A nagylábujj problémái fájdalmassá és nehézkessé, olykor akár lehetetlenné is teszik a járást. Többségük a járásnál a lábujj behajlításáért felelős lábközépcsont és az ujjperc közötti (MTP) ízület betegségeinek tudható be. A Harvard Health Publishing szakértője, dr. Christopher Chiodo lábsebész elmondja, amit a három leggyakoribb efféle megbetegedésről tudni érdemes.
1. Ízületi gyulladás
Az ízületi gyulladás a csontvégeket borító porcok kopásával keletkezik, és az egyik leggyakoribb mozgásszervi megbetegedésnek számít, különösen idősebb korban. Normális esetben az egymásra simuló porcok súrlódásmentes mozgást biztosítanak, azonban ha a porcréteg megsérül, elvékonyodik vagy megreped, megnő a porcvégek közötti súrlódás. A porc folyamatos terhelésnek lesz kitéve, és ez átterjed a csontokra is. Ez az, ami az állandó fájdalomhoz, illetve a sajgó csontnövedékek megjelenéséhez vezethet. Az ízületi gyulladás következtében a nagylábujj merevvé válik, mozgása beszűkül, ezt szaknyelven hallux rigidusnak nevezik.
Előfordul az is, hogy a nagyujjban kialakuló ízületi gyulladás nem jár fájdalommal, röntgenvizsgálat nélkül olykor észre sem lehet venni. Ilyenkor az orvosok azt szokták javasolni, hogy a beteg hagyjon fel a magas sarkú cipők viselésével, válasszon helyette merev talpú cipőt, ezzel csökkentve az ízületre nehezedő nyomást. Fájdalom esetén a szakemberek ízületvédő talpbetétet, esetleg ortopéd cipőt javasolnak. Műtéti beavatkozás csak abban az esetben szükséges, ha a fájdalmak állandó jelleggel jelentkeznek, három hónap elteltével sem csökkennek, akadályoznak napi teendők elvégzésében, és az egyéb megoldások nem válnak be.
2. Bütyök
A bütyök (hallux valgus) a nagylábujj alappercének kinövése. Igen gyakori deformációnak számít, és főleg a nőket érinti. Kialakulása genetikai hajlamra is visszavezethető, gyakran azonban a túl szűk cipő viselése okozza, ami összeszorítja a lábujjakat, minek következtében a nagylábujj csontjai és ízületei elmozdulnak. A deformitás következtében a nagylábujj a többi ujj felé mozdul, és fájdalmas csontkinövést, kitüremkedést hoz létre.
Ha a bütyök nem okoz különösebb fájdalmat, elegendő, ha arra odafigyelünk, hogy minél kényelmesebb, lehetőleg nem szűk és nem magas sarkú cipőket viseljünk. Ha komolyabb fájdalmak jelentkeznek, szükséges lehet műtéti úton helyreállítani a nagylábujj pozícióját. A műtétet követően ortopéd cipő viselése ajánlott, a lábat pedig hat héten keresztül nem érheti semmilyen terhelés. A bütyök egyik jellemző tulajdonsága, hogy előszeretettel bukkan fel újra miután egyszer már megszabadultunk tőle, ezért is fontos az odafigyelés.
3. Köszvény
A köszvény az ízületi gyulladás egy formája, rohamokban jelentkezik, és férfiaknál gyakrabban fordul elő, mint nőknél. A köszvény oka a vérben található húgysav szintjének emelkedése. Ennek következtében a felgyülemlett húgysav kristályos formában rakódik le a szövetekben és az ízületekben. Az egyik leggyakoribb áldozat az MTP ízület, de a boka, a végtagok, a csukló és a térd ízületei is veszélyeztetettek. A hirtelen jelentkező rohamok nagy fájdalommal járnak, a bőr megduzzad, kivörösödik és felmelegszik. A rohamok általában nyom nélkül elmúlnak, de gyakori, hogy ismétlődni kezdenek, ami komolyabb problémákhoz vezet.
Ha nem akarjuk, hogy a roham megismétlődjön, forduljunk orvoshoz. Ilyenkor általában nem szteroid gyulladáscsökkentő szereket írnak fel a fájdalom és a duzzadtság elmulasztására. További rohamok megjelenését húgysavcsökkentő gyógyszerek segítségével lehet megakadályozni. Érdemes odafigyelni a megfelelő étrendre, és visszaszorítani a magas purintartalmú táplálékok (például a rákfélék, a vörös hús, az alkoholos és a szénsavas italok) fogyasztását.