Ha szeretnél táncolni, de a jól ismert stílusok egyike sem jön be, próbáld ki a jógatáncot, vagy a mozdulatművészetet – és figyeld: hogyan ébred öntudatára a tested!
A tested öntudatra ébred
Átizzadt pólóra ne számíts, de garantáltan el fogsz fáradni. A spiritualitást enyhén adagolják, füstölők, imák nincsenek, viszont gépies zene sem. Ami van: jó társaság, elmélyülés, testtudat- és koncentrációs készség fejlesztés, légzésgyakorlatok, zene, ritmusok és persze tánc. Csak éppen nem olyan stílusban, amire azt mondjuk: hagyományos.
Előző írásunkban mozgásra-táncolásra buzdítottunk, és a mozdulatművészetet mutattuk be. Most jöjjön egy újabb, kevésbé ismert mozgásforma…
Keleti gondolkodásmód és művészet
Az előadóművészként, koreográfusként, oktatóként tevékenykedő Zambrzycki Ádám egy színpadi sérülést követő rekreációban ismerkedett meg a jógával, amelyet aztán összekapcsolt a kortárs tánccal. Na, de hogyan elegyedik a keleti gondolkodásmód és a művészet?
Bár pontosan ismerjük, és precízen kivitelezzük az egyes táncok mozdulatkincsét, de ma már nem tudjuk, miért is mozgunk így évszázadok óta. Az újító törekvések többek között ezért fordultak a keleti mozgásrendszerek (például a jóga) felé. A jógának pedig az a jellemzője, hogy leginkább a véghelyzetekre koncentrál, az odáig elvezető mozdulatra és a tér használatára csak kevéssé. Ádám ezt a két „hiányosságot” próbálja pótolni.
Ászanák és táncmozdulatok
A szellemiséget , a tudatosságot és az ászanákat a jógától, míg az összetett koordinációjú mozgásokat a kortárs tánctól kölcsönzi kialakítva így egyéni stílusát, amelyet ma jógatánc néven oktat, egyedüliként Magyarországon!
Egyedüli oktató három helyen
Az órákat többségében mozogni vágyó hétköznapi emberek, lelkes amatőrök (előképzettség nem kell!), nők és férfiak is látogatják, de profi táncosok, fitness-edzők is jelen vannak néha. A „sima” jógaórákkal ellentétben nem használnak matracot, a 90-120 perc alatt egyes gyakorlatokat zenére-ritmusra végeznek, az órák meditációval, légzés gyakorlatokkal érnek véget.
Laza felszereléssel készülj: mozgást nem akadályozó nadrággal, (hosszujjú) pólóval és, ha mezítláb fáznál, zoknival.
Ádám a fővárosban, három helyen tart órákat, a foglalkozások ára: 1000-1900 forint. Az időpontokról és a helyszínekről bővebben itt olvashatsz.
Nem csúszol el!
– A jógatánc célja a testtudat fejlesztése és ezen keresztül önmagunk mélyebb megismerése. Fejlődik a térérzékelés, az egyensúlyérzék, a koordinációs készség, nő az izületi szabadság és a mozgásbiztonság is. Aki rendszeresen mozog, és emiatt karban van tartva a teste, az idegrendszere, az ritkábban csúszik el és töri össze magát. A jógatánc segít, hogy ha például megbotlunk, könnyebben visszaszerezzük az egyensúlyunkat, vagy ha esetleg el is esünk, azt képesek legyünk kontrollálni, elkerülve így a komolyabb balesetet. Szellemi hozadéka is van: segít a koncentrációs zavarokon, hatékony stresszoldó, és javítja az általános közérzetet.
Ha ez bejött, további táncos cikkek itt:
Hogyan állhat össze a tai-chi, a hip-hop, a capoeira és a jóga - nem tévedés - tánccá? Body Moving már Budapesten is, neked is. | Balettlépésből capoeira
A mozdulatművész egyedien mozog, tudatosan lélegzik, és ha jól csinálja, a végére egész jóban lesz önmagával – te is kipróbálhatod, mi lett mára a száz éve szárba szökő "balettellenes" mozgalomból. | Balettellenes kurzusok - Több, mint tánc 1.
Mi az a különös vonzerő, amely Európától Ázsián át Dél-Amerikáig hastáncra csábítja a nőket tekintet nélkül korra, társadalmi státusra vagy akár vallási nézetre? Miért lett népszerű Európában éppúgy, mint a salsa birodalmában? | Nőket csábító, különös vonzerő
Lehet-e táncolni az elektronikus zenére, működik-e cuccozás nélkül, miből építkezzünk 2009-ben a táncparketten? – régi trükkök, egyedi figurák, halhatatlan klasszikusok: tánctalpaló a Díványon sok videóval. | Csak az ecstasy rángatja testedet?