Van, aki meditációra használja, van, aki nyugtatja magát vele, van, akinek szinte orgazmikus élményt okoz, van, aki csak úgy különösebb ok nélkül szereti az ASMR-t. Hogy könnyebben érthető legyen, mit is takar ez a fogalom, segítünk. Valójában semmi köze a szexhez.
Hangok és látványok alakítanak ki különleges érzést
Az ASMR esetében nem madárhangokra vagy a fák leveleinek susogására kell gondolni, sokkal inkább a körmöd kopogására, surrogásra, csattogásra, elektronikus zajra, csettintésre, cuppanásra, a cipzár húzogatására, rágásra, kattogásra, koppanásra, suttogásra. Ha vizuális oldaláról fogjuk meg a dolgot, akkor azokra a képi ingerekre kell gondolni, melyek jó érzést és elégedettségérzetet váltanak ki belőled. Gondolj csak azokra a videókra, amelyekben egy tortát teljesen szimmetrikusan vágnak fel, vagy amikor fáradtan nézed, ahogy lassan szétfolyik egy máz.
Akármilyen döbbenetesnek is hangozhat elsőre, ezek a hangok, zajok, képek egyes emberekből képesek olyan erős jó érzést kiváltani, amit agyi orgazmusnak is neveznek. Ténylegesen persze nem élnek át orgazmust, de ahhoz hasonlítják.
Ezek a szenzoros reakciók egyes ingerek hatására jönnek létre: akik ezt az érzést megtapasztalják, euforikus, bizsergő melegségként vagy érzéseként írják le,
amely hullámokban áramlik át a fejen, a nyakon és a gerincen.
Honnan ered a név?
Az ASMR fogalma 2010 óta létezik, az „autonóm szenzoros meridián válasz” kifejezés rövidítését takarja. Az elnevezés Jennifer Allen nevéhez fűződik, akik évekig kutatta ezt a jelenséget. Nagyjából két részre lehet osztani a világot: azokra, akik szeretik az ASMR-élményeket és tudatosan keresik is ezt, és azokra, akik nem, és nem is tudják, hogy létezik ez a kifejezés.
Ahogy az lenni szokott, miután nevet kapott, még jobban elterjedt az ASMR, és egyre több rajongója is lett. A videósok is felismerték, hogy ebben mekkora piac rejlik, és tudatosan elkezdtek ilyen tartalmakat gyártani. Havonta átlagosan mintegy 2,3 millióan keresnek ASMR-tartalmakra a neten.
Hogy jön ide az orgazmus?
Egy 2019-es tanulmány megállapította, hogy az ASMR-t élvező egyének idegi aktivitása megnövekedett a kéreg azon régióiban, amelyek a figyelem, a meghallgatás, az érzelmek és a mozgás funkcióival kapcsolatosak, míg a kontrollcsoportban nem növekedett az aktivitás, ami azt jelzi, hogy az ASMR összetett élmény, érzékszervi és érzelmi jellemzőket egyaránt magában foglal.
Az ASMR hasonló a bizsergő, meleg érzésekhez, amelyeket gyakran írnak le orgazmusnál: az agyi orgazmus élményének középpontjában a mély, egyesek szerint euforikus relaxáció áll.
Fontos is hangsúlyozni, hogy aki az ASMR híve, az kifejezetten nem szereti, ha a szexualitáshoz vagy a pornóhoz bármiféle módon is társítják az ASMR-t, mert semmi köze nincsen ezekhez a dolgokhoz, inkább maga a megnyugvás és ellazulás.
Készült is felmérés erről, ahol a válaszadók 84 százalék semmiféle szexuális tartalommal nem ruházta fel az ASMR-t.
Az ASMR elősegíti a nyugalmat és a jobb alvást
Néhány ASMR-tartalomgyártó az élményt a biofeedback jutalomhoz hasonlítja, amely elősegíti a relaxációt, a jobb alvást és a stressz csökkentését. Érdekes módon a leggyakoribb kiváltó ingerek közül sok – köztük a dallamos, csendes hangok, a lágy légzés – hasonló a csecsemők és kisgyermekek megnyugtatására gyakran használt technikákhoz.
Az ismétlődő, gyengéd, háttérszerű zajok, mint például a könnyű kopogás, az éles hangok, mint az alma harapása, a hajkefe vagy a bőrön futó sminkkefe súrlódása hasonlóak azokhoz a zajgépekben használt hangokhoz, amelyek célja segíteni az embereknek összpontosítani vagy elaludni. Sokan használnak ASMR-videókat a könnyebb elalvás céljára is: mint mikor te madárhangokat vagy a tenger morajlását hallgatod, hogy könnyebben álomba szenderülj.
Miért jó?
Érdekesség, hogy akik szeretik az ASMR-élményt, azok a relaxáció és az izgalom kettős élményéről számolnak be. A kutatók azt feltételezik, hogy a videók által kiváltott érzelmek az ASMR összetettségére mutatnak rá, azokat a nosztalgiához hasonlítják.
Néhány bizonyíték arra az elképzelésre világít rá, hogy az összetett érzelmi élmények jót tesznek számodra – még jobbak is, mint a tisztán csak pozitívak. Valójában
egy 2013-as tanulmány azt állapította meg, hogy azok, akik ilyen típusú vegyes vagy összetett érzelmeket tapasztaltak, gyakrabban relatíve jobb fizikai egészséggel rendelkeztek, mint azok, akik nem.
Tehát az ASMR-nek nincs káros hatása.
Sőt! Most figyelj. A kutatások azt mutatják, hogy az „agyi orgazmus” mérhető fiziológiai hatásokat eredményez, beleértve a szívfrekvencia csökkenését és a bőr vezetőképességének növekedését – ez egy példa a fent említett egyidejű deaktiváló és aktiváló reakciókra.
Érdekes módon ugyanezek a kutatások azt mutatják, hogy az ASMR során észlelt pulzusszámcsökkenés összevethető a zenei alapú stresszcsökkentő terápiák során elért eredményekkel, és még hatékonyabb, mint néhány éberségalapú stresszoldó program.
Tehát az egészségedre is ténylegesen jó hatással van – és most itt az ideje, hogy egy ASMR-videót is megnézz.
Tanulmányok azt mutatják, hogy az ASMR-tartalmak használata javítja a hangulatot, és csökkenti a stresszt az emberek túlnyomó többségénél, beleértve a depresszióval és szorongással küzdőket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés