Mennyit hallgatsz egy átlagos napon? A valódi hallgatásra gondolok, amikor arra koncentrálsz, amit a másik mond, és felfogod, értelmezed, ahelyett, hogy már azt tervezgetnéd, hogy mit mondasz, amint a másik befejezi a mondandóját. Mindannyiunkkal előfordul, hogy nem tudnánk megmondani, hogy mit mondott a másik, hogy félbeszakítjuk, mert a saját mondandónkat akarjuk előadni. Pedig a beszélgetéseinknek az egymásra figyelésről, a másik megértéséről kellene szólniuk.
1. Tanulhatsz valamit
Az a személy, aki beszél, lehet, hogy tud valamit, amit te nem. Mindenkinek vannak egyedi tapasztalatai, készségei és tehetségei, amelyekből tanulhatsz. Ha megtanulsz kevesebbet beszélni és többet hallgatni, akkor egy beszélgetés inkább a tanulásról fog szólni.
A tudás nagyon fontos, rengeteg mindent határoz meg, hogy mennyit tudsz. Több lehetőséged lesz, rengeteg kapu nyílik ki előtted, nehezebb átverni. Az a személy, aki beszél, információt ad át – gyakran többet, mint gondolná.
2. Elnyerheted annak a tiszteletét és bizalmát, akivel beszélsz
Ha nagyszerű hallgatósággá válsz, arra ösztönözhetsz másokat, hogy beszéljenek magukról. Ha figyelsz rájuk, az elnyeri irántad való tiszteletüket és csodálatukat. Az, hogy hagyják őket beszélni, jó érzést kelt bennük. Úgy érzik, meghallgatják őket, a másik fél érdeklődik irántuk. Vagyis a hallgatásoddal értéket adsz a beszélőnek, főleg, ha valóban felfogod, amit az illető mond, és nem gondolsz valami másra. A beszélő értékelni fogja ezt az ajándékot, ami kötődést hoz létre. Megértettnek és elismertnek érzi általa magát. Ezzel az eszközzel könnyebben teremthetsz mélyebb kapcsolatokat.
3. Nem árulsz el semmit, amit később megbánnál
Ha megosztasz egy információt, azt már soha többé nem vonhatod vissza. Azonban ha valamit nem mondasz el, akkor azt még egy másik nap ugyanúgy megoszthatod.
Biztosan előfordult már veled, hogy elárultál valamit, és később azt kívántad, bárcsak ne tetted volna. Vagy olyan gondolatot fejtettél ki, amit jobb lett volna megtartani magadnak. Mindannyian átéltük már ezeket. Minél kevesebbet mondasz, annál kisebb az esélye annak, hogy megosztasz egy információt, amit megbánsz.
4. Jót tesz a mentális egészségednek
Ha kevesebbet beszélsz, az elméd élesebb és koncentráltabb lesz. Lehet, hogy jobban odafigyelsz a nonverbális jelzésekre is, mind önmagad, mind mások részéről. Mindemellett te is akkor fogsz beszélni, amikor mások meghallgatnak, ami jót fog tenni az önbecsülésednek, te is úgy fogod érezni magad, mint akire figyelnek, és meghallgatják, meg akarják érteni.
5. Fizikai előnyei is vannak a kevesebb beszédnek
A hangszálak, a torokizmok és még az arcizmok is pihennek, ha nem beszélsz annyit. A mélyebb légzés természetesebbé válik, ami elősegíti az ellazulást, ami potenciálisan csökkenti a vérnyomást és a pulzusszámot. A hangszálak pihentetése csökkenti a feszültséget és a fáradtságot, ami különösen előnyös azok számára, akik hivatásszerűen támaszkodnak a hangjukra. A hangpihentetés a stresszhormonok, például a kortizol szintjének csökkenéséhez is vezethet, elősegítve a relaxációt és a jobb alvást.
Ha megtanulsz hallgatni és kevesebbet beszélni, sokkal értékesebb beszélgető partner leszel, akinek tényleg azért fogják keresni a társaságát, mert érdemi párbeszédben akarnak részt venni.
Ha szeretnéd tudni, hogyan veheted észre, ha baj van a hallásoddal, kattints ide!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés