítették a szülőket arról, hogy érintett az iskola.
Újbudai, csepeli, zuglói, újpesti, pestszentlőrinci, kőbányai, pasaréti, újpalotai, lipótvárosi, rákosmentei iskolák is érintettek vidéki intézmények mellett. Volt, ahol már a tanítás kezdete előtt fogadták azzal a diákokat, hogy máshol kell a napot tölteniük.
„Elképesztő gördülékenyen megszervezték, hogy mindenki azonnal tudja, hova kell menni, mit kell csinálni.
A helyi művelődési házban is profin irányították, melyik gyerek pontosan merre menjen.
Nem volt káosz, még tíz óra előtt mentek is vissza az iskolába” – tudtuk meg egy olvasónktól.
Volt, ahol reggel azonban még nem lehetett tudni, hogy fenyegetés érte az intézményt.
„Háromnegyed tízkor érkezett az e-mail az osztályfőnöktől, hogy sok más iskolához hasonlóan őket is fenyegetés érte, ezért elhagyták az épületet, és kérik a szülőket, hogy mihamarabb menjenek a gyerekekért” – számolt be egy másik olvasónk.
Teendők bombariadó esetére
Felmerülhet a kérdés, hogy pontosan mi az intézmények teendője bombariadó esetén? Több intézmény tűzvédelmi szabályzatát áttekintve a következő pontok tűnnek egységesnek:
- ha valaki bomba elhelyezésére utaló jelet tapasztal vagy annak elhelyezésére vonatkozó telefonüzenetet vesz, azt az iskola legkönnyebben elérhető vezetőjének vagy intézkedésre jogosult alkalmazottjának azonnal bejelenti
- az értesített vezető anélkül, hogy a közlés igazságtartalmát ellenőrizné, azonnal köteles bombariadót elrendelni
- telefonos bejelentés esetén van, ahol előírják, hogy a lehető legtöbb információt próbálja megszerezni az alkalmazott
- a hatóságok – rendőrség, tűzoltóság – értesítése is feladat ilyen esetben
- több iskolában is lefektetik, hogy szaggatott csengővel kell a bombariadót jelezni, esetleg iskolarádióban is bejelentve azt
- az épület elhagyása a tűzvédelmi tervnek megfelelően kell, hogy megtörténjen
- egyes dokumentumok kijelölnek pontos gyülekezőhelyet is ilyen esetre – például az iskola előtti utcaszakasz vagy az udvar
- egyes iskolák lefektetik azt is, a kiürítés pontosan milyen koreográfia szerint történjen, illetve hány megtartott óra esetén lehet eltekinteni a tanítási nap befejezéséről.
Teljesen egységes protokoll nem létezik arra nézve, hogyan és mivel kell eltölteniük a diákoknak a bombariadó idejét:
van, ahol ma is könnyen és gyorsan megszervezték a gyerekek elhelyezését, és külső helyszínen meg tudták tartani az órákat, míg máshol hazaküldték inkább a nebulókat.
Az I. és a II. kerületben sikerült kijelölni intézményeket arra a célra, hogy az iskolásokat fogadják addig, míg szüleik haza nem tudnak menni értük – az I. kerületben a Márai Sándor Művelődési Ház intézményeiben, a II. kerületben pedig a polgármesteri hivatalban, a Klebelsberg Kultúrkúriában, a Marczibányi Téri Művelődési Központban és a Gyarmati Dezső Uszodában is várakozhatnak a gyerekek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés