Az eddigi legbizarrabb dolgot derítették ki Beethovenről

GettyImages-1239658759
Olvasási idő kb. 5 perc

A bécsi klasszikusok egyike, a siketen is világhírű zeneműveket komponáló Ludwig van Beethoven 1827-ben hunyt el Bécs városában. Gustav Klimt, az osztrák szecesszió egyik legismertebb festőművésze 35 évvel később született ugyanott. Értelemszerűen soha nem találkozhattak, a tudomány most mégis egy igen különös kapcsolatot állapított meg kettőjük között.

Mindketten sokgyermekes családba születtek: Beethoven édesanyja 5, míg a néhány évtizeddel utána született Klimté 7 gyermeket hozott a világra. Mindkét klasszis tehetsége már fiatal korában megmutatkozott, s mindkettőjük művészetét elismerte már a korabeli nagyközönség is, ahogy legendás alakjuk és életművük azóta is az osztrák művészet legfontosabb pillérei között szerepelnek.

Eddig azonban nem tudtunk egyéb szálról, mely közelebbről összefűzte volna e két géniuszt és alkotásaikat.

A művészet gyógyír a léleknek, a (komoly)zene hallgatásának pozitív élettani hatásait pedig számos kutatás igazolta, és mi is beszámoltunk már annak különleges, terápiás jellegű felhasználásairól. Most azonban a Bécsi Egyetem kutatócsoportja érdekes felfedezést tett a témában.

Ezt igenis tessék csak otthon is kipróbálni!

Beethoven és Klimt

A Bécsi Egyetem pszichológusaiból álló kutatócsoport arra kérte a Wiener Secession látogatóinak egy csoportját, hogy Klimt Beethoven-fríz című alkotásában való gyönyörködésük közben szíveskedjenek zenét hallgatni, mégpedig ne mást, mint Beethoven 9. szimfóniáját. Ez ugyanis az a zenemű, amely a festmény megalkotóját annak elkészítésére ihlette.

Beethoven és Klimt közti első kapocs maga ez a 34 méteres mű
Beethoven és Klimt közti első kapocs maga ez a 34 méteres műMondadori Portfolio / Getty Images Hungary

Kontrollcsoportnak egy másik kis csapatot figyeltek meg, melynek tagjai zenehallgatás nélkül szemlélték Klimt képét.

A kísérlet során kiderült, hogy azok a látogatók, akik zenét is hallgattak a festmények szemlélése közben, jobban élvezték a művészetet, és csökkent a stressz-szintjük.

A tudományos igényű kísérlet vezetője, Helmut Leder, a megfigyelt jelenséget így értékelte: „Ha egyszerre két érzékszervünkön keresztül érkezik a stimuláció – méghozzá esztétikus, művészi formában –, akkor az jelentősen felerősíti az esztétikai élményt. Ezáltal csökken a félelem és a szorongás.

Ezt maga Beethoven sem gondolta volna
Ezt maga Beethoven sem gondolta volnaPrint Collector / Getty Images Hungary

Anna Fekete, a Bécsi Egyetem doktoranduszának az APA PsycArticles című szaklapban megjelent kutatása ennél talán még érdekesebb eredmény megállapítására is ösztönözte a kutatókat. Bizonyították, hogy

mindössze 14,3 perc múzeumban töltött idő után a látgatók feszültsége oldódik, stressz-szintjükben csökkenés mutatkozik, és jobb kedvre is derülnek e rövid idő alatt.

Mitől függ és mitől nem

Mindez zenehallgatástól függetlenül is bekövetkezik, pusztán a múzeumi közegben, műalkotásokkal körülvéve, és azokban gyönyörködve. Azzal viszont nagyon is összefüggésben áll, hogy a szemlélt alkotás valódi esztétikai és művészi értéket képvisel-e, vagy pusztán látványos giccsről van szó. A kutatást vezető Leder kiemelte, a művészet akkor tud pozitívan hatni a lélekre, ha azt érezzük, kapunk tőle valami számunkra fontosat, és ez a tulajdonság az, ami megkülönbözteti az értékes műalkotást is az értéktelen giccstől.

Klimt nyilván az első lehetett, aki mindezt tapasztalta műve elkészítéskor, főleg, ha éppen hallgatta is Beethoven zeneművét
Klimt nyilván az első lehetett, aki mindezt tapasztalta műve elkészítéskor, főleg, ha éppen hallgatta is Beethoven zeneművétbrandstaetter images / Getty Images Hungary

Aki maga is a kísérlet részese kíván lenni, meggyőződni a tudomány igazáról, elmélyedni valami művészi és esztétikus látványában, vagy egészen egyszerűen csak jobb kedvre derülni, az most Bécsbe látogatva személyesen is tehet egy próbát. A Secession alagsorában kiállított, 1902-re elkészült 34 méteres, Beethoven szimfóniája által inspirált Klimt-műhöz ugyanis a múzeum fülhallgatókat kínál a kíváncsi vagy derűsebb hangulatra vágyó látogatóknak, Beethoven 9. szimfóniáját sugározva benne.

Ha többet szeretnél megtudni Beethovenről, egy korábbi interjúnkban olvashatsz még róla.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek