Balul sült el egy restauráció, barokk festményt meszeltek le: ebből is mém lesz?

GettyImages-1954778033
Olvasási idő kb. 3 perc

Templomfestés során tüntettek el 300 éves festményeket egy tenerifei templomban.

Mindannyian emlékszünk a pár évvel ezelőtti naiv, furcsa Krisztus-arcképre, melyet egy magát restaurátornak kiadó asszony torzított el. A majomszerű portré azóta is a keresztény mémek kedvenc alapanyaga. 

A tenerifei templom papja nyilvánosan is elnézést kért a képrombolásért. Mint mondta, nem tudta, hogy a freskók ennyire régiek és védettek. A szakértők most vizsgálják, vajon megmenthetőek-e a falfestmények a barbár meszelést követően. 

Átfestették Tenerife egyik vulkánkitörésben elpusztult középkori templomának barokk freskóját
Átfestették Tenerife egyik vulkánkitörésben elpusztult középkori templomának barokk freskójátGabriel Mello / Getty Images Hungary

Barokk freskókat festettek át véletlenül

„Most már Isten kezében vagyunk” – kommentálta a történteket a Guardian szerint Héctor Lunar. A pap véletlenül a teljes templom kimeszelését rendelte el a hírek szerint, ami érintette a 300 éves festménymaradványokat is. A műemléki védelem alatt álló freskórészlet a nagyheti készülődés közepette vált a fedőfesték prédájává.

Az El Tanque városában található Páduai Szent Antal plébániatemplomban történt incidens a lakosság komoly felháborodását váltotta ki. A kanári-szigeteki kormányzat vizsgálja az ügyet, próbálják megtalálni lehetőségeket a védett műemlék helyreállítására. A lelkipásztor nemrég menekült Venezuelából a szigetre, hazájában a rezsim bírálatáért üldözték, így a tenerifei és a spanyol szokásokkal, rendeletekkel és a műemlékvédelemmel emiatt nem volt még tisztában a tisztasági festés elrendelésekor. 

Elfelejtettek szólni az új papnak, hogy védett műemlék a kép
Elfelejtettek szólni az új papnak, hogy védett műemlék a képAnnadokaz / Getty Images Hungary

Nem az első eset, amikor valamit átfestenek egy spanyol templomban

A Szent Antal-templom freskói egy évtizede élveztek műemléki védettséget, még az 1700-as évekből származtak, a templom 1706-os, egy vulkánkitörés miatti leégését követő restaurációjakor készültek. A freskókat két évtizeddel ezelőtt fedezték fel és állították helyre, 2011-ben kapott műemléki besorolást a több száz éves festménytöredék. Ekkor könnyen eltávolítható, konzerváló fedőfestéket kaptak. A freskók a város büszkeségeinek számítottak. A nemrég a városba érkezett Lunarnak állítása szerint a védettségről senki nem szólt, és ő pusztán széppé akarta tenni a templombelsőt a húsvéti ünnep idejére. Vállalja az esetleges büntetést tettéért. 

Spanyolhonban történt már hasonló
Spanyolhonban történt már hasonlóAFP

Nem ez az első eset, hogy egy spanyol katolikus emléket valami véletlen folytán megsemmisítő restaurációnak vetnek alá. Bár közel 10 évvel ezelőtt történt, de mindannyian élénken emlékszünk még a monicsicsivé átmázolt Jézus-festményre, mely anomáliára szintén spanyol földön került sor.

Cecilia Giménez még 2012-ben egy spanyol falu templomában magánszorgalomból restaurálta felismerhetetlenre Elías García Martínez Ecce Homo című művét.

A történet akkoriban bejárta a világsajtót, hatalmas reklámot csinált a városkának, a „bundás Jézus” vagy „moncsicsi Jézus” gúnynevekkel illetett festményt pedig azóta is rengeteg turista szeretné élőben megnézni. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek