Elsősorban átláthatóságot vár a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azoktól az adategyeztetésektől, amelyeket februárban indított. Akit megkeres az adóhatóság, annak több okból is érdemes elvégeznie a Vágujhelyi Ferenc NAV-elnök szerint egyszerű, gyors és online adategyeztetést – derül a Magyar Távirati Iroda beszámolójából.
Bírság, revízió jöhet, ha nem végzi el az egyeztetést az adózó
Egyrészt a 15 napnál többet késlekedőkre 300 ezer forintos bírság vár, másrészt az adategyeztetés elmaradása revízió megindítását is vonhatja maga után. A NAV vezetője szerint a megkeresés lehetőséget biztosít a vállalkozások számára, hogy a revíziónál kellemesebb körülmények között tisztázhassák az esetleges adatelérések okát.

Eddig alapvetően revizorok − jellemzően ellenőrzéskor − tárták fel, hogy tévedés, elírás vagy szándékos adóeltitkolás áll-e az eltérő adatok mögött. „Ezen változtat az új adategyeztetési eljárás, amely partnerként kezeli az adózókat, hiszen transzparens módon mutatja vissza az adatokat” – mondta Vágujhelyi Ferenc. Hozzátette:
„gyakorlatilag az adózók kapnak elsőként lehetőséget az eltérésből eredő hibák kijavítására, nem a revizorok.”
Az egyeztetésnél a többi között kiderülhet, hogy tévedésből írták el a számlaszámot, vagy például azzal trükköznek, hogy egy teljesen fiktív, olyan számla alapján igényelték vissza az áfát az államkasszából, amelynek létezéséről a számlán kiállítóként szereplő vállalkozó nem is tud. Az adategyeztetés akkor is indokolt, amikor közel valós idejű adatokból (online számla, online pénztárgép, vámadatok) jóval nagyobb összegű fizetendő áfa látszik, mint amennyi a vállalkozó áfabevallásában szerepel.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés