Ezt árulja el rólad, ha te is az antihősökért rajongsz

GettyImages-163296541
Olvasási idő kb. 12 perc

Az elmúlt évtizedekben az irodalom és a vizuális kultúra világában egyre nagyobb teret hódítanak az úgynevezett „antihősök” – vagyis az olyan karakterek, akik távol állnak a hagyományos értelemben vett hősi eszményektől.

Gyakran éppen ellentmondásos döntéseik és hibáik teszik őket izgalmassá és emberivé. Nézzünk csak meg néhány ikonikus karaktert: Walter White a Breaking Bad sorozatból, Tony Soprano a Maffiózókból vagy Joker a DC-univerzumból, mind olyan karakterek, akik sokszor a törvényesség és etikusság határát feszegetik, mégis vonzzák a nézőket. Lehetséges, hogy az antihősökkel való azonosulásunk valahol a saját életünk bizonytalanságait vagy hibáink elfogadását tükrözi? Talán ez a fajta azonosulás segíthet megérteni, miért keresünk árnyaltabb karaktereket, akik nem pusztán jók vagy rosszak.

De vajon miért váltak az antihősök ennyire népszerűvé? Hogyan alakítják át a jó és rossz viszonylagosságáról alkotott képünket? Mit árul el rólunk, ha inkább egy erkölcsileg szürke karakterrel tudunk azonosulni, mint a klasszikus, hibátlan hősökkel? Ezek a kérdések nemcsak a kultúrát kutatók, hanem a pszichológusok és irodalomterapeuták számára is érdekesek, hiszen az, hogy kit tekintünk „kedvenc karakterünknek”, sokszor mélyebb személyiségjegyekről, illetve erkölcsi dilemmáinkról árulkodik.

Tony Soprano a Maffiózókból olyan karakter, aki sokszor a törvényesség és etikusság határát feszegeti
Tony Soprano a Maffiózókból olyan karakter, aki sokszor a törvényesség és etikusság határát feszegetiWikimedia Commons

Mi az antihős karakter titka?

Az antihős nem a klasszikus, tiszta erkölcsű hős, aki mindig a helyes utat választja, hanem sokszor hibázik, rossz döntéseket hoz, és nem feltétlenül követi a társadalmi normákat. Ennek ellenére vonzza az embereket, hiszen ezek a karakterek gyakran emberibbek, közelebb állnak a valóságos, esendő emberi lélekhez.

Miért vonzódunk az antihősökhöz? Ahhoz, hogy jobban megértsük ezt a jelenséget, pszichológushoz fordultunk, aki segít feltárni az antihősök népszerűségének mögöttes okait. Íme néhány feltett kérdés, amelyre Lencsés Anita pszichológus, irodalomterapeuta, a Magyar Irodalomterápiás Társaság tagja válaszolt.

Miért találják sokan vonzónak az erkölcsileg ellentmondásos karaktereket?

Az antihősök népszerűsége nem véletlen. Közel érezzük őket magunkhoz, mivel nagyon emberiek: nem próbálnak megfelelni egy idealizált képnek, hanem vállalják az árnyoldalaikat is, és ez − bármilyen meglepő − sokkal hitelesebbé teszi őket, mint a makulátlan hősöket. Ez a fajta őszinteség különösen fontos egy olyan korban, amikor a közösségi média sokszor a tökéletesség látszatának fenntartására késztet minket.

Az antihősök történetei emlékeztetnek minket arra, hogy a valódi emberi tapasztalat mindig összetettebb, mint amit a közösségi média vagy a társadalmi elvárások sugallnak.

Ezek a karakterek tulajdonképpen a saját belső vívódásaink felnagyított tükörképei, csak ők kicsit drámaibb díszletek között játsszák el azokat a konfliktusokat, amelyekkel mi a hétköznapokban küzdünk. A történeteiken keresztül felismerhetjük azt, hogy nem vagyunk egyedül a problémáinkkal, hogy mind egy cipőben járunk – ezt az élményt nevezi a népszerű pszichiáter, Irvin D. Yalom az egyetemesség (univerzalitás) élményének. Yalom szerint a gyógyuláshoz szükséges az is, hogy szembenézzünk az élet alapvető egzisztenciális kérdéseivel:

a szabadsággal, az elszigeteltséggel, az értelemnélküliséggel és a halállal.

Az antihős-narratívák épp ezeket a témákat járják körül. A Breaking Bad példájánál maradva: Walter White esetében a halálos diagnózissal való szembenézés az, ami elindítja őt egy morálisan megkérdőjelezhető úton − tökéletesen példázva, hogy az egzisztenciális szorongás hogyan befolyásolhatja az erkölcsi döntéseinket. Szakmai szempontból tehát azt mondhatjuk, hogy az antihősök történetei egyfajta terápiás funkciót is betölthetnek:

segítenek megérteni saját motivációinkat, miközben biztonságos keretet adnak ahhoz, hogy szembenézzünk az élet komplexitásával és saját tökéletlenségünkkel.

Ezek a karakterek tulajdonképpen a saját belső vívódásaink felnagyított tükörképei
Ezek a karakterek tulajdonképpen a saját belső vívódásaink felnagyított tükörképeibooblik_uk / Getty Images Hungary

Van-e valami pszichológiai kapcsolat a mindennapi életünk és a kedvenc karaktereink között?

Önismereti szempontból különösen értékes, ha valaki képes reflektálni arra, hogy miért vonzódik bizonyos karakterekhez, ez ugyanis segít megérteni saját működésünket és fejlődési lehetőségeinket. Irodalomterápiás csoportokon gyakran kérjük meg a résztvevőket arra, hogy egy kedvenc irodalmi (vagy akár filmes) karakterükön keresztül mutatkozzanak be. Ezzel a gyakorlattal ugyanis rengeteg információt nyerhetünk, például:

  1. Arról, hogy az illető mennyire képes és hajlandó megnyílni. Egy erősen védekező ember hajlamos felszínes, „biztonságos” karaktert választani, míg egy mélyebb önismeretre nyitott résztvevő összetettebb, ellentmondásosabb figurát. Az antihősöket kedvelő személyeknek tehát nagyobb igényük van az önreflexióra és általában nyitottabbak arra, hogy szembenézzenek a saját konfliktusaikkal. 
  2. A résztvevő aktuális élethelyzetéről és kihívásairól. Megfigyelhető, hogy az emberek gyakran olyan karaktert választanak, aki hasonló élethelyzetben van vagy hasonló problémákkal küzd. De ennek épp az ellenkezője is jellemző lehet: hogy valaki olyan antihőshöz vonzódik, aki számára felvállalhatatlan tulajdonságokat vagy döntéseket testesít meg. Ebben az esetben az antihős egyfajta biztonságos kiélési lehetőséget biztosít: a karakteren keresztül megélhetjük ezeket az impulzusokat anélkül, hogy a valóságban meg kellene tennünk őket.
  3. Az önképéről és vágyott énképéről. Érdekes megfigyelni a különbséget aközött, hogy a választott karakter inkább a valós vagy az idealizált ént tükrözi. Az antihősök közelebb állnak a valódi énünkhöz, így a velük való azonosulás sokat segíthet például azoknak, akik a perfekcionizmussal küzdenek. Sokan azért tudnak jobban kapcsolódni ezekhez a karakterekhez, mert ők maguk is nyomasztónak érzik a tökéletesség elvárását: számukra az antihősök tökéletlen volta felszabadító lehet, hiszen ha ezek a karakterek lehetnek egyszerre jók és rosszak, talán nekik sem kell tökéletesnek lenniük.
  4. A személy értékrendjéről és morális dilemmáiról. Különösen informatív, ha valaki egy erkölcsileg összetett karaktert választ, és az is, ahogyan ezt indokolja. Az antihősöket kedvelő résztvevők általában fejlettebb morális gondolkodással rendelkeznek és képesek mélyebben megérteni az emberi viselkedés motivációit. Az is beszédes lehet, ha valaki kifejezetten elutasít bizonyos antihős karaktereket – ez olyan belső konfliktusokra utalhat, amelyekkel az illető még nem készült fel szembenézni. Jung ezt „árnyék-projekciónak” nevezte: amit másokban a leginkább elutasítunk, az gyakran saját el nem fogadott részeinket tükrözi.
A 10 legemlékezetesebb női karakter a filmvászonrólA 10 legemlékezetesebb női karakter a filmvászonról

Megannyi női karakter vált halhatatlanná a filmvásznon.

Tovább olvasom

Mit mond az antihősök népszerűsége a társadalmunkról?

Az antihősök növekvő népszerűsége tükröt tart társadalmunk elé, és több szinten is árulkodik korunk sajátosságairól. Mindenekelőtt azt jelzi, hogy egyre kevésbé hiszünk az egyszerű, fekete-fehér világképben. Jobban szeretjük azokat a könyveket és filmeket, ahol egy kicsit el kell gondolkodnunk: vajon kinek is szurkolok? Ki az „igazi” jó vagy rossz szereplő? 

Ráadásul a közösségi média és az internet korában folyamatosan szembesülünk azzal, hogy ugyanannak a helyzetnek számtalan olvasata lehet. Elég csak görgetnünk egy kicsit a hírfolyamunkban, hogy lássuk: minden történetnek minimum három oldala van. De ez egyáltalán nem baj! Sőt, ez azt mutatja, hogy kezdünk kicsit árnyaltabban látni olyan kérdéseket is, amikre régen simán rávághattuk, hogy „ez így helyes” vagy „ez így helytelen”.

Érdekes megfigyelni azt is, ahogyan az antihősök az individualizmus és a közösségi értékek konfliktusát jelenítik meg.

Egy olyan korban, amikor az egyéni boldogulás és önmegvalósítás alapértéknek számít, ezek a karakterek felteszik a kérdést: meddig mehetünk el saját céljaink követésében? Hol húzódik a határ az egészséges önérvényesítés és az önzés között?

A társadalmi kérdéseknél maradva kiemelném még a rendszerkritikát, ugyanis az antihős karakterek gyakran pont azokat a frusztrációkat jelenítik meg, amiket mi is érzünk a fennálló rendszerekkel kapcsolatban. Vegyük csak A nagy pénzrablás hihetetlen sikerét: ki ne szurkolt volna titokban a bankrendszerrel szembeszálló rablóknak, Tokiónak, Berlinnek és Denvernek? A sorozat zseniálisan tapint rá arra a titkos vágyunkra, hogy egyszer a kisember is visszavághasson a pénzügyi elitnek. Nem csoda, hogy a karakterek által viselt Salvador Dalí-maszk az ellenállás világszerte ismert szimbólumává vált. És itt jön a csavar:

Ez lehetett a Harry Potter-könyvek sikerének egyik titkaEz lehetett a Harry Potter-könyvek sikerének egyik titka

Hogyan hatott a technológia robbanásszerű fejlődése az irodalomra, és vajon milyen lehetett, amikor még minden könyvet kézzel írtak?

Tovább olvasom

miközben nézzük a sorozatot, folyamatosan azon kapjuk magunkat, hogy bűnözőknek drukkolunk − de valahogy mégis hősöknek érezzük őket.

Ez a kettősség tökéletesen tükrözi azt a morális szürke zónát, amiben a mai világban sokszor találjuk magunkat. Pont, mint amikor a mindennapokban szembesülünk olyan helyzetekkel, hogy tudjuk, egy nagy cég nem épp etikusan működik, mégis ott vásárolunk, mert csak az ő terméküket tudjuk megfizetni − ismerős, ugye? Ezek azok a helyzetek, amikor nem igazán tudunk tiszta lelkiismerettel „jó” döntést hozni, és pont ezért érezzük olyan közel magunkhoz ezeket az antihősöket: ők is ugyanezekkel a modern dilemmákkal küzdenek, csak sokkal drámaibb formában.

Mennyiben lehet katarzisélmény egy antihős történetét követni?

Az antihősök történetei általában nem kínálnak egyszerű feloldozást. A katarzis itt nem a „minden jóra fordul” élményéből származik, hanem abból a felismerésből, hogy az élet − és benne mi magunk − lehet egyszerre tragikus és értékes, hibás és méltó a megértésre. Ezáltal az egyik legalapvetőbb katartikus elem az antihősök történeteiben a „megengedés” élménye.

Az antihős nem a klasszikus, tiszta erkölcsű hős, aki mindig a helyes utat választja
Az antihős nem a klasszikus, tiszta erkölcsű hős, aki mindig a helyes utat választjafrancescoch / Getty Images Hungary

Amikor azt látjuk, hogy egy főszereplő hibázik, küzd a démonaival, vagy épp morálisan megkérdőjelezhető döntéseket hoz, az egyfajta felszabadító hatással bír. Ha ő lehet tökéletlen, talán nekünk is szabad – ez különösen fontos lehet azoknak, akik erős megfelelési kényszerrel küzdenek.

Házassága szerencsétlen volt, de első női sorozat-főszereplő és hollywoodi stúdiótulaj lett Lucille BallHázassága szerencsétlen volt, de első női sorozat-főszereplő és hollywoodi stúdiótulaj lett Lucille Ball

Lucille Ball cégének köszönheted a Star Trek és a Mission Impossible tévésorozatokat is.

Tovább olvasom

De az antihősök nem csak azoknak segíthetnek, akik a perfekcionizmustól, a megfelelési kényszertől szenvednek, hanem lényegében mindenkinek, akinek nehézségei vannak azzal, hogy saját negatív tulajdonságaival szembenézzenek. Carl Gustav Jung elmélete szerint mindannyian rendelkezünk egy „árnyék-énnel” − olyan tulajdonságainkkal és késztetéseinkkel, amelyeket általában nem szívesen ismerünk be magunknak. Gondoljunk csak a Breaking Bad Walter White-jának hiúságára és kontrollmániájára, vagy épp a Joker elfojtott dühére és bosszúvágyára −

ezek mind olyan emberi tulajdonságok, amelyeket magunkban is felismerhetünk, csak általában kisebb léptékben, a hétköznapok szintjén.

Az antihősök segítenek kapcsolatba kerülni a saját árnyékunkkal, integrálni ezeket az énrészeinket, ami a személyiségfejlődés szempontjából kulcsfontosságú. Rajtuk keresztül biztonságos távolságból szemlélhetjük saját „sötét” oldalunkat, és azokat az érzelmeket és impulzusokat, amelyeket mi magunk elfojtunk vagy szégyellünk.

A karakter sebezhetőségének látványa katartikus lehet azok számára, akik hasonló belső küzdelmeket élnek át, de nem mernek róla beszélni.

Amikor például Jesse Pinkman karaktere a Breaking Badben folyamatosan hibázik, majd újra és újra megpróbál jóvátételt keresni, az tükröt tart saját megbánásaink és helyrehozási kísérleteink elé.

Mit gondol a nézők erkölcsi fejlődéséről?

Az antihősök kedvelése és az erkölcsi fejlődés kapcsolata rendkívül összetett téma. Tapasztalataim szerint nem arról van szó, hogy az antihősök kedvelése valamiféle morális relativizmust vagy az értékek fellazulását jelezné – épp ellenkezőleg. Azok, akik képesek mélyebben kapcsolódni az antihős-karakterekhez, általában fejlettebb empátiás készségekkel és kifinomultabb erkölcsi érzékkel rendelkeznek. Nem azért kedvelik ezeket a hősöket, mert „megértőbbek a rosszal szemben”, hanem mert

képesek az emberi viselkedés mélyebb motivációit és a körülmények szerepét is figyelembe venni, és hajlandóak több szempontból megvizsgálni egy-egy helyzetet.

A morális fejlődés egyik fontos állomása, amikor képessé válunk arra, hogy túllépjünk a fekete-fehér gondolkodáson, és felismerjük az emberi természet és a döntési helyzetek összetettségét. Az antihősök történetei ebben különösen segíthetnek, hiszen arra késztetnek, hogy egyszerre vegyük számba egy karakter „jó” és „rossz” tulajdonságait. Lawrence Kohlberg morális fejlődéselméletére támaszkodva azt mondhatjuk, hogy az antihősök iránti érdeklődés gyakran az úgynevezett posztkonvencionális erkölcsi gondolkodás jele lehet. Ezen a szinten az ember már képes túllépni az egyszerű szabálykövető moralitáson, és mélyebben megérteni az etikai dilemmák természetét.

Amikor például a Breaking Bad nézői egyszerre tudnak együttérezni Walter White-tal és elítélni a tetteit, az épp ennek a komplexebb morális gondolkodásnak a jele.

Figyelembe veszik például azt, hogy míg Walter a végsőkig küzd azért, hogy a társát, Jesse-t megmentse az önpusztítástól, eközben képes hidegvérrel meggyilkolni másokat, és fokozatosan feláldozza azokat az értékeket, amelyekért eredetileg az egészet elkezdte.

Érdekel, hogy kiről mintázta Ian Fleming James Bond karakterét? Ebből a cikkből kiderül.

Róla mintázta Ian Fleming James Bond karakterétRóla mintázta Ian Fleming James Bond karakterét

Valós események inspirálták az írót a 007-es ügynök, James Bond megalkotásában.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • életem
Soron kívüli nyugdíjkorrekció: áprilisban ennyivel több pénz érkezhetne a szakmai szervezet szerint
Soron kívüli nyugdíjkorrekció: áprilisban ennyivel több pénz érkezhetne a szakmai szervezet szerint

Minden rendelkezésre áll a nyugdíjkorrekcióhoz az Országos Nyugdíjas Parlament szerint.

április 4., 12:10

  • Önidő
Alig pár lépés széles Budapest egyik legkülönlegesebb háza
Alig pár lépés széles Budapest egyik legkülönlegesebb háza

Mindössze bő hat méter ennek a budapesti háznak a szélessége.

április 4., 16:00

  • Offline
4 életveszélyes betegség, ami macskáról emberre terjed
4 életveszélyes betegség, ami macskáról emberre terjed

Ürülék, bolha lenyelése vagy karmolás révén is bekövetkezhet a baj.

április 4., 16:45

  • világom
Vilmos herceg sokkoló húzása: Diana válóperes ügyvédjét fogadta fel
Vilmos herceg sokkoló húzása: Diana válóperes ügyvédjét fogadta fel

Egyértelmű üzenetet fogalmazott meg Vilmos a döntéssel.

április 4., 12:41

  • Offline
Kiderült, hogy teljesen rosszul tudjuk a kutyákról: valójában nem akkor aludnának, mint az ember
Kiderült, hogy teljesen rosszul tudjuk a kutyákról: valójában nem akkor aludnának, mint az ember

Egy kutatás rávilágított, a kutyák nem minden szokása alakul saját kedvük szerint.

április 4., 14:00

  • világom
A bibliai manna létezik: ebben az országban keresd
A bibliai manna létezik: ebben az országban keresd

A bibliai manna az édesítőszerek megjelenésével évtizedekig feledésbe merült.

április 4., 15:10

  • Mindennapi
Kiadták a jelentést: ennyi munkahelyet veszíthetünk el a mesterséges intelligencia miatt
Kiadták a jelentést: ennyi munkahelyet veszíthetünk el a mesterséges intelligencia miatt

Az AI térnyerése súlyos hatással lehet a munkahelyekre.

április 4., 13:36

  • világom
Szédítő mélység felett vezet a híd, a helyiek szerint az ördög építette
Szédítő mélység felett vezet a híd, a helyiek szerint az ördög építette

Az ördöggel még egy híd esetében sem érdemes lepaktálni.

4 órája

  • Mindennapi
Bejelentették az újabb árstopot: alapvető szolgáltatásról döntöttek
Bejelentették az újabb árstopot: alapvető szolgáltatásról döntöttek

A váratlan döntéssel befagyasztották egy fontos szolgáltatás díját.

április 4., 14:54

  • Szülőség
Nem kaptak támogatást, bíróságon derült ki: ilyen családoknak is jár
Nem kaptak támogatást, bíróságon derült ki: ilyen családoknak is jár

A kormányhivatal szerint nem járt a támogatás, a bíróság máshogy döntött.

április 4., 11:10

  • Mindennapi
Így változik holnaptól az üzemanyagár
Így változik holnaptól az üzemanyagár

Egyesek brutális drágulást vizionálnak, most mégis kevesebbet kell majd fizetnünk, akár benzinért, akár gázolajért megyünk a kutakra.

április 4., 17:30

  • Édes otthon
Ezeken a magyar településeken nem történt bűncselekmény: közzétették a teljes listát
Ezeken a magyar településeken nem történt bűncselekmény: közzétették a teljes listát

A települések 6 százaléka bűnmentes volt 2024-ben, de a teljes országot nézve 7 éve nem voltak ilyen rosszak a bűnözési mutatók.

április 4., 10:35

  • világom
Ötezer éve tart ez az ölelés: a szerelem megható mementója lenne, vagy egészen más?
Ötezer éve tart ez az ölelés: a szerelem megható mementója lenne, vagy egészen más?

Ennek a párnak, úgy tűnik, tényleg sikerült kéz a kézben együtt maradni az örökkévalóságig. Szerelmi ölelésük több ezer éve tart.

április 4., 18:30

  • Offline
„Férfias lelkületű asszony” volt Hunyadi János felesége, Szilágyi Erzsébet
„Férfias lelkületű asszony” volt Hunyadi János felesége, Szilágyi Erzsébet

Szilágyi Erzsébet szinte semmitől nem riadt vissza, hogy fiát a trónra segítse.

április 4., 19:00

  • Testem
Ha ilyen a füled, komoly evolúciós előnyben vagy
Ha ilyen a füled, komoly evolúciós előnyben vagy

Te is könnyen megállapíthatod, van-e a füleden ilyen maradványszerv, amelyről először az evolúcióelméletéről ismert Charles Darwin írt.

április 4., 06:30

  • Testem
Ezek a népszerű gyógyszerek növelik a demencia esélyét
Ezek a népszerű gyógyszerek növelik a demencia esélyét

Vannak olyan gyógyszerek, amelyek felgyorsítják a demencia kialakulását.

április 4., 06:00

  • Mindennapi
Pusztító jelenség fenyegeti a magyar gyümölcsöt, komoly drágulás jöhet
Pusztító jelenség fenyegeti a magyar gyümölcsöt, komoly drágulás jöhet

A magyar gazdák aggódva figyelik a fejleményeket, a terméskiesés miatt nagyot drágulhatnak a gyümölcsök.

április 4., 11:40

  • Offline
Babaházakban rekonstruálta a bűntényeket a helyszínelés nagyasszonya
Babaházakban rekonstruálta a bűntényeket a helyszínelés nagyasszonya

A nő hobbijából lett munkájának hatása a helyszínelés és a nyomozás módszertanára vitathatatlan.

április 4., 19:30

  • Offline
Emlékszel még az orosz ábécére?
Emlékszel még az orosz ábécére?

Ahhoz, hogy az orosz nyelvet megtanulja valaki, előbb a cirill betűket kell elsajátítania. Te felismered még az orosz ábécé betűit?

április 4., 06:46

  • világom
Visszanyal a fagyi: nagyot drágulhat a népszerű amerikai termék Trump miatt
Visszanyal a fagyi: nagyot drágulhat a népszerű amerikai termék Trump miatt

Az egekbe szökhet egy tipikus amerikai termék ára a drasztikus védővámok miatt.

április 4., 08:35

  • világom
Egyre fogyatkozik a rettegett bűnözői csoport, 67 éve nem voltak ilyen kevesen
Egyre fogyatkozik a rettegett bűnözői csoport, 67 éve nem voltak ilyen kevesen

Egyre csökken a hírhedt bűnbandák taglétszáma, de közben a helyüket más alvilági szervezetek veszik át.

április 4., 09:40

  • Testem
Ez a világ hat leghalálosabb étele: ha rosszul készítik, nem éled túl
Ez a világ hat leghalálosabb étele: ha rosszul készítik, nem éled túl

Kedvenceink között is akadnak veszélyes ételek – kettőről nem is gondolnád.

április 4., 07:00

  • Offline
Akár 15 év börtönt is kaphatsz, ha ezt csinálod az utcán
Akár 15 év börtönt is kaphatsz, ha ezt csinálod az utcán

Ez nem egyszerű szabálysértés, hanem komoly büntetési tételt maga után vonó bűncselekmény is lehet.

április 4., 07:26

  • lájfhekk
Több tízezret spórolhat, aki gyorsan lép: az első 50 jelentkező ingyenes tréninget kap
Több tízezret spórolhat, aki gyorsan lép: az első 50 jelentkező ingyenes tréninget kap

Érdemes gyorsnak lenni: az ingyenes lehetőség csak az első 50-nek jár.

április 4., 09:06

  • Testem
Ezek a leggusztustalanabb élősködők: így fertőznek meg
Ezek a leggusztustalanabb élősködők: így fertőznek meg

Vajon valóban csak a koszos helyeket és elhanyagolt embereket fertőzik meg a rettegett élősködők?

április 4., 08:50

  • Mindennapi
Ítéletidő jön a hétvégén, de már látszik, mikor tér vissza a tavasz
Ítéletidő jön a hétvégén, de már látszik, mikor tér vissza a tavasz

Akár hó is eshet a hétvégén, de az előrejelzésekből látszik, hogy mikor fordul újra tavasziasra az idő.

április 4., 08:06

  • Mindennapi
Ez lehet az oka, ha nem tudod megnyitni a NAV-tól kapott iratokat
Ez lehet az oka, ha nem tudod megnyitni a NAV-tól kapott iratokat

Fontos kérdést tisztázott a NAV az elektronikusan küldött iratokkal kapcsolatban.

április 4., 10:06

  • Testem
Hétről hétre több a fertőzött, minden vármegyénkben jelen van a felnőttekre különösen veszélyes kór
Hétről hétre több a fertőzött, minden vármegyénkben jelen van a felnőttekre különösen veszélyes kór

Bő két hét a lappangási idő, és március végén már minden vármegye érintett volt a fertőzésben.

április 4., 07:46

  • Offline
„Április 4-ről szóljon az ének” – mit ünnepeltünk ezen a napon a szocializmusban?
„Április 4-ről szóljon az ének” – mit ünnepeltünk ezen a napon a szocializmusban?

Április 4-e megünneplése politikai és ideológiai célokat szolgált, így a szovjet megszállás pozitív narratíváját erősítette.

április 4., 08:20

Érdekességek