A romantikus filmek kedvelt témája, amikor az életébe belefáradt, új kalandokra vágyó főhős távoli vidékre utazik, hogy újra felfedezze önmagát, és ez többnyire sikerül is neki. Valóban számos előnye van annak, ha nem kell senkihez sem alkalmazkodni, amikor új helyet fedezünk fel, de azért érdemes biztonságos országot választani. Lássuk, mit ajánl a BBC, ha szólóban kalandoznál a nagyvilágban. Igyekeztünk olyan helyeket kiemelni a listáról, ami talán eszünkbe sem jutna lehetséges úti célként.
Lista a biztonság alapján
A BBC az alapján készítette el a listáját, hogy mely helyeken érték el a legnagyobb fejlődést az utazó nők biztonsága és egyenlősége terén. Kíváncsiak voltak az egyes helyek biztonságossági mutatójára, valamint olyan nőkkel interjúztak, akik sokat utaztak egyedül; megtudhatjuk tőlük, mire érdemes figyelni, hogyan érezhetjük biztonságban magunkat, és persze remek tippeket kapunk, milyen látnivalókat és élményeket tartogatnak számunkra a listás országok.
Utazás Szlovéniába
A közép- és kelet-európai WPS-index (Woman Peace and Security Index) élén álló Szlovénia az elmúlt években sokat fejlődött a nők biztonsága tekintetében: a számok azt mutatják, hogy a hölgyek 85%-a úgy érzi, nem eshet itt bántódása.
Claire Ramsdell utazóblogger arról számolt be, hogy még éjszakai is teljes nyugalommal róhatta Ljubljana utcáit.
Ráadásul nyelvi akadályokkal sem kellett küzdenie, hiszen a nagyvárosban sokan beszélik az angolt. Ez akkor jó hír magyar utazóként, ha mi is konyítunk az angolhoz, ellenkező esetben egyedül utazva félelmetes és magányos küldetés lehet egy idegen ország városának felfedezése.
Ramsdell dicsérte a tömegközlekedést, ami országszerte kiváló és megbízható.
Ha szóba kerül Szlovénia, akkor mégsem elsősorban a fejlett közlekedés vagy a nagyváros biztonsága vonz, hanem az ország természeti kincsei. A Triglavi Nemzeti Parkon belül, a fővárostól, Ljubljanától csupán 55 km-re található a lenyűgöző szépségű Bledi-tó, amit kár lenne kihagyni az utunk során. A csodás hegyek pedig nem csak a látvány miatt csábítóak; a hegymászás szerelmeseinek is remek mászóutakat tartogatnak – bár tény, egyedül biztonságosabb, ha maradunk a kijelölt túraútvonalakon.
A blogger szerint, ha Szlovéniában járunk, semmiképp se hagyjuk ki a türkiz Soča folyót, amely az ország nyugati oldalán, az olasz határtól nem messze csordogál.
A folyó felett átívelő gyalogos függőhidakról csodálhatjuk a víz szépségét. Érdekesség, hogy itt forgatták a Narnia krónikáinak egyes jeleneteit, de persze nem ez adja a hely fő vonzerejét.
Ruanda biztonságos a nők számára is
A WPS szerint Ruanda parlamentjének 55%-a női képviselőkből áll, így a parlamentben a nemek közötti egyenlőség tekintetében az első helyen áll a világon. A közbiztonság megítélésében is előkelő helyet foglal el. Rebecca Hansen is csak megerősíteni tudja mindezt, hiszen nem véletlenül költözött 2019-ben Dániából Ruandába. „Szinte minden helyen, éjjel-nappal találkozunk rendőrrel vagy katonával” – osztja meg tapasztalatait Rebecca. „Elsőre ijesztőnek tűnhet, de hamar rájön az ember, hogy a rend őrei roppant barátságosak és segítőkészek.” Ruanda két hivatalos nyelve az angol és a francia, a kinyarwanda és a kiswahili mellett, így csökkentve a nyelvi akadályt.
Még az angolul nem beszélők is szívesen segítenek: kézzel-lábbal igazítják útba az eltévedt turistákat.
Ruanda számos emlékhellyel igyekszik felhívni a figyelmet a béke fontosságára és az értelmetlen öldöklés szörnyűségeire. Nemcsak a tuszi nép elleni 1994-es népirtás történetét mutatja be, hanem a világ más kultúráinak borzalmait is, amelyek közül némelyek sajnos még ma is aktuálisak. Érdemes felkeresni ezeket a ruandai emlékhelyeket.
Noha nem olcsó mulatság, ha Ruandában járunk, mindenképpen látogassuk meg az ország hegyi gorilláit, akik száma szerencsére egyre növekszik az orvvadászok elleni hatékony fellépésnek köszönhetően: Rebecca de Hansen délnyugaton a Nyungwe Nemzeti Parkot, északon pedig a Vulkánok Nemzeti Parkot is ajánlja ehhez a programhoz.
Japánban ne csak a nagyvárosokba utazzunk
Japán a világ 10 legbiztonságosabb országainak egyike. Nem meglepő, hiszen alacsony az erőszakos bűncselekmények száma. Lulu Assagaf már 20 éve él Japánban, ahová Indonéziából költözött. Az első pillanattól kezdve úgy találta, hogy az itt élők nagyon barátságosak és segítőkészek, noha bizonyára ez az udvarias viselkedés természetes velejárója a japán társas érintkezésnek. A nagyobb városokban elegendő, ha beszélünk angolul, a vidéki úti céloknál azonban érdemes idegenvezetőt fogadni.
Márpedig ha Japánban járunk, szánjunk időt az ország vidéki szépségeire is – miután ellátogattunk Kiotóba, Oszakába és Tokióba.
Assagaf jó szívvel ajánlja Kanazava tengerparti városát, amely a szamurájok hazájaként ismert, és Takajamát is, ami nemcsak hegyvidéki fekvése, de gyönyörű óvárosa miatt is vonzza a turistákat. Ha tavaszra vagy őszre időzítjük az utazásunkat, akkor részt vehetünk a Takajama Fesztiválon is, amit Japán egyik legjobb rendezvényeként tartanak számon.
Ez csupán 3 ország, amit érdemes akár egyedül is felfedezni, de a listát természetesen még sokáig lehetne folytatni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés